Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amerikan şehirleri, bir konut çöküşünün ortasında lüks apartmanların hakimiyetinde

Amerikan şehirleri, bir konut çöküşünün ortasında lüks apartmanların hakimiyetinde

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük şehirlere düzinelerce lüks ev geliyor.

Yardi Matrix’teki analistler, 2022’de 400.000’den fazla birimin tamamlanmasını öngördüler ve 2023’te başka bir güçlü performans bekliyorlar. Uzmanlar, bu yeni envanterin çoğunun üst düzey müşteriler düşünülerek oluşturulduğuna inanıyor.

ABD Konut ve Kentsel Gelişimden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ethan Handelman, “Kısmen yeni olduğu için yeni konutların ‘lüks’ olarak tanımlandığını sık sık görürsünüz” dedi. “Uygun fiyatlı konut aldığınızda, bu konutu en çok ihtiyacı olan insanlar için uygun fiyatlı hale getirmeye yardımcı olmak için bir miktar ek sermaye ve/veya kira yardımı sağlamamız gerekiyor.”

Yeni daireler için piyasa fiyatı kiraları kolayca ayda birkaç bin doları bulabilir. Birçok şehirli yüksek gelirli için bu başarılabilir. Ancak orta gelirli Amerikalılar için çok yüksek fiyatlar gerçeklikten kopuk görünüyor.

Organizing Neighbourhood Equity DC kaynak düzenleyicisi Dominic Mauldin, “Piyasa belirli bireyleri içermeyecek şekilde yapılandırılmıştır. Bunu kabul etmemiz gerekiyor,” dedi.

İnşaatçılar, ABD’deki yüksek konut maliyetinin, konut sektöründeki büyük miktarda düzenlemeyle bağlantılı olduğunu söylüyor. Örneğin, birçok Amerikan şehrinin kısıtlayıcı imar kodları nedeniyle arazi sıkıntısı yaşadığını söylüyorlar.

Ulusal Çok Aileli Konut Konseyi başkanı Sharon Wilson Gino, “Şu anda, çok aileli konut geliştirme maliyetinin %40’ı düzenlemeye tabidir” dedi. “Daha fazla konut inşa edeceksek, bu konuda bir şeyler yapmalıyız.”

2022’de Biden yönetimi, konut arzını beş yıl içinde artırmayı amaçlayan bir konut eylem planını açıkladı. Ancak bu çabalar bir süre fiyatlar üzerinde önemli bir etki yaratmayabilir.

Armada ETF Advisors portföy yöneticisi Al Otero, “Maalesef önümüzdeki bir veya iki yıl içinde kiralarda önemli bir düşüş göreceğimizi düşünmüyorum” dedi. “Geliştiriciler bu daha uygun fiyat noktalarında kar elde edemezler. Bu nedenle, geliştirme ve yeni inşaatları yelpazenin daha yüksek, daha yüksek ucunda görüyoruz.”

READ  Mortgage oranları 2019'dan beri ilk kez %4'ün üzerine çıktı

Bir şeyi izlemek video Yukarıda, ABD’nin neden yeni lüks apartmanlarla dolup taştığını öğrenmek için.