Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AR3038’in dev güneş lekesi iki katına çıktı ve Dünya’ya doğru yöneldi. alacakaranlık gelebilir

AR3038'in dev güneş lekesi iki katına çıktı ve Dünya'ya doğru yöneldi.  alacakaranlık gelebilir

Güneş lekeleri, bir gecede iki katına çıkmış ve Dünya’nın iki katı kadar büyümüş olsalar bile, gerçekten endişe kaynağı değildir. Tam olarak Dünya’ya bakan ve bazı küçük güneş patlamaları üretebilen bir güneş lekesi olan Aktif Bölge 3038’de (AR3038) olan da buydu. Endişelenmek için bir neden olmamasına rağmen, bu potansiyel olarak heyecan verici bir olayın meydana gelebileceği anlamına gelir – şaşırtıcı aurora borealis.

Bilim adamları sürekli olarak insanların AR3038 gibi güneş lekeleri açısından risk altında olmadığına işaret etseler de bu, popüler medyanın, özellikle de hızla büyüyor gibi görünenlerin bu konuda endişelenmesine engel olmuyor. Ancak Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin Uzay Hava Tahminleri Dairesi başkanı Rob Steinberg’e göre, bunların hepsi döngü ile aynı.

Bu tür hızlı büyümenin, 2019’da başlayan 11 yıllık model olan güneş döngüsünde bu noktada görmeyi beklediğimiz şeyin tam olarak olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca, bu tür güneş lekelerinin genellikle üretmediğini de belirtiyor. uyduları veya elektrik şebekelerini bozabilecek tehlikeli güneş patlamaları türleri. Sadece karmaşıklıktan yoksundur.

https://www.youtube.com/watch?v=lLANXf9K490

Utah videosu, güneş patlamaları hakkında ne zaman endişelenmemiz gerektiğini anlatıyor.

Güneş lekelerini çevreleyen manyetik alanlar kırıldığında ve bazıları güneş sistemine titreşim gönderen karmaşık desenlerde yeniden birleştiğinde güneş patlamaları meydana gelir. Bu yere çarparsa, bazı altyapılara, özellikle elektriğe bağlı olanlara potansiyel olarak zarar verebilir. Bununla birlikte, iyonları Dünya’nın manyetik alanıyla çarpıştığında çarpıcı auroralar yaratma olasılıkları daha yüksektir.

Şiddet derecesine göre derecelendirilirler, B (en zayıf) ile C, M ve X (en güçlü) arasında değişirler. X parlamalarının kendi sınıflandırma sistemleri vardır ve en güçlü güneş patlamaları olan X20, 11 yıllık güneş döngüsünde bir kereden daha az meydana gelir ve tipik olarak Dünya ile karşılaşmaz.

READ  Şili'deki en yaşlı anne deniz sürüngeni olan hamile bir iktiyozor olan 'Fiona' ile tanışın

AR3038 nedeniyle X20’nin oluşma olasılığı son derece küçüktür, ancak daha az güçlü bir X ışıması yaratma olasılığı %10’dur. AR3038’in boyut ve boyut olarak kaybolmadan önce %25 oranında gelişme şansına sahip olduğu M işaret fişeklerinin, güneş lekelerinin genellikle yaptığı gibi, M işaret fişekleri olması muhtemeldir.

Tarihin en ölümcül güneş fırtınasının Utah videosu – Carrington olayı.

Ancak, AR3038 geri döndürüldüğünden ve artık bize bakmadığından, bu işaret fişeklerinin hiçbiri Dünya’ya yönlendirilecek gibi görünmüyor. Diğer bir aktif alan olan AR3040, son 24 saat içinde 6 C Sınıfı alev aldı. Dolayısıyla, eğer gezegen bu C Sınıfı parlamalardan birinin yolundaysa, hala bazı şaşırtıcı aurora borealis şansı olabilir.

Aksi takdirde, AR3038’in hızlı büyümesiyle ilgili bölümün tamamı, halkın tehditkar bir olay dönüşü gibi görünen, ancak çok yaygın ve hatta zararsız olan şey hakkındaki endişesinin başka bir örneğini kanıtlayacaktır. Şu anda güneşi gözlemlemek için kurulmuş tüm ekipmanlarla, genel halk, potansiyel olarak zararlı herhangi bir parıltı Dünya ile ilgili sistemlerimizi etkilemeden önce en azından bir uyarı alacağımızdan emin olabilir. Ancak bunun gerçekleşmesi biraz zaman alabilir, bu yüzden nefesinizi tutmayın.

Daha fazla bilgi edin:
Bugün Amerika – Bilim adamları, güneş patlamalarının bir gecede iki katına çıkmasına neden olabilecek güneş lekeleri olarak ‘panik yapmayın’ diyorlar.
Uzay.com – Şu anda 3 gezegen büyüklüğünde dev bir güneş lekesi ile karşı karşıyayız.
Earthsky.org – Güneş aktivitesi: küçük bir manyetik fırtına
Utah – Astronomi 101 Sözlüğü: ​​Güneş lekeleri
Utah – Güneşin uzak tarafından büyük bir parıltı patladı

ana resim:
6/21/22’de güneş yüzeyinin birleşik görüntüsü. AR3038 sağ üstte görülebilir.
Kredi – NOAA’nın Uzay Ofisi Hava Tahminleri