Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Arktik Okyanusu’nun derinliklerindeki baca benzeri havalandırma deliklerinden 300°C sıcaklıkta sıvı sızıyor

Arktik Okyanusu’nun derinliklerindeki baca benzeri havalandırma deliklerinden 300°C sıcaklıkta sıvı sızıyor

Arktik Okyanusu’nun yaklaşık 3.000 metre (9.843 feet) altında bilim insanları, Dünya’nın en kuzeyindeki yerleşim yeri olan Svalbard yakınındaki Knebovich Sıradağları boyunca hidrotermal menfezlerin kabarcıklı bir alanını araştırıyorlar.

Kuzey Amerika ve Avrupa tektonik plakalarının sınırındaki Grönland, Norveç ve Svalbard arasındaki üçgenin deniz tabanında yakın zamanda bir hidrotermal havalandırma alanı keşfedildi.

Bremen Üniversitesi Deniz Ekolojisi Merkezi’ndeki araştırmacılar, uzaktan kumandalı bir denizaltı kullanarak, İskandinav mitolojisindeki bir devden sonra Jøtul adını verdikleri hidrotermal havalandırma alanından örnekler ve veriler topladılar.

Hidrotermal menfezler, jeotermal aktivitenin en yoğun olduğu, değişen tektonik plakaların kesişme noktalarında bulunur. Bu delikler, su okyanus tabanına nüfuz ettiğinde ve gezegenin bağırsaklarından gelen erimiş magma tarafından ısıtıldığında oluşur. Aşırı ısınan su daha sonra çatlaklar ve çatlaklar yoluyla deniz tabanına geri yükselir, minerallerle zenginleşir ve okyanusal kabuk kayalarından erir.

Tektonik plakalar arasında önemli bir kavşak olmasına rağmen, Knebovich Sıradağları’ndaki hidrotermal menfezlerin varlığı şimdiye kadar bilinmiyordu.

Bazı hidrotermal sırtlar, küçük kabuklular da dahil olmak üzere organizmalara ev sahipliği yapıyordu.

Resim kredisi: MARUM/Bremen Üniversitesi

Kniebovich Serisi özellikle özeldir çünkü iki plakanın birbirine çarpmasıyla değil, iki plakanın birbirlerinden yılda 2 cm’den (1 inçten az) daha az bir hızla uzaklaşmasıyla oluşmuştur; bu, genişleme sırtı olarak bilinir. .

Yavaş yayılan sırtlardaki hidrotermal aktivite hakkında çok az şey biliniyor, bu nedenle ekip, sızan sıvıların kimyasal bileşiminin yanı sıra ısı ve mineralojisinin şekillendirdiği jeolojik özellikler hakkında da bilgi edinmek istiyor.

Gotul sahasından akan sıvıların bir kısmı inanılmaz derecede sıcak ve 316 santigrat dereceye (601 Fahrenheit derece) varan sıcaklıklara ulaşıyor. Aşırı ısınan sıvı soğuk suyla temas ettiğinde mineraller katılaşarak siyah baca adı verilen devasa baca benzeri yapılar oluşturur.

READ  Persevere on Mars iniş takımının bir parçasını gözetliyor

Jotul sahasının bir başka ilginç özelliği de hidrotermal sıvılarının güçlü bir sera gazı olan metan ve birincil sera gazı olan karbondioksit açısından zengin olmasıdır. Bu, bölgenin iklim değişikliği ve okyanus karbon döngüsü üzerinde bazı etkileri olabileceği anlamına geliyor.

Çoğu zaman garip ve tuhaf yaşam formları hidrotermal havalandırma alanlarında yaşayabilir. Fotosentezin mümkün olmadığı okyanusun karanlık derinliklerinde hidrotermal sıvılar, besinleri güneş ışığından ziyade kimyasal enerji yoluyla elde eden kemosentetik organizmaların temelini oluşturur.

Bu alandaki biyolojik çeşitliliğe ilişkin derinlemesine bir anlayış henüz mevcut değil, ancak bu, 2024 yazının sonlarında bölgeye dönmeyi planlayan Marum’daki araştırmacıların şüphesiz ilgi çekici bir noktası olacaktır.

Araştırma dergide yayımlandı Bilimsel raporlar.