Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kara delikler evrenimiz hakkında akıllara durgunluk veren bir sır saklıyor olabilir

Kara delikler evrenimiz hakkında akıllara durgunluk veren bir sır saklıyor olabilir

Dedi ki: “Radyasyonunu “gıdıklayarak” bu kara deliklerden birinin içini etkileyebilmeli ve böylece kara deliğin içine bir mesaj gönderebilmeliyiz. Quanta ile 2017 röportajında. “Kulağa çılgınca geliyor,” diye ekledi.

Abu Dabi New York Üniversitesi’nde fizikçi olan Ahmed Al Muhairi, yakın zamanda bir kara delikten kaçan radyasyonu manipüle ederek o kara deliğin içinde bir yayın balığı oluşturabileceğini kaydetti. “Kara delikten yayılan parçacıklarla bir şeyler yapabilirim” dedi ve “ansızın kara deliğin içinde bir kedi belirecek.”

Hepimizin buna alışması gerekiyor, diye ekledi.

Metafiziksel kargaşa 2019’da zirveye ulaştı. O yıl, iki grup teorisyen, solucan deliklerinden sızan bilgilerin Dr. Page’in öngördüğü modele uyduğunu gösteren ayrıntılı hesaplamalar yaptı. Araştırma makalelerinden biri, şu anda Berkeley’deki California Üniversitesi’nde bulunan Jeff Bennington’du. Diğeri ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Neta Englehart’a ait. Don Marolph Kaliforniya Üniversitesi, Santa Cruz’dan; Henry Maxfield, şimdi Stanford Üniversitesi’nde; ve Dr. Al Muhairi. İki grup aynı gün makalelerini yayınladı.

Dr. Bennington, “Öyleyse hikayenin son dersi, yerçekimi teoriniz solucan delikleri içeriyorsa, bilgiyi alırsınız” dedi. “Solucan deliklerini dahil etmezseniz, muhtemelen bilgi alamazsınız.”

“Hawking solucan deliklerini içermiyordu ve biz de solucan deliklerini dahil ediyoruz” diye ekledi.

Herkes bu teoriyle aynı fikirde değildi. Pek çok deneyci grubu kuantum bilgisayarlarda kara delikleri ve solucan deliklerini simüle etmeyi umuyor olsa da, parçacık hızlandırıcıları laboratuvarda çalışma için kara delikler üretecek kadar güçlü olmayacağından, bunu test etmek zordur.

Ve bu fiziğin doğru olduğu ortaya çıksa bile, Dr. Mermin’in büyüsünün önemli bir sınırlaması vardır: Ne solucan deliği ne de dolaşıklık, bırakın bir insanı, ışık hızından daha hızlı bir mesaj iletemez. Bol zaman yolculuğu. Gariplik ancak, iki bilim adamının gözlemlerini karşılaştırdıkları ve eşleştiklerini keşfettiklerinde – Einstein tarafından belirlenen hız sınırlarına tabi olan klasik fiziği içeren bir süreç – ortaya çıktıktan sonra ortaya çıkıyor.

READ  Evrenin dokusundaki dalgalanmalar zamanın başlangıcını ortaya çıkarabilir