Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Antarktika’daki en büyük buz tabakası garip davranıyor

Antarktika’daki en büyük buz tabakası garip davranıyor

ile

St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırma, Antarktika’nın kabaca Fransa büyüklüğündeki Ross Buz Sahanlığı’nın her gün bir buz akıntısıyla parçalandığını ortaya koyuyor. Buz akışındaki ani kaymanın neden olduğu bu hareket, buz depremlerini ve raf kırılmalarını etkileyerek, ısınan bir dünyada buz rafının stabilitesine ilişkin endişeleri artırabilir.

Bir buz akışı etkinliği aniden Ross Buz Rafını yerinden çıkardı.

Antarktika’da devasa buzullar sürekli değişiyor. Taşıma bantları gibi davranan buz akışları, buzun ve tortu kalıntılarının çoğunu bu geniş buzullardan okyanusa doğru taşıyan hızlandırılmış hareket yollarıdır.

St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin yeni araştırmasına göre, bu buz akıntılarından biri günde en az bir kez tüm Ross Buz Rafını yerinden çıkarıyor.

Bu bulgu, Ross Buz Sahanlığı’nın büyüklüğünden dolayı önemlidir: Antarktika’daki en büyük buz sahanlığıdır ve Fransa ile hemen hemen aynı büyüklüktedir.

Doug Wiens, Robert S. Brookings: “Buz rafına doğru akan bir buz akışının kayması nedeniyle tüm rafın günde bir veya iki kez aniden yaklaşık 6 ila 8 santimetre (veya 3 inç) hareket ettiğini bulduk.” Sanat ve Bilim Alanında Değerli Yer, Çevre ve Gezegen Bilimleri Profesörü. “Bu ani hareketler muhtemelen buz rafında buz depremlerinin ve kırılmaların tetiklenmesinde rol oynuyor.”

Ross Buz Rafı, iç buzullardan okyanusa uzanan yüzen bir buz çıkıntısıdır.

Bilim adamları, kısmen Antarktika’nın buz raflarının ısınan bir dünyada stabilitesinden endişe duydukları için buz rafları ve buz akışları arasındaki etkileşimlerle ilgileniyorlar.

Buz rafları, buzullar ve buz akıntıları için fren görevi görerek, bunların eridiği denize doğru yolculuklarını yavaşlatarak kıtada daha fazla buz birikmesine olanak tanır. Buz tabakası çökerse bu destek ortadan kalkar ve buzullar daha hızlı akar. Okyanusa aktıklarında deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunurlar.

READ  Sudan oksijen üretimini hızlandıran tamamen yeni, ucuz bir katalizör

Yeni çalışma, Jeofizik Araştırma MektuplarıRoss Buzulu Rafına akan yaklaşık altı büyük, hızlı hareket eden buz nehrinden biri olan Whillans Buzulu Akıntısının neden olduğu harekete odaklanıyor.

Wiens, “Hareket yalnızca hissedilerek algılanamaz” dedi. “Hareket birkaç dakikaya varan bir zaman periyodunda meydana geliyor, dolayısıyla aletler olmadan algılanamıyor. Bu nedenle, insanlar Ross Buz Sahanlığı’nda yürüyüş yapıyor ve kamp yapıyor olmasına rağmen bugüne kadar hareket algılanamadı. büyük kaşifler Robert F. Scott ve Roald Amundsen.”

Ani kayma

Ross Buz Rafı’nın hareketi, kayma olayı olarak adlandırılan bir buz akışının buzul terimiyle nispeten ani bir hareketinden kaynaklanır. Bu, deprem öncesi ve sırasında fay boyunca meydana gelen “yapışkan kaymaya” benzer.

Whillans ve ekibinin gözlemlediği senaryoya göre, Whillans Buz Akıntısının 100 km’ye 100 km’den büyük büyük bir bölümü sabit kalırken, buz akıntısının geri kalanı ileri doğru sürünüyor. Daha sonra günde bir veya iki kez büyük bölüm Ross Buz Sahanlığına doğru ilerliyor.

Wiens, birkaç dakika içinde 40 cm’ye (16 inç) kadar hareket edebildiğini söyledi.

Son 50 yılda buz akıntıları üzerine yapılan araştırmalar, bazı buz akıntılarının hızlandığını, bazılarının ise yavaşladığını gösteriyor. Bilim insanları, bu hareketi neyin kontrol ettiğini anlamaya yardımcı olmak amacıyla buz akışlarının ani hareketini tespit etmek için sismometreleri kullanabilirler. Wiens ve ekibi, bu çalışmada kullanılan sismometreleri kurmak için 2014 yılında Antarktika’ya gitti.

Wiens, “Geçmişte Whillans Buz Akıntısı kayma olayları hakkında birkaç makale yayınladım, ancak şu ana kadar Ross Buz Sahanlığının tamamının hareket ettiğini keşfetmedim” dedi.

Araştırmacılar bu kayma olaylarının doğrudan insan kaynaklı küresel ısınmayla ilgili olduğuna inanmıyor. Bir teoriye göre bu durum Whillans Buzulu’nun tabanındaki su kaybından kaynaklanıyor ve bu da onu daha “yapışkan” hale getiriyor.

READ  Çalışma, Dünya'nın iç çekirdeğinin dönmeyi durdurmuş olabileceğini ve tersine dönebileceğini gösteriyor.

Kayma olaylarıyla ilişkili gerilim ve gerilim, çeşitli koşullar altında buz depremlerini tetiklediği gözlemlenen gerilim ve gerilime benzer.

Wiens, “Bu noktada depremler ve buz kırılmaları buz rafının normal ömrünün sadece bir parçası” dedi. “Diğer küçük ve ince buz tabakaları gibi Ross Buz Sahanlığı’nın da bir gün parçalanacağına dair endişeler var. Aynı zamanda Ross Buz Sahanlığının son buzul döneminde (yaklaşık 120.000 yıl önce) parçalandığını ve hızlı buzlanmaya neden olduğunu da biliyoruz. buzullara ve onu besleyen buz akıntılarına zarar veriyor.

Referans: Douglas A. 2024, Jeofizik Araştırma Mektupları.
doi: 10.1029/2023GL108040