Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiliz yapımı uydu, sel ve kar fırtınası tahminlerini iyileştirecek

İngiliz yapımı uydu, sel ve kar fırtınası tahminlerini iyileştirecek

Her ne kadar bulutlar hava ve iklimi modellemek için gerekli olsa da, yüksekliklerini ve yoğunluklarını yerden belirlemek zordur.

Bilim insanları, uzaya bir radar ve lazer darbesi yerleştirerek, farklı bulut oluşum türlerinin özelliklerini tespit edebiliyor ve bunları daha sonra tahmin ve iklim modellerine ekleyebiliyor.

Bulutlar gezegenin yaklaşık üçte ikisini kalıcı olarak kaplıyor, güneş ışığını sektiriyor ve hapsediyor, böylece Dünya’nın sıcaklığı üzerinde önemli bir etkiye sahip oluyorlar, ancak etkileri hakkında çok az şey bilindiğinden iklim modellerinde şu anda kritik bir boşluk var.

Görevi ilk tasarlayan, Reading Üniversitesi’nden atmosferik fizik profesörü Anthony Illingworth, “Bulutlar olmasaydı, Dünya’nın sıcaklığı eksi 15 santigrat derece olurdu” dedi. “Bu nedenle mevcut sıcaklıkları açıklamak için gözlemlere ihtiyacımız var. bulutlar benziyor ve profili elde etmenin tek yolu uzaydan aşağıya bakmak.

“EarthCare’den elde edilen veriler, bulutların, aerosollerin ve tozun ısı ve ışık enerjisini nasıl yansıttığı, yaydığı ve emdiğine ilişkin kesin mekanizmaları gözlemlememize yardımcı olmak açısından çok değerli olacaktır.”

Airbus tarafından Stevenage’de inşa edilen uydunun Salı akşamı SpaceX Falcon9 roketiyle Vandenberg, Kaliforniya’dan fırlatılması planlanıyor.

Dört araç içerir. Radar yoğun bulutlara nüfuz edebilecek, Lidar (Işık Algılama ve Mesafe Belirleme) ise küçük bulutları izleyecek ve havadaki toz, aerosol ve dumanı toplayabilecek.

Üçüncü cihaz bulutların görsel görüntülerini alırken, dördüncü cihaz ise güneşten ne kadar ısının yansıdığını veya bulutların ne kadar ısıyı yakaladığını izleyecek.

Bazı uzmanlar, kirlilik ortadan kalktıkça daha az bulutun ekileceğinden ve bunun da gezegenin daha hızlı ısınmasına neden olacağından endişe ediyor.

ESA’nın EarthCare misyonu bilim adamı Thorsten Fehr, “Şu anda bulutların iklim üzerinde soğutucu bir etkisi var, ancak bu gelecekte azalarak ek bir ısınma etkisine yol açabilir” dedi.

READ  Ursa Major, Hadley motorunun dikey başlatma ve hipersonik uygulamaları desteklediğini söylüyor

“Hava kalitesiyle ilgili endişeler, gelecekte insan faaliyetlerinden kaynaklanan aerosollerde bir azalma bekleyebileceğimiz anlamına geliyor; bu da bulutların soğuma kabiliyetini azaltarak iklimin ısınmasına katkıda bulunabilir.

“[With EarthCare] Davranışlarını ve yapılarını, nasıl oluştuklarını ve dağıldıklarını daha iyi anlamak için bulutların içini gerçekten görebileceğiz, böylece bulutlar ve iklim üzerindeki etkileri hakkındaki anlayışımızı geliştireceğiz.

Avrupa Uzay Ajansı, projeyi Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı ile birlikte yönetti. Bu misyona Britanya genelinde yaklaşık 23 kurum katılıyor; bunlar arasında Oxford Üniversitesi, Imperial College ve Ulusal Atmosfer Bilimi Merkezi de bulunuyor.