Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir fizikçi evrenin karanlık madde içermediğini ve 27 milyar yaşında olduğunu iddia ediyor

Bir fizikçi evrenin karanlık madde içermediğini ve 27 milyar yaşında olduğunu iddia ediyor

Evrendeki galaksilerin haritalarındaki fosilleşmiş ses dalgaları, mevcut modellerin önerdiğinden 13 milyar yıl önce meydana gelen Büyük Patlama'nın işaretleri olarak yorumlanabilir.

Geçtiğimiz yıl, Kanada'daki Ottawa Üniversitesi'nden teorik fizikçi Rajendra Gupta, evrenin şu anda kabul edilen yaşının bir ışık oyunu olduğuna dair oldukça sıra dışı bir öneri yayınladı; bu öneri, evrenin gerçekten eski durumunu gizlerken aynı zamanda bizi açıklama ihtiyacından da kurtarıyor. gizli güçler.

Gupta'nın son analizi, büyük ölçekli kozmik yapılarda korunan zamanın ilk anlarındaki salınımların iddialarını desteklediğini öne sürüyor.

“Araştırma sonuçları, evrenin 26,7 milyar yıllık yaşıyla ilgili önceki çalışmamızın, evrenin var olması için karanlık maddeye ihtiyaç duymadığını keşfetmemize olanak sağladığını doğruluyor.” o diyor Gupta.

“Standart kozmolojide, evrenin hızlanan genişlemesinin karanlık enerjiden kaynaklandığı söyleniyor ama aslında bu, karanlık enerjiden değil, genişledikçe doğanın zayıf kuvvetlerinden kaynaklanıyor.”

Şu anda kabul edilen hızlanan genişleme modellerini geri alırsak, evrendeki her madde parçasının artık üst cebinize sığacak kadar yer olan bir hacimle sınırlı olduğu yaklaşık 13,7 milyar yıl önce uzayın boşluğu bu kadar boş olmaktan çıkmış olurdu. kıyamamak.

Taze galaksiler olduğu düşünülen şeylerin ölçümleri, bir milyar yıldır fırından bile çıkarılmamış devasa kozmik nesneler için şaşırtıcı derecede olgun görünen bir evreni ortaya çıkarana kadar her şey yolundaydı.

Bu durum gökbilimcileri bir ikilemle karşı karşıya bırakıyor; ya galaksilerin ve kara deliklerin evrimi hakkındaki mevcut modellerin değiştirilmesi gerekiyor ya da evren aslında düşündüğümüzden çok daha uzun süredir var.

Mevcut kozmolojik modeller, parçacık etkileşimlerini yöneten kuvvetlerin bazılarının baştan beri sabit kaldığı yönünde makul bir varsayımda bulunmaktadır. Gupta bunun spesifik bir örneğine meydan okuyor “birleşme sabiti”Bunun uzayın çok uzun zaman dilimlerine yayılmasını nasıl etkileyebileceğini merak ediyor.

READ  Parçacık fiziğinin Standart Modeli bozulabilir - Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndaki bir fizikçi açıklıyor

Herhangi bir yeni hipotezin bilim camiasının yoğun incelemesinden sağ çıkması yeterince zordur. Ancak Gupta'nın teklifi tamamıyla yeni değil; kabaca neredeyse bir asır önce kendisine gösterilen bir fikre dayanıyor.

1920'lerin sonlarında İsviçreli fizikçi Fritz Zwicky, uzaktaki nesnelerden gelen kırmızı ışığın, uzayda uzun bir yolculuktan yorulmuş bir maraton koşucusu gibi, kaybedilen enerjinin sonucu olup olmadığını merak etti.

onun için 'Yorgun ışıkHipotez, ışığın kırmızıya kayma frekansının, gerilmiş bir yay gibi ışık dalgalarını çeken uzayın kümülatif genişlemesinden kaynaklandığı yönünde artık kabul edilen teoriyle yarışıyordu.

Gupta'nın yorgun ışık hipotezi versiyonunun (değişken eşleşme sabitleri artı yorgun ışık veya CCC+TL olarak adlandırılan) sonuçları, evrenin genişlemesini etkileyecek, karanlık enerjinin gizemli itici güçlerini ortadan kaldıracak ve aralarındaki değişken etkileşimleri suçlayacaktır. bilinen parçacıklar Uzayın genişlemesini arttırmak.

Mevcut modelleri CCC+TL ile değiştirmek için Gupta'nın kozmologları kendi modelinin genel olarak gördüklerimizi açıklamada daha iyi bir iş çıkardığına ikna etmesi gerekecek. Son makalesi, açıklama için CCC+TL'yi kullanarak bunu yapmaya çalışıyor Görsel maddenin yayılmasındaki dalgalanmalar Yeni doğmuş evrendeki ses dalgalarının neden olduğu uzayda, kozmik mikrodalga arka planı olarak bilinen şafağın kadim parıltısı.

Analizi, hibrit ışık teorisinin, evrende kalan ışık ve ses yankılarının belirli özellikleriyle iyi bir şekilde çalışabileceği sonucuna varırken, bunu ancak karanlık maddenin de bir şey olduğu fikrinden vazgeçersek yapabilir.

Elbette karanlık maddenin veya karanlık enerjinin kökenlerini açıklamak zorunda kalmamak, fiziği bazı açılardan biraz daha kolaylaştıracaktır. CCC+TL'nin kozmolojiyi alt üst etme görevini üstlenip üstlenemeyeceği, yarattığı sorunlardan daha fazlasını çözüp çözemeyeceğine bağlı olacaktır.

Şimdilik evrenimiz, dolabında birkaç uzaylı iskeleti olsa bile 13,7 milyar yıl genç kalıyor.

Bu araştırma şu tarihte yayınlandı: Astrofizik Dergisi.