Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Android rakipleri artarken Apple'ın iPhone sevkiyatları %10 düştü

Android rakipleri artarken Apple'ın iPhone sevkiyatları %10 düştü

(Bloomberg) — Apple Inc.'in iPhone sevkiyatları Mart çeyreğinde beklenenden %10 daha fazla düştü; bu durum, akıllı telefon endüstrisindeki iyileşmeye rağmen Çin'deki zayıf satışları yansıtıyor.

Bloomberg'den en çok okunanlar

IDC'nin ön rakamlarına göre şirket, ilk üç ayda 50,1 milyon iPhone sattı; bu, Bloomberg'in dönem için derlediği 51,7 milyon adetlik ortalama analist tahmininin gerisinde kaldı.

Cupertino, Kaliforniya merkezli şirket, en yeni nesil iPhone'ların Eylül ayında piyasaya sürülmesinden bu yana dünyanın en büyük akıllı telefon pazarında satışlarını sürdürmekte zorlanıyor. Huawei Technologies Co.'nun yeniden dirilişi, artan yurt içi rekabet ve Pekin'in işyerinde yabancı cihazlara yönelik yasağı, satışlar üzerinde baskı yarattı.

Bu durgunluk özellikle cep telefonu pazarının son yıllardaki en iyi büyümesini kaydettiği arka planda açıkça görülüyor. Akıllı telefon üreticileri bu dönemde 289,4 milyon telefon sattı; bu, birçok üreticinin satılmamış cihaz bolluğuyla boğuştuğu geçen yılın en düşük seviyelerine göre %7,8'lik bir artışı temsil ediyor. Samsung Elektronik A.Ş. Bütçe odaklı marka Transsion sevkiyatlarını %85 artırırken, Xiaomi Corp toparlanarak ikinci sıradaki Apple ile aradaki farkı kapattı.

IDC araştırma direktörü Nabila Popal, “Akıllı telefon pazarı son iki yıldaki çalkantılardan daha güçlü ve değişmiş bir şekilde çıkıyor” dedi. “Her iki büyük oyuncu da ilk çeyrekte negatif büyüme kaydederken, Samsung genel olarak son çeyreklere göre daha güçlü bir konumda görünüyor.”

Lider Apple tedarikçisi Hon Hai Precision Industry Co. ve Murata İmalat A.Ş. ve LG Innotek Co., Ltd. ve TDK Corp, Orta Doğu'da artan çatışma korkusu nedeniyle yaygın satışların ortasında Pazartesi günü erken Asya ticaretinde.

Pandemi sırasında Apple'ın iPhone'u, tüketicilerin Android destekli rakiplerinin çoğundan akıllı telefon satın almayı geri çekmesiyle en fazla dayanıklılığı gösterdi. Bu stok artışı, Xiaomi gibi Çinli rakiplerin aşırı arzlarını tüketmesi aylar süren ve şimdi sevkiyatları yeniden artırmaya başlayan agresif fiyatlandırmalara yol açtı. Huawei'nin geçtiğimiz yıl Çin yapımı çipi ve Mate 60 serisindeki HarmonyOS işletim sistemiyle sürpriz bir şekilde yeniden öne çıkması, Apple'ın Ağustos ayından bu yana Çin'deki birinci sınıf pazar payını aşındırdı.

READ  Dünyayı neredeyse kasıp kavuran xz Utils bagaj kapısı hakkında bildiklerimiz

Bhopal, “Çin'de artan rekabet, Apple'ın ilk çeyrekteki düşüşünün büyük bir kısmını oluşturuyor” dedi. Başka yerlerde, 2023'ün son aylarındaki yoğun sevkıyatların ardından bazı bölgelerin yıla fazla iPhone stoğuyla başladığını da sözlerine ekledi.

IDC araştırmacıları, tüketicilerin daha uzun süre kullanmayı düşündükleri premium modelleri giderek daha fazla tercih etmesi nedeniyle cep telefonlarının ortalama satış fiyatlarının arttığını buldu. Sektördeki en yüksek ASP'yi sürekli olarak koruyan Apple, tüketicilerin üst düzey modelleri net bir şekilde tercih etmesiyle bu konuda bir ilke imza attı. Ancak bu yıl şirket, satışları canlandırmak için olağandışı indirimlere başvurdu ve Çin'deki bazı perakende ortakları normal fiyattan 180 dolara varan indirimler aldı.

Mart ayında Apple, CEO Tim Cook'un da katılımıyla Şangay finans merkezinin merkezinde yeni bir büyük mağaza açtı. Çin, şirketin Amerika Birleşik Devletleri dışındaki en büyük perakende ağına ev sahipliği yapıyor ve satışların neredeyse beşte birini oluşturuyor ve bu satışların hâlâ iPhone tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak Şanghay'daki mağaza açılışında Bloomberg'e konuşan katılımcıların çoğu, iPhone'larını iki yıldan fazla bir süre önce almıştı. Apple hayranları, Apple ekosistemi içinde kalmayı planladıklarını söylerken, bazıları da rakiplerin veya Huawei Mate 60'ın halefinin katlanabilir cihaz seçeneklerini değerlendirdiklerini söyledi.

Bloomberg İstihbaratı ne diyor?

–Jessica Sui'nin yardımıyla.

(Hisse senedi reaksiyonları ve yorumlarla güncellemeler)

Bloomberg Businessweek'ten en çok okunanlar

©2024 Bloomberg L.P