Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Anadili Bulgarca olan Türk davayı kazandı

Salı günkü yerel haberlere göre, Türk asıllı tanınmış bir Bulgar siyasetçi, 2013 seçim kampanyasında Türkiye’yi kullandığı için bir Balkan devletine karşı açtığı davayı kazandı.

Milletvekilliği için aday olan Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) lideri Lütfi Mestan, bir kampanya etkinliğinde Türkiye’de konuşuyor.

17 Mayıs 2013’te seçim kurallarını ihlal ettiği için 1.000 avro idari para cezasına çarptırıldı ve temyizde bölge mahkemesi kararı onadı, ancak para cezasını 250 avroya düşürdü.

Salı günü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Bulgaristan’ın devlet tarafından yönetilen BTA News’e göre Bulgaristan’ın Mestan’a para cezası vererek ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi ve Mestan’a toplam 4.400 avro (yaklaşık 4.830 dolar) tazminat ödemesine hükmetti. yasal maliyetler. Şirket.

Seçim kuralları dil kullanımını yasaklarken, mahkeme “demokratik bir toplumda gerekli olup olmadığını” sorguladı.

Yerel bir mahkeme Mestan’ı Seçim Yasası’nın seçim kampanyaları sırasında Bulgarca kullanılmasını zorunlu kılan 133. Maddesini ihlal ettiği için para cezasına çarptırdı.

Ancak bölge mahkemesine yaptığı itirazda, olay sırasında kullandığı dilin sadece kendi anadili olmadığını, çoğu yaşlı ve Bulgarca bilmeyen Türk azınlık seçmenlerinin dili olduğunu savundu.

Mahkeme para cezasını indirdi ancak idare mahkemesinin kararını onadı ve Mestan’ı konuyu AİHM’ye götürmeye sevk etti.

Bulgaristan, Türkiye dışında Türk kökenli en büyük Müslüman nüfusa sahiptir. Ancak 1980’li yıllarda Balkanlar’daki komünist rejimlerin benimsediği asimilasyon politikası yüzbinlerce Türk’ü isimlerini ve etnik kimliklerini korumak için Türkiye’ye kaçmak zorunda bıraktı.

READ  Şehir itfaiye şefi 'Durg'u hatırlıyor | Haberler, spor, işler