Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AMD Ryzen CPU’lar geçen ay Intel’in Alder Lake CPU’larından daha fazlasını sattı ve Almanya’da güçlü DIY pazar payına sahip olmaya devam etti.

AMD Ryzen CPUs Sold More Than Intel's Alder Lake CPUs Last Month, Continue To Retain Strong DIY Market Share Hold In Germany

Almanya’nın en büyük teknoloji perakendecisi Mindfactory’den AMD’nin Ryzen ve Intel Core CPU’larının son satış ve gelir payı yayınlandı. Reddit’te Ingebor.

Intel Alder Lake işlemciler dünya çapında pazar payını artırıyor, ancak AMD Ryzen işlemciler Almanya’daki DIY sektörüne hâlâ hakim durumda

Son iki haftadır elimizde adı geçen Yüksek enflasyon nedeniyle PC pazarı genel olarak nasıl düşüyor? Hem AMD hem de Intel’in önümüzdeki çeyrekte masaüstü gelirlerini kaybetmesi bekleniyor, ancak Almanya’nın DIY segmenti, Intel’in en yeni ve en büyük Alder Lake CPU’larını geride bırakmaya devam eden AMD’nin Ryzen CPU’larının hala kalesi gibi görünüyor.

Mindfactory tarafından Intel Core ve AMD Ryzen CPU satış/gelir rakamları (kredi: u/Ingebor):

t6bnykr

Satış rakamlarına bakıldığında Mindfactory, Haziran ayında satılan CPU’ların %63’ünün AMD’den ve %37’sinin Intel’den geldiğini bildirdi. AMD Ryzen CPU’ları 7.500’ün üzerine çıkarken Intel CPU satışları 5.000 adede yaklaştı. Satılan tüm AMD CPU’lar arasında en popüler CPU’lar Ryzen 5 5600X, Ryzen 7 5800X ve Ryzen 9 5950X idi. Aslında, Ryzen 9 5900X, ana akım Ryzen 5 5600G ve Ryzen 5 5500’den daha fazla satıldı. Bunun başlıca nedeni, Zen 3 koleksiyonu tarafından alınan indirimli fırsatlar Yaklaşık iki yaşında olduğu için.

Intel ise toplam satışlarının kabaca 12. nesil Alder Lake serisinden geldiğini gördü. Intel için en popüler CPU’lar Core i7-12700K, Core i5-12400F ve Core i5-12600K idi. Gelir dağılımı, AMD’nin gelen CPU’larından %61 veya 2.5 milyon Euro’nun üzerinde Mindfactory geliri ile aynıydı; Intel CPU’lar ise satışlardan %39 veya 1 milyon Euro’nun biraz üzerinde geliyordu. Bahsedilen azalan PC pazarına bir çağrı olan satış ve gelir rakamlarındaki düşüş eğilimini kolayca fark edebilirsiniz.

Mindfactory’ye Göre Intel Core ve AMD Ryzen İşlemci Başına Rakamlar (Kredi: u/Ingebor):

READ  Artık Xbox Cloud Gaming ile Fortnite'ı iPhone veya Android'de ücretsiz oynayabilirsiniz
elqj5nh
9kgpzao

En yüksek gelir, ilk üç yonga setinden geldi: Ryzen 5 5600X (435.000 €), Ryzen 7 5800X (416.000 €) ve Ryzen 9 5900X (391.000 €). Intel ve AMD CPU fiyatları düşüyor ve Intel Son zamanlarda perakendeciler için fiyatları düşürmeye başladım Bu, bazı 12. nesil Alder Lake CPU’larda fiyatları %5’e kadar düşürür. Bu fiyat indirimi cari ay için planlanmıştır, bu nedenle bu rakamlar bir önceki aya ait olduğu için buraya yansıtılmayacaktır.

Aile segmenti için Intel ve AMD, satışların %75’ini ve gelirin %83’ünü oluşturan en yeni Alder Lake (12. nesil) ve Vermeer (Ryzen 5000) işlemcilere sahiptir. AMD Ryzen Threadripper ve Intel Core-X HEDT yongaları, DIY meraklılarının iki yıldan fazla bir süredir yeni ürün ailesine sahip olmaması nedeniyle tamamen ortadan kalktı. AMD, Threadripper 5000WX CPU’ların DIY segmentine geleceğini duyurdu, ancak bunlar, kullanıcıların bunu yapmasını gerektiren eksiksiz PRO parçalar olacak. HEDT ailesine alıştıklarından çok daha fazlasını harcıyorlar.

Rapora göre, Intel gerçekten iyi bir şey yapmadıkça Almanya AMD’nin kalesi olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bakalım Raptor Gölü Kırmızı takımın odaklanacağı düşünüldüğünde, bu yıl ana akımda AMD’den daha fazla pazar payı çekebilecek AM4 yayında Ve AM5 üst düzey şeritte.

Bu yazıda bahsedilen ürünler