Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Anket, Türkler arasında Suriyelilere yönelik olumsuz tutumların arttığını gösteriyor.

Ankara: Türkiye Sosyal Demokrat Vakfı (SODEV) tarafından yayınlanan yeni bir anket, Türkiye’deki Suriyeli mülteciler hakkındaki olumsuz düşünceleri ortaya koyuyor.

Dünyanın en büyük mülteci nüfusu olan savaşın parçaladığı Suriye’den 3,7 milyon kayıtlı mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, son aylarda büyük ölçüde iç siyasi ve ekonomik sorunlardan kaynaklanan yerel halk ve Suriyeliler arasında gerilimler gördü.

SODEV anketine göre, ankete katılanların yüzde 66’sı Suriyelilerin anavatanlarına dönmesi gerektiğini düşünüyor ve bu duygu muhalefet seçmenleri arasında yüksek.

Bu seçmenlerin yarısından fazlası, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçmenlerinin yaklaşık yüzde 42’sini oluşturan Suriyelilerin sınır dışı edilmesini istiyor.

Türk katılımcılar, Suriyelileri genel olarak olumsuz olarak tanımlarken, yüzde 45’i Suriyeli mültecilerin gelecekte zorluk yaratabilecek tehlikeli insanlar olduğunu düşünüyor.

Ankete katılanların yüzde kırk biri onları topluma yük olarak görüyor ve yüzde 70’ten fazlası “temiz, güvenilir ve düzgün” olmadıklarını söylerken, yüzde 57’si Suriyelilerin çalışkan olmadığına inanıyor.

Ülke genelinde insanların yüzde 55’i Suriyeli komşu istememekte, yüzde 65’i ise Suriyeli bir kadınla evlenmeyeceklerini veya çocuklarının evlenmesine izin vereceklerini söylüyor.

Ankete katılanların yarısı, Suriyeliler çocuklarıyla aynı okula giderse tacize uğrayacaklarını söylerken, yüzde 70’i Suriyelilerle ancak mecbur kalırlarsa iletişim kuracaklarını söyledi.

Ancak ankete katılanların yarısı, Suriyelilerle günlük yaşamlarında hiçbir zaman ciddi bir sorunla karşılaşmadıklarını, yüzde 77’si ise Suriyeli mültecilerin son beş yılda kendilerine zulmetmediğini söyledi.

Angara merkezli düşünce kuruluşu TEPAV’ın göç politikası analisti Omar Kadköy, Arab News’e şunları söyledi: “Son 11 yılda, özellikle 2016’dan beri, (Türk) hükümeti sosyal uyumu teşvik etmek ve korumak için proje tabanlı faaliyetlere öncelik verdi. strateji.”

Gadcoin’e göre Suriyelilerin ve Türklerin çoğunluğu paralel dünyalarda yaşıyor ve popülist politikacılar bu boşluğu yanlış bilgilendirme ve nefret söylemi ile büyütmek için kullanıyor.

READ  CNN Türk, medya patronu Demiroran ile eşit satışlarla karşı karşıya

Çalışma aynı zamanda Türkiye’deki mülteci topluluğuna sağlanan mali yardımın genel algısını da vurgulamaktadır.

Ankete katılanların yarısı Türk hükümetinin sadece acil ihtiyacı olan Suriyelilere insani yardım sağlaması gerektiğini düşünürken, yüzde 70’i Türkiye’nin Suriyelilere gerekenden fazlasını sağladığını düşünüyor.

Banka kartının son altı yıldır yürürlükte olmasıyla AB, temel ihtiyaçlarını karşılamak için her ay Türkiye’deki hassas durumdaki mültecilerin üçte birini desteklemektedir.

Brüksel şimdiye kadar Türkiye’deki mülteci durumunu iyileştirmek için çalışan STK’lara ve uluslararası yardım gruplarına 4 milyar € (4.579 milyar $) dağıttı.

Geçen yıl AB, 2023 yılına kadar mülteci merkezli projeler için kullanılmak üzere 3 milyar Euro daha katkıda bulundu.

Türkiye, defalarca AB’yi yükü paylaşmaya çağırdığı için mülteciler için 40 milyar dolardan fazla harcadı.

Ancak bu sadece bir kıtlık hikayesi değil; Suriyeliler, bazı AB finansman programlarının sağladığı bilgilerle Türkiye’de 10.000’den fazla şirket kurdu.

Şirketler genellikle toptan satış, emlak, konaklama, inşaat ve imalat sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Bu girişimler onları elde tutmaya ve devlet yardımına güvenmekten kaçınmaya yardımcı olsa da, ankete katılanların yüzde 67’si, bu şirketlerin vergi ödemediğini veya Türkiye’de yüksek işsizliğe neden olmadığını söyleyerek Türkiye’de Suriyeli işletmelerin açılmasına karşı çıkıyor.

Gadkoi, “Genellikle Suriyelilerin bir bütün olarak topluluğun üyeleri olarak reddedilmesi (kabul edilmesi) tarafından yönlendiriliyor.” Dedi.

Kayıt dışı işletmeler ve operatörler hem Türk hem de Suriyeli olmasına rağmen, sahipleri Türkiye genelinde şirket kurmak için 2,1 milyar lira (154 milyon dolar) yatırım yapan Türk odalarına kayıtlı yaklaşık 10 bin şirket var.

Ancak, ankete katılanların yarısı Suriyeli şirketten alışveriş yapmaktan kaçınacaklarını söyledi; Türklerin yüzde 82’si Suriyelilerin Türkiye ekonomisine katkı sağlamadığını düşünüyor ve yüzde 85’i Türkiye’nin sosyal dokusuna dahil olmadığını söylüyor. Yüzde 80’i Suriyelilerle barış içinde yaşamanın imkansız olduğunu düşünüyor.

READ  Türk Telekom'un geliri Ocak-Eylül 2021'de 2.4 milyar dolara ulaştı

Ankete katılanlar, Suriyelilerin Türkiye’de uzun süre kalmalarının suç oranlarını artıracağını, iç çatışmaları tırmandıracağını, ekonomiyi zayıflatacağını ve ahlaki değerleri zedeleyeceğini düşünüyor.

SODEV Başkanı Erdon Akşoy, Türklerin Suriyeli şirketlerin sayısını kalıcı olarak gördüğünü söyledi.

Arab News’e verdiği demeçte, “Suriyelilerin varlığını ahlaki bir zorunluluk olarak görüyorlar ve ihtiyaç duyulduğu sürece ve yasak bir şekilde insani yardımı kabul ediyorlar” dedi.

Akshay’a göre, Suriyeli mültecilere karşı devam eden önyargı, esas olarak yüksek enflasyon oranları nedeniyle Türk vatandaşları arasındaki düşük satın alma gücünden kaynaklanıyor.

İnsanlar geçimlerini sağlamak için mücadele ettikleri sürece, mültecileri günlük ekonomik sorunları için suçlanacakları bir günah keçisi olarak görüyorlar” dedi.

Akshoi, “Ayrıca, Taliban’ın devralmasının ardından Afgan mültecilerin gelişi, sosyal hayal kırıklığını artırdı.”

“Muhalefet bugünlerde mülteci kartını iç tüketim için kullanmak ve olası bir oylamaya dönüştürmek yerine, birkaç bölücü rakam dışında ağırlıklı olarak retorik bir söylem kullanıyor.”

Uzmanlar, sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan Türklerin, iş piyasasını onlarla paylaşmaları gerektiği halde Suriyeli mültecilere karşı daha hoşgörülü olduklarına dikkat çekiyor.

Akshoi, “Ancak mültecilerin ucuz işgücünden yararlananlar, örneğin fabrika sahipleri, onları incelediğimizde önemli bir pozisyon alıyorlar.” Dedi.

Bu arada Türk makamları kısa süre önce Yunanistan yakınlarında donmuş halde bulunan 12 göçmenin cesetlerini buldu ve trajediyi Yunan muhafızların onları ayakkabısız ve kıyafetsiz olarak sınırın ötesine göndermesine bağladılar – bu suçlamalar Atina tarafından “yanlış propaganda” olarak reddedildi.

Resmi rakamlara göre Türkiye, göçmenleri yeniden kabul etme anlaşmasının bir parçası olarak 2300 Suriyeliyi Yunan adalarından geri çekti.