Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Antarktika iglolarından oluşturulan birinci sınıf yeni bir kayak rotası

Altı genç maceracıdan oluşan bir grup, Yeni Zelanda’nın en yeni alp kayak rotasını tamamladı – Mahu Enua.

Wanaka ve Arrowtown arasındaki Harris Dağları, şimdi İsviçre Sıcak Rotasına rakip olacak birinci sınıf seyahatlere sahip. Kiwi Trail’in benzersiz bir özelliği, kayakçıların tipik olarak Antarktika’da bulunan konaklama yerlerinde kalmasıdır.

Antarktika “turks” gemisindeki ilk ekip, NZ Antarctic Heritage Trust’ın 50 km uzunluğundaki ve tamamlaması beş gün süren Genç Kaşifler programı kapsamındaydı.

Ernest Shackleton’a layık bir macera ve yarının maceraperestlerine ilham kaynağı olan şanslı adaylar, ülkenin dört bir yanındaki genç Yeni Zelandalılar arasından seçiliyor.

18 ve 31 yaşındaki grup, Wakatipu Lisesi’nden iki son sınıf öğrencisi olan Joe Crawford ve Sam Davies’i içeriyordu.

13. Sınıf öğrencisi ve dağcı Crawford, sarp arazide büyük zorluklar olduğunu ancak takıma ve rehberlerine inandığını söyledi.

“Kendimi rahatlık alanımın dışına itmek kesinlikle korkutucu ama sahip olduğum korkuların üstesinden geldiğim için kendimle gerçekten gurur duyuyorum” dedi.

31 yaşındaki maceraperest ve NZ için eski Dünya Diyabet Kongresi delegesi Emily Wilson grubun bir parçasıydı. Tip 1 diyabet hastası olan araştırmacı, “merakının başkalarına dışarı çıkıp mümkün olana meydan okuma konusunda ilham verdiğini” söylüyor. Antarktika Miras Vakfı’nın bir elçisi olarak Wilson, genç Yeni Zelandalılara “insan olarak büyümek ve kendimizin en iyi versiyonu olmak” için ilham ve fırsatlar verdiği için ilham verici kaşiflerin seferini övdü.

Antarctic Heritage Trust direktörü ve kutup uzmanı Nigel Watson, ekibin birçok aksiliğe rağmen başardıklarından gurur duyduğunu söyledi.

“Kar koşulları ve Covid-19 salgını nedeniyle bu yolculuğu birkaç kez ertelemek zorunda kaldık, bu yüzden takım kayaklarını yere indirip bunu yapmakta gerçekten zorlanıyor.”

Bir yıllık ertelemenin ardından ekip, benzersiz kulübelerde çok günlü parkuru ve yaşam koşullarını ilk deneyimleyenler arasında yer aldı.

READ  Türkler, sahte 'ileri itme' hikayesi için Yunanlıları çarpıyor, BİLİYOR

Mahu Whenua Traverse’in kurucusu ve Mountain Turk Kulübü’nün başkanı Eric Bradshaw da genç kaşiflerle birlikte seyahat etti.

Bradshaw, yalıtılmış, fiber 26.000 litrelik su depolarını iglolara dönüştürerek teknolojinin Antarktika’ya getirilmesine yardımcı oldu – Cape Adare ve Porchgreving’in Antarktika’daki kulübeleri gibi kutup koruma alanlarının çevresine geçici Türk kulübeleri kurdu.

Aldatıcı derecede küçük görünen konaklama birimlerinin içinde, güneş enerjisi, gazlı ocaklar ve on iki kişiye kadar uyuyan kulübeler var.

Mahu Whenua’yı Coronet Peak İstasyonu ve kamu koruma arazisinden geçen “birinci sınıf bir dağ yolu” olarak adlandırdı.

Coronet Peak Station boyunca beş adet toprak kulübesi, kayakçıların açıkta kalan uzun mesafeli kayak tur parkurunda güvenli ve konforlu bir konaklamaya sahip olmalarını sağlar.

Mahu Whenua traversi ve kayak deneyimi hakkında daha fazla bilgi için mountainturk.org.nz adresindeki Mountain Turk Club’ı ziyaret edin.

—Thomas Subaşı