Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dijital çağda Durg’un benimsenmesi – Hız ve kalite tutkusunun devamı sürecek – Son Dijital Değişim Trendleri | Bulut Haberleri

Mekanik turk veya otomatik satranç oyuncusu olarak da bilinen “Türk”, 18. yüzyılın sonlarında yapılmış bir satranç makinesidir. 1770’ten 1854’te yangınla yok edilene kadar, çeşitli sahipleri tarafından bir otomasyon olarak tasvir edildi, ancak sonunda ayrıntılı bir şaka haline geldi. Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresa’yı etkilemek için 1770 yılında Wolfgang von Kemblen (1734-1804) tarafından yaptırılmıştır. Bu makinenin bir insan rakibe karşı bir satranç oyununu tetikleyebileceği tahmin ediliyordu. Ayrıca şövalye turu (oyuncuyu satranç tahtasında her kareyi tam olarak bir kez işgal edecek şekilde hareket ettiren oyuncu) yapabildi.

Durg, bir insan satranç ustasının makinenin işleyişini gizlemesine izin veren mekanik bir yanılsamadır. Yetenekli bir operatörle Türkler, neredeyse 84 yıl boyunca Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktıklarında, Napoleon Bonaparte ve Benjamin Franklin gibi politikacılar da dahil olmak üzere birçok zorluğu oynayarak ve yenerek oyunlarının çoğunu kazandılar.

Tahmin edilebileceği gibi, bir makinede insan benzeri zeka veya “yapay zeka” arzusu yeni bir şey değil. Ancak iki uzun yüzyıl sonra bir makine nihayet bir insanla rekabet edebilir. Dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov ve IBM süper bilgisayarı arasındaki iki satranç oyunu (6 maçta) sonunda gerçek yapay zekanın temelini attı. İlk oyun 1996’da Philadelphia’da gerçekleşti ve Gary Kasparov tarafından kazanıldı. İkinci oyun 1997’de New York’ta oynandı ve IBM Yapay Zeka tarafından desteklenen Deep Blue tarafından kazanıldı. Deep Blue daha önce insanlara karşı kazanmış olsa da, dünya şampiyonunun 1997 Oyunları bağlamında bir bilgisayara karşı ilk yenilgisiydi.

Bizim için önemli bir ders var: teknolojik ilerlemenin özü, bir makinenin insanları dönüştürebileceği insan iradesine dayanmaktadır. Mekanik otomasyon ve robot otomasyonu, teknolojik ilerlemenin aynı yönü üzerinde çalışır. Robot otomasyonunun insan görevlerini yerine getirme yeteneği, insan sermayesini artırdı.

READ  Oklahoma B Michael Durk, Norman'ın alışılmadık yolundan hemen sonra seviniyor

Yapay zeka ve otomasyon, iki önemli konu hakkında soru işaretleri yaratıyor. Bir: çalışma hızı ve iki: üretim kalitesi

  1. İşin hızı: 17. yüzyılın ortalarında, zaman ölçümü kavramı güneşi takip etmekle sınırlıydı veya seçilen büyük şehirlerde “saat kuleleri” ortaya çıkmaya başladı ve insanların yerel olarak kullanmasını mümkün kıldı. Zaman. Coğrafi alanda zamanı ölçme ihtiyacı ancak trenlerin icadından sonra fark edildi ve “zaman” ve “hız” kavramları değerlendirildi. “El işi”nden “makine çalışmasına” geçiş, daha fazlasının daha hızlı yapılabileceği fikrini oluşturdu. O zamandan beri, makineler daha hızlı tasarlandı. Sanayi Devrimi bu yönü fiziksel çalışmaya, bilgisayar devrimi ise zihinsel çalışmaya getirdi. Bunun insanlar üzerinde geri dönüşü olmayan bir etkisi oldu: diğer şeylerin yanı sıra, işleri yapma hızı öncelik kazanmaya başladı.
  2. Üretim kalitesi: Kalite hareketinin kökleri, 13. yüzyılın sonlarında zanaatkarların Loncalar olarak bilinen birliklerde örgütlenmeye başladıkları Orta Çağ Avrupa’sına kadar uzanıyordu. Bu gruplar ürün ve hizmet kalitesi için katı kurallar geliştirmiştir. Teftiş Kurulları, kusurlu ürünlere özel işaretler veya işaretler koyarak kuralları uyguladı. Kalite tutkusu daha sonra birkaç elit ile sınırlıydı. Sanayi Devrimi kalite standartlarını yeniden tanımladı. Daha önce sadece yetenekli bir zanaatkarın yapabileceği şeyler, artık makineler kullanılarak en iyi kalitede otomatik olarak yapılabilmektedir. Bu, yeterlilik gereksinimlerindeki değişikliğin belirginleştiği bir dönemdi: İnsanlar artık elle ürün yapmak yerine makinelerde çalışmak zorundaydı.

Hız ve kalite tutkusu, şirketler arasındaki yapay zeka ve otomasyon çabalarında kendini gösterir. Şirketler, yapay zeka ve otomasyon girişimlerini tasarlamak için tarihi ve insan isteklerini ön planda tutmalıdır. Tasarım ilkeleri hızı artırır, el ve zihinsel emeği azaltır ve mal ve hizmetlerin kalitesini iyileştirir.

Yüzyıllar boyunca ekilen tarih, beklenen zamanda büyüyen özlemler doğrultusunda ortaya çıkmaya devam edecek. Bu saplantı yeni keşfedilmediği için yakın zamanda kaybolması pek olası değildir. Önde gelen şirketler “Durg” kabul edecek, diğer şirketler bekleyip görecek!

READ  Greeley Polis Departmanı 2022 Zorluklarına Hazır - Greeley Tribune

Konu Açıklaması:

  1. https://www.edge.org/responses/what-do-you-think-about-machines-that-think
  2. https://en.wikipedia.org/wiki?curid=418820
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Deep_Blue_versus_Garry_Kasparov
Yazar Resmi
Mayang Jain
Başkan Yardımcısı – İş Danışmanlığı, ITC Infotech

Mayang Jain Başkan Yardımcısı – ITC Infotech’te İş Danışmanlığı. İş ve danışmanlık rollerinde 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Mayang, birçok şanslı şirket için karmaşık dijital ilişkilere öncülük etti ve bir dijital dönüşüm müjdecisi olarak birçok karmaşık yetenek geliştirdi. Mayang şu anda ITC Infotech’te otomasyon eğitimi için Go to Market girişimine liderlik ediyor ve bir otomasyon meraklısı.