Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Piyasa Rusya’daki arz boşluğunu doldurması için OPEC’e baskı yaparken petrol gergin

Piyasa Rusya'daki arz boşluğunu doldurması için OPEC'e baskı yaparken petrol gergin

PCK Raffinerie petrol rafinerisinin endüstriyel tesisleri 8 Mart 2022’de Almanya’nın Schwedt/Oder kentinde fotoğraflandı. Şirket, “Dostluk” boru hattı üzerinden Rusya’dan ham petrol alıyor. Fotoğraf: Hannibal Hanschek/Reuters

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • Brent, WTI Ham 4 ila 5 dolar aralığında işlem görüyor
  • Emirati yetkilileri üretim planları hakkında farklı görüşler verdi
  • ABD ham petrolü, geçen hafta yakıt stokları düştü, stratejik petrol rezervi 2002’deki en düşük seviyesinde

MELBOURNE (Reuters) – Petrol fiyatları, piyasanın büyük üreticilerin Rusya’nın ülkeyi işgaline ilişkin yaptırımlar nedeniyle Rusya’dan gelen üretim açığını kapatmaya yardımcı olmak için arzı artırıp artırmayacağını düşünmesiyle önceki seansta keskin bir düşüşün ardından dalgalı ticarette Perşembe günü yükseldi. Ukrayna.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, yaklaşık beş dolar aralığında işlem gördükten sonra 0651 GMT’de 2.53$ veya %2.28 artışla varil başına 113.67$’a yükseldi. Karşılaştırmalı kontrat önceki seansta yüzde 13 düştü ve yaklaşık iki yıldaki en büyük bir günlük düşüşü kaydetti.

ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri, 4 $ aralığında işlem gördükten sonra 1,64 $ veya %1,51 artarak varil başına 110,34 $’a yükseldi. Kontrat, önceki seansta yüzde 12.5 geriledi ve Kasım ayından bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Sıkı bir piyasada dünyanın en büyük ikinci ihracatçısı olan Rusya’dan ham petrolün nereden ve ne zaman tedarik edileceğine dair belirsizlik, petrol fiyatlarının varil başına 100 ila 200 dolar arasında değişmesine neden oldu.

SBI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, “Yani, benzeri görülmemiş bir durumda olduğumuz için petrol piyasasının kafasının karıştığını söylemek yetersiz kalır” dedi.

READ  Teknoloji devleri ifşaları sınırlamaya çalışırken Google'ın deneyiminde "benzeri görülmemiş" gizlilik

BAE Enerji Bakanı ve ülkenin Washington büyükelçisinin açıklamaları karışık sinyaller gönderdi.

BAE Enerji Bakanı Suhail Al-Mazrouei Çarşamba günü geç saatlerde Twitter’da yaptığı açıklamada, ülkesinin Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ topluluğu olarak adlandırılan Rusya dahil müttefikleri tarafından petrol arzını 400.000 artırmak için yapılan mevcut anlaşmaya bağlı olduğunu söyledi. ayda günde varil. 2020’de keskin kesimler. Devamını oku

Sadece birkaç saat önce, BAE Washington büyükelçisinin ülkesinin OPEC’i, Ukrayna’yı işgal ettikten sonra Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle arz boşluğunu doldurmak için üretimi artırmayı düşünmeye teşvik edeceğini söylediği yorumlarının ardından fiyatlar düştü. Rusya, saldırısını komşusunu silahsızlandırmak için “özel bir operasyon” olarak nitelendiriyor. Daha fazla oku

BAE yetkililerinin yorumları, piyasanın ABD’nin Venezüella petrolüne yönelik yaptırımları hafifletme hareketlerini ve Tahran ile bu yıl İran’dan daha fazla petrol tedarikine yol açabilecek bir nükleer anlaşma yapma çabalarını da dikkate almasıyla geldi. Daha fazla oku

Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları arasında Perşembe günü Türkiye’de yapılması planlanan görüşmeler de piyasayı duraklattı.

BAE ve Suudi Arabistan yedek kapasiteye sahipken, diğer bazı OPEC+ üreticileri, son birkaç yıldır altyapı yatırımı eksikliği nedeniyle üretim hedeflerini tutturmakta zorlanıyor ve bu da üretimi daha da artırma yeteneklerini sınırlayacak.

Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dar, “OPEC+’ın bu ortamda üretimi artırmasının zor olacağını düşünüyoruz” dedi.

Bu arada, ABD ham petrol ve yakıt stokları geçen hafta düşerek zaten kısıtlı olan küresel arzla ilgili endişeleri artırdı.

Ham stoklar, 4 Mart’ta sona eren haftada 1,9 milyon varil düşüşle 411,6 milyon varile geriledi.

ABD’nin Stratejik Petrol Rezervi’ndeki ham petrol stokları, Temmuz 2002’den bu yana en düşük seviye olan 577,5 milyon varile geriledi.

Sonali Paul bildiriyor; Kurgu Shri Navaratnam, Shivani Singh ve Tom Hogg

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.