Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amerika’nın en büyük gazete zinciri Taylor Swift muhabirini işe alıyor

Amerika’nın en büyük gazete zinciri Taylor Swift muhabirini işe alıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük gazete zinciri Gannett Salı günü, müziğin en büyük isimlerinden biri olan Taylor Swift’i haber yapması için bir muhabir kiralayacağını duyurdu.

Swift’in rekor kıran turnesi sırasında şöhreti artarken Janet, müziğinin öneminin yanı sıra “büyüyen mirasını” ve “müzik ve iş dünyalarında yarattığı etkiyi” anlatabilecek bir muhabir aradığını söyledi.

Muhabir, USA Today ve yayıncının Nashville’deki gazetesi The Tennessean için yazacak; burada Swift, rekor kıran Eras Turu’nda Kuzey Amerika’daki tüm stadyumları satmadan önce bir ülke idolü olarak kariyerine başladı.

Gönderi, eski müziğinin yeniden kaydı da dahil olmak üzere her albümde kültürel yankısı derinleşen Swift’in etrafını saran çılgın hayran kitlesini yansıtıyor. Hayranları konser biletlerine binlerce dolar harcadı ve bir konserde yeri öyle sert salladı ki, Seattle yakınlarındaki sismometrede bir deprem kaydedildi.

İş ilanına verilen tepkiler karışıktı; Janet’in yeni bir hedef kitleye ulaşmaya çalışması nedeniyle övgüler ve şirketin son yıllarda yerel gazetecileri nasıl işten çıkardığına yönelik eleştiriler de buna dahil.

Gannett’in içerik sorumlusu Christine Roberts Salı akşamı yaptığı açıklamada, şirketin sahibi olduğu USA Today Network’ün okuyucularına temel gazetecilik hizmeti sunmaya kararlı olduğunu ve bunun “izleyicilerimize arzuladıkları içeriği sağlamayı da içerdiğini” söyledi.

Bayan Roberts, “Taylor Swift’in hayran kitlesi benzeri görülmemiş seviyelere ulaştıkça, müziğinin ve büyüyen mirasının etkisi de sadece sektör üzerinde değil, aynı zamanda kültürümüz üzerinde de arttı” dedi. “Onlar bir nesli şekillendiriyor ve tıpkı geri kalanımız gibi alakalı, etkili ve yenilikçiler.”

Gazeteler genellikle müzik eleştirmenlerini ve eğlence muhabirlerini işe alır, ancak nadiren tek bir sanatçıyı takip etmesi için bir muhabir görevlendirir.

Ancak Swift’in popülaritesi yaz boyunca hem kültürel hem de ekonomik açıdan güçlü bir güç olduğunu kanıtladı.

READ  Howie Mandel, devam eden depresyon hakkında Joe Rogan'a açılıyor

Federal Reserve’ün iş bağlantılarıyla ilgili yaptığı bir anket, Swift’in hayranlarının veya Swiftie’lerin güçlendiğini bildirdi otel Philadelphia bölgesinde gelir 33 yaşındaki Swift ve destekçileri gişe rakamlarını kamuoyuna açıklamasa da, ticari dergi Pollstar onun her gece 14 milyon dolar değerinde bilet sattığını tahmin ediyor. 2024’e kadar 146 stadyum için rezervasyon yaptırılan planlı dünya turunun sonunda Swift’in satışları 1,4 milyar dolara veya daha fazlasına ulaşabilir; mevcut rekorun sahibi olan Elton John’un çok yıllık veda turundaki 939 milyon dolarlık satışını geride bırakabilir.

Bazı gazeteciler Gannett’in habercilik öncelikleriyle ilgili endişelerini dile getirdi. Geçtiğimiz Aralık ayında Gannett, şirketin yaklaşık 3.440 kişilik ABD medya bölümünün yaklaşık yüzde 6’sını kesti. Medya analistleri, bu hamlenin son yıllarda küçülen yerel haber endüstrisinin durumunu kötüleştirebileceğini ve ülke genelindeki topluluklarda bilgi çölleri yaratabileceğini söyledi.

Chalkbeat Tennessee muhabiri Laura Di Testino’nun bu konuda söyleyecekleri vardı XEskiden Twitter olarak bilinen Twitter, Nashville’e bir Swift muhabiri alırken, “Memphis’te hâlâ bir araştırmacı muhabir yok” dedi.

Bayan Roberts, Gannett’in Mart ayından bu yana 225 gazeteciyi işe aldığını ve şu anda 100’den fazla açık işin bulunduğunu söyledi.

Swift’in kültürel önemi hakkında haber yapan müzik yazarı Vrinda Jagota, Salı günü verdiği bir röportajda Swift’in gazetecilik analizine değer karmaşık bir pop ikonu olmasına rağmen Beyoncé gibi aynı derecede önemli başka yıldızların da olduğunu söyledi.

Örneğin Beyoncé’nin “Renaissance” albümünün birçok siyah insanda ve eşcinsel toplulukta yankı uyandırdığını söyledi.

Bayan Jagota, “Sanırım aklıma gelen soru hangi fandomların ve bağlantı anlarının daha ciddiye alındığıdır” dedi. “Ve Taylor Swift’in hayran kitlesi oldukça beyaz. Bir sürü beyaz kadın var. “

Syracuse Üniversitesi Blair Televizyon ve Popüler Kültür Merkezi müdürü Robert Thompson Salı günü yaptığı açıklamada, böyle bir işe alımın “ilk göründüğü kadar saçma olmadığını” söyledi.

READ  Equalizer 3 Perşembe ön izlemelerinde 3,8 milyon dolara ulaştı – Son Tarih

“Kitle kültürünün milyonlarca küçük parçaya bölündüğü” giderek parçalanan bir kültürel ortamda, ortaya çıkan ve herkesin temelde yorum yapabileceği tek şeyin artan bir değeri olduğunu söyledi.

Dr. Thompson, “Amerika Birleşik Devletleri’nde Taylor Swift ile bir düzeyde etkileşime girmeden bilinçli olamazsınız” dedi. Kendisi gibi birini haber yapmanın “bir gazeteci için son derece sağlıklı bir faaliyet” olduğunu ekledi.