Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

and Relax: Turks ve Caicos’ta Wellness Turizminin Ekonomik Potansiyeli – Inward/Forward Investment

Bu makaleyi yazdırmak için Mondaq.com’a kayıtlı veya oturum açmış olmalısınız.

Salt Cay, yalnızca 108 nüfusuyla Turks ve Caicos’taki en az nüfuslu adadır. Rahat atmosferi göz önüne alındığında, adada bir sağlıklı yaşam inziva yeri gelecek vaat eden bir yatırım gibi görünüyor.

Yavaşça rahatlama sunan pitoresk bir ortam arayan sağlıklı yaşam turistleri, Turks ve Caicos Adaları’ndaki şirin Salt Cay adasından başka bir yere bakmamalıdır.

Sadece 108 sakini ve 2,6 mil karelik bir arazi alanı ile bu küçük ada, bir sağlık tesisi için mükemmel bir zemin oluşturuyor. Ziyaretçiler bembeyaz kumsalları ve masmavi denizi ile Salt Cay’in güzelliği içinde doğaya dönebilir ve stres atabilirler. Bu, yerel yaban hayatı karşılaşmaları ve zengin bir tarihle birleştiğinde, adaya hızla genişleyen bir sağlık ekonomisinden yararlanmak için tüm özellikleri verir.

Seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından, turistler barış, özgünlük ve sürdürülebilirlik sunan destinasyonlar aradıkça sağlık turizmi geri dönüş yapıyor. GWI Tüketici Anketleri’nin 2020-25 yılları arasında sağlıklı yaşam turizmi için ortalama yıllık büyüme oranlarını %20,9 olarak öngörmesiyle, yatırımcıların bu genişleyen segmentte harekete geçmesi için en iyi zaman şimdi.

“Sessiz bir ada olarak, dinlenme isteğinin getirdiği huzuru veriyor. Ada, huzurlu bir atmosfer yayıyor. Bu nedenle, bir sağlıklı yaşam inziva yeri, adaların zamanın durduğu ve ziyaretçilerin gerçek, bastırılmış, yavaş bir deneyim yaşadığı doğal ortamı tamamlıyor. Sessiz bir zarafetle gerçek bir ada hayatı hissi,” diyor. Angela Musgrove, Invest Turks ve Caicos’ta Yatırımcı Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısıdır.

“Bu küçük adada, ticari gelişim için 100 dönümden fazla özel ve Crown parseli mevcut, bu ada mücevherinin tarihi cazibesini canlandırıyor ve savunucularına düşük yoğunluklu çevre dostu bir tatil yeri sağlıyor. bir yatırımcının rüyası, yalnızca meraklıların yakalayabileceği ilk hamle fırsatı.”

READ  Vidanta'daki 2022 Meksika Açık'ta Turk Petit 2. Tur Özeti

“Ada, ziyaretçilere gençleşme, rahatlama ve yeniden bağlanma için bir geçit sunan bir sağlıklı yaşam tesisi için mükemmel bir ortam.”

Adından da anlaşılacağı gibi, Salt Cay’in korumaya veya restore etmeye çalıştığı mirasın çoğu, 1673’e kadar uzanan tuz üretimindeki geçmişiyle ilgilidir. Tuz, yaklaşık 250 yıl boyunca adanın ana gelir kaynağıydı ve Amerikan birliklerine tedarik sağlıyordu. Devrimci savaşı.

Tuz salinaları ve yel değirmeni temellerinden Harriet Beyaz Saray da dahil olmak üzere eski sömürge mimarisine kadar pek çok tarih geride kaldı. Adada, eskiden araba çeken ama şimdi özgürce dolaşan eşeklerin soyundan gelen dost canlısı eşekler yaşıyor.

– Doğal güzellik

Aslen ABD’li olan Robert Noble, beş yıl önce Salt Cay’e taşındı. Adada masmavi denizlerden gelen taze balıklardan en iyi şekilde yararlanan Oceanaire Bistro’yu işletiyor. Balık, sarı yüzgeçli orkinos ve orfoz gibi çeşitler genellikle yerel balıkçılar tarafından yakalandıktan hemen sonra bir tabağa konur.

Noble, “Sessiz, çok çevre dostu bir ada. Ama muhtemelen bir numara, buradaki insanların gerçekten harika, ayakları yere basan insanlar olması. Herkes senin adını biliyor,” diyor Noble.

“Huzur, rahatlama, yalnızlık – onu tanımlamanın en iyi yolu bu. Salt Cay’e geldiğinizde rahatlar ve gevşersiniz, çünkü buradaki atmosfer budur.”

Salt Cay, göçmen kuşlar ve deniz yaşamından ineklere ve tabii ki adada dolaşan eşeklere kadar vahşi yaşamla doludur.

Noble, “İnsanlardan daha fazla yaban eşeğimiz ve ineğimiz var. Çok arkadaş canlısılar. İnsanları rahatsız etmiyorlar. İnsanlar gelip onları okşuyor, rahatlatıcı. Çocuklar buna bayılıyor” diyor.

“Eşim ve ben dünyanın her yerinde olduğumuz ve farklı plajları gördüğümüz için kutsanmış durumdayız. North Beach şimdiye kadar gittiğimiz en güzel, rahatlatıcı berrak su plajı. Ve bütün gün kimseyi görmüyorsun. Kazanıyorsun’ tekneleri, jet skileri, deniz paraşütlerini ve tüm bu şeyleri görün Salt Cay tam bir rahatlama yeridir.

READ  Pak-Durk Maraf Okulu'nda düzenlenen spor şenliği öğrencileri yeniden heyecanlandırdı

“Ve geceleri ışık çok az olduğu için yıldızlar inanılmaz. Burada Samanyolu’nu gerçekten görebilirsiniz.”

Biraz daha macera arayan turistler için Salt Cay, kambur balinalarla şnorkel yapabileceğiniz dünyadaki birkaç yerden biridir. Yıllık göç, bu görkemli canlıları görmek için en iyi zaman olan Ocak ve Mart ayları arasındadır. Dokuz mil güneyde, Great Sand Cay, birçok kambur balina için tarihi bir doğum yeridir ve bazı turistler, anne balinaları ve buzağılarını teknelerden ve Salt Cay kıyılarından görecek kadar şanslıdır.

– Sağlık yatırım fırsatları

Salt Cay, Hollywood’un Altın Çağı’nda da yer aldı ve 1941 Hollywood filmi Bahama Passage neredeyse adada çekiliyor. Ancak tüm doğal özelliklerine rağmen Salt Cay, zamanın unuttuğu bir ada örneğidir. Bugün, adanın ekonomik bir desteğe ihtiyacı var ve yatırımcılara sunabileceği çok şey var.

Salt Cay’de şu anda pansiyonlar var, ancak birkaç başka konaklama yeri var. Bir sağlık tesisi, yalnızca yerel bölgenin tadını çıkarabilen turistleri çekmekle kalmaz, aynı zamanda yatırımcılar için de büyük bir fırsat sunar. GWI, uluslararası sağlıklı yaşam turistlerinin 2020’de seyahat başına ortalama 1.601 $ harcadığını ve bunun normal uluslararası turistlerden %35 daha fazla olduğunu bildirdi.

Geliştiricilere her aşamada yardımcı olan Invest Turks ve Caicos tarafından sunulan hizmetler ile adada bir site inşa etmek daha kolay olamazdı.

Angela Musgrove, “Ticari geliştirme için özel parseller ve ikinci bir seçenek olarak Crown arazisi var. Herhangi bir mimar, adanın doğal güzelliğini tasarlamaktan ve yakalamaktan mutluluk duyacaktır,” diye açıklıyor.

“Invest Turks and Caicos bu süreci baştan sona kolaylaştırıyor. Parselleri ve yerleri belirlemek için geliştiriciyle birlikte çalışıyoruz ve planlamada meslektaşlarımızla çok yakın çalışıyoruz.

“İmtiyazlarda vergi teşvikleri, inşaat ve işçilik izinlerinin alınması da dahil olmak üzere adada kalkınmayı teşvik eden bir imar anlaşması yapmak için yatırımcılarla birlikte çalışıyoruz. Tüm süreç boyunca varız, ilk konsept tasarımından her şeyi hazırladık, inşaat ve işletme aşaması ve geliştirici için sorunsuz bir süreç olduğundan emin olun. .”

READ  Avusturyalı Volker Türk BM tarafından yeni insan hakları şefi olarak tanındı

Orijinal olarak yayınlandı Yatırım izleme 27 Nisan 2022

Bu makalenin içeriği, konuyla ilgili genel bir kılavuz sağlamaktır. Özel durumunuzla ilgili olarak uzman tavsiyesi almalısınız.