Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk sistemleri Azerbaycan hava sahasına ‘çözüm’

Türk sistemleri Azerbaycan hava sahasına ‘çözüm’
Türk sistemleri Azerbaycan hava sahasına ‘çözüm’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli ve milli çok amaçlı radar sistemi CARE’in kardeş ülke Azerbaycan’da konuşlandırılacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile Azerbaycan Havayolları hava seyrüsefer iştiraki AZANS (Azeraeronavigation) arasında imzalanan protokole ilişkin açıklama yaptı. Raporda; “Bu protokol kapsamında, fikri ve sınai mülkiyet hakları Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve tamamı Türk Hava Kuvvetlerimiz tarafından geliştirilen yerli ve milli Ar-Ge projelerinden biri olan CARE sisteminin satış sözleşmesine imza attık. mühendisleri, Azerbaycan ile ilk ürün satışımızı gerçekleştirdik.

Azerbaycan’a ilk ihracat

Açıklamada, yazılım entegrasyon çalışmalarının öncelikle bilgisayarlı karelerde mevcut sistemler üzerinde yürütüleceği ve şu şekilde ilerleyeceği belirtildi:

“Entegrasyon çalışmalarının ardından Bakü Haydar Aliyev Havalimanı başta olmak üzere üç ayrı hava trafik kontrol ünitesinde ekipmanların kurulumu tamamlanacak. Kullanıcılara ‘kullanıcı eğitimi’, ‘hava sahası tanıma eğitimi’ ve ‘bakım tutum eğitimi’ verilecek. kabul testleri yapıldıktan sonra REMEDY sistemlerinin kurulum süreci yaklaşık 7 ay içerisinde tamamlanacaktır.Ülkemiz teknolojinin tüketicisi değil üreticisi olma vizyonu doğrultusunda faaliyetlerine devam edecektir.Yerli ve milli ile geliştirdiğimiz her proje kaynaklarımız havacılığımıza ve ülke ekonomimize önemli katkılar sağlamaya devam edecektir.

Türk hava sahasında 40’tan fazla hava trafik kontrol ünitesinde kullanılıyor

CARE sisteminin Türk hava sahasında 40’tan fazla hava trafik kontrol birimine hizmet verdiğinin altını çizen CARE, “Hava trafik kontrol yönetim yetenekleri çerçevesinde gerçek zamanlı uçuş verilerini harita üzerinde gösteren insan-makine arayüzü uygulamasıdır. . CARE, kullanıcı dostu arayüzü ile hava trafik kontrolörlerinin hava trafiğini etkin bir şekilde yönetmesine olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hava trafik emniyetinin en üst seviyede tutulmasını sağlar. Tüm projelerimizde yerli imalat ve mühendislik imkanlarımızı kullanmaya önem veriyoruz. Bugün teknoloji deyince mühendislik ihraç eden bir ülke konumuna geldik. Bu, yaptığımız işte edindiğimiz bilgi, beceri ve deneyim sayesindedir. BAKIM bunun en güzel örneği” sloganları kullanıldı.

READ  Jeremiah Hall, Michael Dirk All-Big 12'nin birinci takımı, dokuz en güvenli All-Big 12 ödülü