Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Araştırmacılar çelikten dört kat daha güçlü ve beş kat daha hafif yeni bir malzeme yarattılar

Araştırmacılar çelikten dört kat daha güçlü ve beş kat daha hafif yeni bir malzeme yarattılar

Yeni bir malzeme, otomobil üreticileri için devrim niteliğindeki potansiyeli ortaya çıkarabilir ve hatta yeni nesil vücut zırhını yaratabilir. Yeni raporlar gösterir. Malzemenin çelikten dört kat daha güçlü ve beş kata kadar daha hafif olduğu söyleniyor. Bu, şüphesiz gelecekte birçok gözün üzerinde olacağı çok cesur bir iddia.

Yeni materyal, UConn, Columbia Üniversitesi ve Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacılar ve malzeme bilimcileri tarafından oluşturuldu. Madde dergide yayınlanan bir çalışmada ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Hücre Raporları Fiziksel Bilimler Bu yılın temmuz ayında.

Araştırmacılar, yeni malzemenin çelikten dört kat daha güçlü olduğunu, bunun da onu araç, bina ve diğer şeylerin yapımında en yaygın kullanılan malzemelerden birinden daha sağlam hale getirdiğini söylüyor. Malzemeyi, cama benzer bir malzeme olan karmaşık nanoyapılı silikanın oluşumunu sağlayan bir DNA iskelesi kullanarak oluşturdular.

Cam kusursuz olduğunda olağanüstü derecede güçlü olabilir. Resim kaynağı: Quanbinz/Adobe

Camın çelikten daha güçlü olması imkansız gibi görünebilir ancak yapısındaki kusurlardan dolayı cam genellikle çok kırılgandır. Bu yeni DNA iskelesi, bu dezavantajların çoğunu ortadan kaldırarak, cama benzer olmasına rağmen, genel dayanıklılık söz konusu olduğunda çelik çizgisinde kalan daha güçlü bir malzemenin kullanılmasına olanak tanıyor.

Elbette tamamen kusursuz olan büyük bir cam parçası yaratmak muazzam bir çabadır. İşte bu nedenle araştırmacılar bunu gerçekleştirmek için zekalarına güvendiler ve malzemeyi oluşturmak için nano boyutlu cam parçaları kullandılar; bu malzeme, çerçeve benzeri bir tasarımla birkaç kusursuz cam parçasından yapılmasına olanak sağladı. Bunu bir binanın çerçevesi olarak düşünün, ancak çok daha küçük ölçekte.

Araştırmacılar buradan her parçayı yalnızca birkaç yüz atom kalınlığında bir cam tabakasıyla kapladılar. Her parça arasında çok fazla boşluk olması, malzemenin çelikten daha güçlü ve daha hafif olmasını sağlar.

READ  Mart Dolunayı: Bu hafta Solucan Ayını ne zaman görüyorsunuz?