Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

DCI World Travel Awards – Magnet Media’ya Gidiyor

DCI World Travel Awards – Magnet Media’ya Gidiyor

Dana Malcolm

personel yazar

2 Eylül 2022 – Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’in şok edici ortak raporu, dünyadaki sağlık tesislerinin yarısının temel sanitasyon altyapısından yoksun olduğunu ortaya koydu. Raporda, tesislerin “sabun ve su veya hasta bakımı ve tuvaletlerde alkol bazlı el ovma ile temel hijyen hizmetleri” bulunmadığı belirtiliyor.

Ajans, sağlık çalışanları ve tedavi arayan kişiler de dahil olmak üzere bu tesisleri kullanan herkesi enfeksiyon riskine soktuğu için bunun büyük bir endişe kaynağı olduğunu söylüyor.

Veriler, dünya genelinde nüfusun %35’ini veya yaklaşık 3,8 milyar insanı temsil eden 40 üye ülkeden toplanmıştır.

“Sağlık tesislerinin %68’inin bakım noktalarında sanitasyon tesisleri ve %65’inin tuvaletlerde su ve sabunla el yıkama tesisleri olmasına rağmen, yalnızca %51’inde her ikisi de vardı ve bu nedenle temel sağlık hizmetleri kriterlerini karşılıyordu. Ayrıca, 11’de 1 (9). %) dünya çapında sağlık tesisleri Yok, rapor dedi.

Bu, %9’un 600 milyon kişinin kliniklerinde ve hastanelerinde sağlık hizmetlerine erişimi olmadığı anlamına geliyor.

DSÖ, sağlık hizmetlerinde yeterli sağlık hizmetlerini ‘pazarlık edilemez’ olarak nitelendirdi ve üye devletleri sorunu derhal çözmeye çağırdı.

Dünya aynı anda iki pandemi ile savaşırken, konu özellikle endişe verici.

UNICEF WASH ve İklim, Çevre, Enerji ve Afet Riskini Azaltma (CEED) Direktörü Kelly Ann Naylor, sanitasyon hizmetleri olmayan sağlık tesislerinin gerçekten sağlık tesisleri olmadığını söyledi.

“Temiz su, temel temizlik ve hijyen hizmetleri olmayan hastaneler ve klinikler anne adayları, yeni doğanlar ve çocuklar için potansiyel bir ölüm tuzağıdır. Her yıl yaklaşık 670.000 yenidoğan sepsis nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu bir gülünçtür – ölümlerinin daha da fazlası önlenebilir. ” dedi.

El yıkama ve uygun sanitasyon eksikliğine ek olarak DSÖ, ülkelerin herkesin güvenliği için uygun atık imhasına dikkat etmesi gerektiğini söylüyor.

READ  Catalina Kanalı'nı yüzen ilk Türk kadın oldu