Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Analistler, CNN Türk ortağı CNN Türk’ün lisansının iptal edilmesi gerektiğini söylüyor

Analist ve eski Türk parlamenter Aykan Erdemir ve Demokratik Savunma Vakfı kıdemli başkan yardımcısı Toby Dershowitz, CNN’in sansür ve nefret içeriği nedeniyle Türk müttefiki CNN Türk’ün lisansını iptal etmesi gerektiğini söyledi. Söz konusu Salı günü Newsweek’te.

8 Aralık’ta CNN duyurdu gönderme Türkiye lisans sahibinin yayın politikasını gözden geçirmek üzere Türkiye’ye bir komite.

Erdmir ve Dershovit, “CNN Türk’ün yayın politikalarının aşağı yönlü gidişatı, nefret içeriğiyle birlikte, CNN’in kardeş ağının artık komplo teorileri, antisemitik mecazlar ve ırkçı söylemler için bir platform olduğunu gösteriyor.” dedi.

CNN Türk, 1999 yılında Atlanta merkezli CNN ile Türkiye’nin en büyük medya şirketi Token Group’un ortak girişimiyle kuruldu. CNN, tüm orijinal CNN içeriğinin Türkiye’deki münhasır yayın haklarını CNN Türk’e veren kardeş kanalına lisans yerine markalaşma ve bilgi sağlama sözü verdi.

Kanal, Erdoğan hükümetinin diktatörlüğüne karşı ülke çapında protestolara sahne olan KC Park protestolarını haber yapmak yerine 2013’te Penguenler üzerine bir belgesel yayınlayarak otosansürle eş anlamlı hale geldi, “dedi Erdermir ve Dershovit.

2018 yılında, CNN Türk ve Token grubuna ait diğer büyük medya kuruluşları, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sadık bir destekçisi olan Erdoğan Demireran liderliğindeki bir ticari kuruluşa satıldı.

Satış sırasında CNN’in küresel genel müdür yardımcısına, şirketin adını CNN Türk’e lisanslamayı yeniden düşünüp düşünmeyeceği soruldu.

Erdemir ve Dershowitz’e göre, “Kanalın basın bütünlüğünün yeni sahipleri tarafından tehlikeye atılabileceğine inanmak için herhangi bir nedenimiz varsa, lisansı iptal edeceğiz.”

Her iki analist de CNN Türk’ün sitelerinin Yahudi düşmanlığı, ırkçılık ve komplo teorileri yaydığını belirterek, böyle bir sonuç elde etmek için çok geç olduğunu da sözlerine ekledi.

“Dünyayı Yahudiler yönetiyor. Emekli bir Türk büyükelçisi Nisan ayında CNN Türk’e verdiği demeçte, ABD ekonomisinin yüzde 27’sini kontrol ediyorlar.

READ  Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı'na (OTCMKTS:TKHVY) Açığa Çıkan Faiz %25,0 Büyüdü

Erdemir ve Dershowitz, ağın Twitter akışında ve çevrimiçi haber sitesinde siyahileri hedef aldığını söyledi.

2019 yılında bir CNN heyeti, aynı yıl yerel seçimlerin tarafsız bir şekilde yayınlandığı şikayetleri üzerine CNN Türk’ün ofislerini ziyaret etti. Analistler, yayıncının yönetiminde değişiklikler yapıldığını, ancak Türk hükümeti ve muhalefetin yayınlarında çok az değişiklik olduğunu söyledi.

2020’de ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti (CHP) açıkladı Göz ardı etmek Parti, yanlış beyan için defalarca Ağın Ağı’na ve CNN’nin uluslararası ofislerine şikayette bulundu.

Erdemir ve Dershowitz’in son CNN ziyareti, CNN Türk’ün harekete geçmesi için bir fırsat sunuyor.

“Sadece o zaman dikkatimize geldi Markasını, Türkiye’nin giderek diktatörleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önde gelen kampanya çıkışlarından birinden ayırma fırsatı, “dedi.