Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amsterdam’ın tren tünelleri geçmişe açılan şaşırtıcı pencereleri gözler önüne seriyor

(CNN) Bilim adamları uzun zamandır gezegenimizin milyonlarca yıllık varoluş boyunca biriken dört kaya, mineral ve magma katmanından oluştuğuna inanıyorlar.

Ancak araştırmacılar artık dünyanın daha önce keşfedilemeyen beş ana katmanı olduğuna inanıyor. 400 mil genişliğinde bir demir top Dünyanın iç çekirdeğinin içinde. Vahiy, uzmanların ev dediğimiz yerin kökenleri hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilir.

Sonra ayaklarımızın altında tarihin gizli katmanları var – zamanın geçmesiyle üzeri örtülen ve unutulan yollar, şehirler ve yaşam biçimleri.

Bu kayıp bölümleri araştırdıkça, hikayeler yeniden ortaya çıkmanın bir yolunu buluyor.

Ben keşfettim

Amsterdam’daki tren tünelinin inşaatı sırasında binlerce eser bulundu.

Mühendisler, kuzey-güney metro hattını inşa etmek için Amsterdam’ın asırlık mimarisinin altında tünel kazdığında, zamanda geri adım atmak gibiydi.

15 yıllık zorlu süreç, bir yeraltı tren sisteminin inşasıyla sonuçlandı – ve 10.000 keşfedilmiş eserle dolu yeraltı müzesi işlem sırasında.

Arkeologlar, proje sırasında yer değiştiren çamuru incelediler ve 115.000 yıllık deniz kabukları, ortaçağ kalıntıları ve hatta antika cep telefonları da dahil olmak üzere sayısız öğe buldular.

Ziyaretçiler, Amsterdam’ın geçmişini ortaya çıkaran birçok eserin bulunduğu Rokin İstasyonu’nda sergilenen öğeleri görebilir.

Merak

İnsanların yüzyıllardır ateş başlatıcı olarak kullandığı çan şeklindeki mantar, artık iklim kriziyle mücadelede faydalı olabilir.

“Kav mantarı” olarak adlandırılan güçlü organizma, bir gün bazı plastiklerin yerini alabilir.

Sahip olduğu mantarların bir kısmı Kontrplak veya deriye benzer güçancak her ikisinden de daha hafiftir.

Bilim adamları, mantarların spor ekipmanlarında ve diğer tüketim mallarında amortisör olarak kullanılabileceğini düşünüyor.

İklim krizindeki rolünüzü nasıl azaltacağınıza dair fikirler için kaydolun CNN yaşıyor ama çevre dostu Sınırlı bülten serisi.

diğer dünyalar

Ön planda küçük bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönen büyük bir gezegenin sanatçı çizimi.
READ  Gelişmiş kozmik haritacının nihai planları

Astronomi bilim adamları “Yasak” bir gezegen tespit ettim. güneş sistemimizin dışında.

TOI 5205b adlı ötegezegen, Dünya’nın en büyük komşusu olan Jüpiter’in büyüklüğünde. Güneşimizin ışığının, boyutunun ve sıcaklığının yalnızca bir kısmıyla, havalı küçük bir yıldızın etrafında dönen olağanüstü dünyayı keşfedin.

Araştırmacılar, genç yıldızın etrafında nasıl bu kadar büyük bir gezegenin ortaya çıktığını anlamıyorlar, dolayısıyla varlığı yasak. Ancak gaz devi, bilim adamlarının gezegenlerin nasıl oluştuğu hakkında bildiklerini sorgulamasına neden oluyor.

Bu arada, bilim adamları buldular ki Dünyanın en eski ve en kurak çölünde eski bir nehir yatağı Bu şaşırtıcı bir şekilde Mars’taki Jezero Krateri’ne benziyor.

Uzun zaman önce

3000 yılı aşkın bir süre önce Tunç Çağı’nda yaşamış iki kardeşin mezarı, tıp tarihinin bazı gizemlerine ışık tutmaya yardımcı olabilir.

Muhtemelen yüksek statüye sahip olan kardeşler Megiddo şehrinde yaşıyordu. içinde Şimdi İsrail nedir? Kalıntılarının yeni bir analizine göre, her iki adamın da zayıflatıcı kronik hastalıkları vardı.

Genç adamın ölümünden bir süre sonra ağabeyi ameliyat oldu. Kafatasında kare bir delik açıldı ve kısa süre sonra öldü. Şimdi, A Araştırma ekibi, eski beyin cerrahisi konusunda şaşkın ve Kafatasının parçaları neden mezara gömüldü?.

Güney Fransa’da bir mağarada kazı yapan arkeologlar, çok eskilere dayanan bir keşifte, Yay ve ok kullanımının en eski kanıtı Afrika’dan çıkan ilk modern insanlar tarafından.

Harika yaratıklar

Afrika penguenleri yumurtalarını yapay yuvalarda korurlar.

Güney Afrika’nın plajlarında ve açık deniz adalarında ortaya çıkan beyaz badanalı küçük bungalovlar tatilciler için biraz küçük – ancak pansiyonlar başka bir tür hevesli plaj müdavimi için doğru.

Kubbelerin birçok satış noktası vardır – çok havadardırlar ve harika bir deniz manzarası sunarlar. Üstüne üstlük, yapılar üreyen penguenlerin çiftleşmeleri ve yumurtalarını korumaları için güvenli bir yer sağlar.

READ  Tonga yanardağının patlaması bir yüzyıldan fazla süredir en güçlüsü

İnsan faaliyetleri ve iklim krizi, Afrika penguenlerinin sayısının azalmasına neden oldu. Bu nedenle korumacılar, yapay yuvalar yaratmak için Afrika Penguen Yuvası Projesi’ne dahil oldular.

Proje 2018’de başladı. Birkaç dakika içinde çalışır hale geldi Nesli tükenmekte olan penguenler yeni evlerinin içine koştu.

keşifler

Onlara inanmak için bu hikayeleri görmelisiniz:

James Webb Uzay Teleskobu En son görüntü altı büyük gökada içeriyor Bilim adamlarının evrenin başlangıcını anladığından çok çok uzak.

– Bir fotoğrafçı, Tazmanya’daki Derwent Nehri’nin karanlık derinliklerine daldı ve harika fotoğraflar çekti. “Elleri” üzerinde yürüyen bir balığın resimleri.

Çin’in Xi’an kentindeki eski bir sarayın kalıntılarında 2400 yıllık bir mekanizma keşfedildi. Dünyanın bilinen en eski tuvaleti.

Okuduklarını beğendin mi? Ama dahası var. Buradan kaydolun CNN Uzay ve Bilim yazarları tarafından size sunulan Wonder Theory’nin bir sonraki sayısını gelen kutunuza almak için Ashley Strickland Ve katie avı. Güneş sistemimizin dışındaki gezegenlerde ve antik dünyanın keşiflerinde merak uyandırıyorlar.