Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Anadolu’da ilk kez Türk adını taşıyan bir yazıt keşfedildi

Erken İslam öncesi Türk tarihinde ilk kez, Konya’daki Savatra Antik Kenti kazı alanında, Yunanca harflerle yazılmış “Türk” epigrafik ifadesini ve “Türkokulu”nu içeren bir yazıt bulundu.

10-11. yüzyıla ait yazıtın 1071’den önce Anadolu’da Türk varlığının kanıtı olduğunu söyleyen kazı başkanı Doç. Dr. İlker Işık, “Türkopol, Türkçe’de Türkoğlu (Türk oğlu) demektir. Bu, Anadolu’da bulunan ilk bu tür yazıttır.

Önemine dayanarak şunları söyleyebiliriz; “Bu, 1071 Malazgirt Savaşı’ndan önce, İslam sancağı Türkler tarafından buraya getirilmeden önce Hıristiyanlaştırılmış Türklerin burada olduğunun kanıtıdır” dedi.

tarafından yürütülen kazılar sırasında Selçuk Üniversitesi Doç. Dr. İlkar İski’nin rehberliğinde Anadolu’da ilk kez Savatra Antik Kenti, Yakbayat İlçesi, Karadai Mahallesi’nde Türkçe yazıt içeren bir yazıt keşfedildi.

Savatra antik bir şehirdir. Fotoğraf: DHA

Kazı başkanı Doç. Dr. İschik, “Yazıt, Savatra antik kentine ait bir kaleden getirilmiş. Kale Bizans dönemine kadar kullanılmıştır. Mimari kısmına bakıldığında Bizans döneminden kalma Templan İskelesi. Dini yapılarda bulunan mimari bir unsurdur. Kronolojik bir bakış açısıyla, a.d. İçeriğine bakıldığında İslamiyet öncesi Türklere de ait olduğu görülmektedir. Bu işaret, İslam’dan önce Hıristiyanlığa geçen Türklerin olduğunu ortaya koymaktadır. Zaman zaman gördüğünüzde Bizans dönemi olduğu söylenebilir” dedi.

Anadolu’da keşfedilen ilk Türkçe yazıt

Bulunan arkeolojinin Anadolu’da bulunan ilk Türkçe yazıt olduğunu söyleyen Doç. Dr. İlkar Işık, “Türkopol yazısının keşfi bizim için çok önemli. Türkopol, Türkçede Türkoğlu demektir. Anadolu’da bu şekilde bulunan ilk yazıttır. önemine göre 1071 Malazgirt Savaşı’ndan önce, yani İslam sancağının Türkler tarafından buraya getirilmesinden önce, Hıristiyanlaşmış Türklerin burada olduğunu gösterir. Bizans ordularında lejyon birliklerinde bulunan Türk askerleri bu konuda hem Türkçe adını eklememiz hem de bu dönemde burada konuşlanmış olduklarını tespit etmemiz çok önemli.Onlar da Savatra antik kentindeydiler. etrafında.

Fotoğraf: DHA

Savatra antik kentinin öneminden bahseden Doç. Dr. Ishik, “Askeri bir üs. Bozdağ Milli Parkı, Altınekin ilçesinden Karadey sınırına kadar uzanan bir kuzey-güney ovasıdır. Burada 6 yıl yüzey araştırması yaptık. Bu çalışmalar sırasında bizim için en önemli göstergelerden biri askeri garnizon hattıdır. Konya’nın doğu sınırını kaplayan ve tampon görevi gören bu bölge, asayişin sağlanması ve geçen ticaret konvoylarının güvenliğinin sağlanması için konumlanmış çeşitli yerleşim alanlarıyla doludur. Dolayısıyla farklı kültürlerin bir araya geldiği bir yer olduğu söylenebilir. Tabii ki stratejik öneme sahip yollar ve askeri karargâhlar açısından önemli bir alandır.

READ  Fiyatlar düşerse, ABD petrol rezervlerinin serbest bırakılma zamanlamasını ayarlayabilir - resmi

‘Rünik karakterlerle yazılmış bir dua ve şifa metni bulduk’

Yazıtın bulunduğu alanda araştırmaları yoğunlaştırdıklarını ve 2 yazıt daha bulduklarını anlatan Doç. Dr. İlkar İşik, “Elbette Turkopol metnini keşfettikten sonra bizim için çalışmalar derinleşti.

Fotoğraf: DHA

Bölgede Türklere ait başka buluntulara rastlayabilir miyiz diye araştırmalarımızı bu alana yoğunlaştırdık ve runik karakterlerle yazılmış 2 adet yazıt bulduk. Bu yazıların dua metinleri şeklinde olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda Cengiz Saltavoğlu’ndan destek aldık. Onun kaydına göre hastalıklara şifa veren şifalı bir metin olduğunu düşünüyoruz. Bu çalışmaların yapılabilmesi için öncelikle epigrafik anlamda çalışmaların geliştirilmesi gerekmektedir. Türkolojide ise bu alanda ileri düzeyde bilim insanlarını bünyemize katmak bizim için çok önemli” dedi.