Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Araştırmacılar, antik dev kaplumbağa türüne, evreni kusan Stephen King karakterinin adını verdiler.

Araştırmacılar, antik dev kaplumbağa türüne, evreni kusan Stephen King karakterinin adını verdiler.

Araştırmacılar, yeni keşfedilen tarih öncesi dev kaplumbağa türüne, Stephen King'in It adlı romanında ve Kara Kule kitap serisinde yer alan evren yaratan bir karakterin adını verdiler.

Canavar zırhlı sürüngenlerin 40.000 ila 9.000 yıl önce, Pleistosen döneminde yaşadıkları düşünülüyor; bu dönemde birlikte yaşamış ve belki de Amazon'daki ilk insanlar tarafından besin kaynağı olarak avlanmış olabilirler.

Yaratığın devasa çene kemiği, Brezilya'nın Porto Velho kentindeki bir altın madenindeki işçiler tarafından keşfedildi ve daha sonra araştırmacılar tarafından elde taşınan bir tarayıcı kullanılarak dijitalleştirildi. Bu verilere dayanarak, Araştırmacılar tahmin etti Kaplumbağa, yaklaşık 180 cm uzunluğunda devasa bir kabuğa sahipti; bu, onu günümüzde yaşayan en büyük tatlı su kaplumbağasından yaklaşık yarım metre daha büyük kılıyordu.

Fosilin devasa boyutları, bilim adamlarının türe Peltocephalus Maturin adını vermelerine yol açtı., Stephen King'in “O” romanına sahne olan evreni kusan, tanrıya benzeyen kurgusal kaplumbağa Maturin'e bir gönderme. Yardımsever Kaplumbağa aynı zamanda sekiz bölümlük Kral Kulesi kitap serisinde de yer alan paket muhafızlarından biri olarak karşımıza çıkıyor; bu seri de onun gibi canlı aksiyon filmine uyarlanmış, ancak bunun hakkında daha az söylenmesi daha iyi olur.

Yayınlanan makalede belirtildiği gibi Bilimsel dergi Biyoloji Mektupları – Ve Aynı yazar tarafından X hakkında Haberi okuduktan sonra – King'in karakterine, Patrick O'Brien'ın denizcilik romanı HMS Surprise bağlamında dev bir kaplumbağaya isim veren kurgusal doktor Stephen Maturin'e atıfta bulunularak isim verildi.

READ  Bu hafta sonu Eta Aquarids meteor yağmuru nasıl izlenir?

Elbette bu, bilim adamlarının yeni bir keşfe isim verirken kurgusal karakterlerden ilham aldıkları ilk sefer değil. Örneğin, 2023'te bir Peru yılanı türüne, Harrison Ford'un yılanlardan nefret eden karakteri Indiana Jones'a atıfta bulunarak Tachymenoides harrisonfordi adı verildi.

Ayrıca, kendine özgü göğüs işaretlerine atıfta bulunarak Venomius tomhardi adında bir Avustralya örümceği türü gördük; doğal olarak yanan, göz benzeri süslemeler, Saurona adı verilen yeni keşfedilen bir kelebek türü grubunun ortaya çıkmasına neden oldu. Boyut ölçeğinin diğer ucunda, gökbilimciler son zamanlarda şimdiye kadar keşfedilen en uzak yıldızlardan birine J. R. R. Tolkien'in Silmarillion filmindeki bir karakterin onuruna “Earendel” adını vermeyi uygun gördüler.

Fotoğraf kredisi: Julia de Oliveira

Anthony, IGN için bilim ve video oyunu haberlerini kapsayan serbest çalışan bir yazardır. Pek çok bilimsel alandaki son gelişmeleri kapsayan sekiz yıldan fazla deneyime sahip ve sizi kandırmaya kesinlikle vakti yok. Onu Twitter'da takip edin @BeardConGamer