Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Antarktika’da 1 milyon yıl önce keşfedilen antik DNA: ScienceAlert

Antarktika'da 1 milyon yıl önce keşfedilen antik DNA: ScienceAlert

tiplerden olduğumuza göre Dikkat sürekli azalıyorAncak, Dünya’da yaşamın ne kadar sürdüğünü anlamak zor olabilir. Bununla birlikte, üzerinde bir fikir edinmeye çalışın: Bilim adamları, bir milyon yıl öncesine ait DNA parçalarını çıkardılar.

Bu organik madde parçaları, Antarktika’nın kuzeyinde, Scotia Denizi tabanının altında bulunabilir ve bölgenin tarihini belirlemede – okyanusta ne yaşadığını ve ne tür bir zaman boyunca uzandığını haritalamada – paha biçilmezdir.

Teknik olarak adlandırılan HIVDNA – eski tortul DNA için – geri kazanılan örneklerin nasıl olduğunu anlamak için devam eden çabalarda faydalı olması muhtemeldir. İklim değişikliği Gelecekte Antarktika’yı etkileyebilir.

“Bu, bugüne kadarki en eski sertifikalı deniz gemisini içeriyor. HIVşimdiye kadar DNA Deniz ekolojisti Linda Armbrecht şöyle diyor: Avustralya’daki Tazmanya Üniversitesi’nden Dr.

HIVDNA, dahil olmak üzere birçok ortamda bulunur. yeraltı mağaraları Ve yarı arktik permafrostkarşılığını veren HIVDNA’nın tarihi sırasıyla 400.000 ve 650.000 yıl geriye gider.

Soğuk sıcaklıklar, düşük oksijen ve ultraviyole radyasyon eksikliği, Scotia Denizi gibi kutupsal deniz ortamlarını harika yerler haline getirir. HIVDNA bozulmadan kalıyor, sadece onu bulmamızı bekliyor.

Geri kazanılan DNA, 2019 yılında okyanus tabanından çıkarıldı ve malzemeye gömülü yaş belirteçlerinin doğruluğunu sağlamak için kapsamlı bir kirlilik kontrol sürecinden geçti.

Ekip, diğer bulguların yanı sıra 540.000 yıl öncesine ait diatomları (tek hücreli organizmalar) keşfetti. Tüm bunlar, dünyanın bu bölümünün engin zaman dilimlerinde nasıl geliştiğine dair bir genel bakış sunmamıza yardımcı oluyor.

Ekip, diatomların bolluğunu daha sıcak dönemlere bağlamayı başardı – Scotia Denizi’ndeki en sonuncusu yaklaşık 14.500 yıl önceydi. Bu, Antarktika bölgesindeki genel deniz yaşamı aktivitesini artırdı.

“Bu, doğal ısınma nedeniyle Antarktika’da deniz seviyelerinde küresel ve hızlı bir artış ve büyük buz kaybı ile ilişkili ilginç ve önemli bir değişiklik.” Jeolog Michael Weber diyor ki: Almanya’daki Bonn Üniversitesi’nden.

READ  Görünüşe göre birçok insan yenibaharın neyden yapıldığı hakkında hiçbir fikre sahip değil.

Bu son çalışma, bunların HIVDNA teknolojileri, yüz binlerce yıl boyunca ekosistemleri yeniden inşa etmede etkili olabilir ve bize okyanusların nasıl değiştiğine dair yepyeni bir anlayış düzeyi verebilir.

Bilim adamları, eski DNA parçalarını Dünya’dan çıkarmada ve o zamandan beri var olan tüm modern DNA’nın bıraktığı ‘gürültüyü’ ve müdahaleyi ortadan kaldırmada giderek daha iyi hale geliyorlar.

Geçmişteki iklim değişimleri ve okyanus ekosisteminin nasıl tepki verdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek, Antarktika çevresinde bir sonraki adımda neler olabileceğine dair daha doğru modeller ve tahminler anlamına gelir.

Araştırmacılar, “Antarktika, Dünya üzerinde iklim değişikliğine karşı en savunmasız bölgelerden biri ve bu kutupsal deniz ekosisteminin çevresel değişime geçmişteki ve şimdiki tepkilerini incelemek bir aciliyet meselesidir” diye yazdılar. yayınlanan makale.

Arama yayınlandı Doğa Bağlantıları.