Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Chandrayaan-3 sondasının Pragyan uzay aracı ayın güney kutbunda yeni keşifler yapıyor | Hindistan Haberleri

Chandrayaan-3 sondasının Pragyan uzay aracı ayın güney kutbunda yeni keşifler yapıyor |  Hindistan Haberleri
Yeni Delhi, Hindistan Chandrayaan-3 Misyonla ilgili önemli sonuçlara ulaşıldı Ayın yüzeyi Yeni bir veri analizine göre, ayın güney kutbunda Pragyan aracıkeşif. Dağılımı ve kökenine ışık tutan sonuçlar Kaya parçaları Bu bölgede, Ay jeolojisine dair anlayışımızda büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor.
23 Ağustos 2023’te ay yüzeyine indikten sonra Vikram iniş aracı tarafından fırlatılan Pragyan uzay aracı, bir ay gününde ay yüzeyinde 103 metrelik bir mesafe kat etti. Bulgulara göre, Pragyan uzay aracı, Başbakan tarafından Chandrayaan 3 iniş bölgesine verilen isim olan Shiv Shakti Noktası’ndan 39 metre batıya doğru seyrederken kaya parçalarının sayısı ve boyutu arttı. Narendra ModiGezicinin yolculuğu, bilim adamlarının özel ilgi alanı olan Manzinos ve Boguslavsky kraterleri arasında yer alan Nektar Ovaları bölgesindeydi. Bu parçalar, her birinin çapı iki metreyi geçmeyen küçük kraterlerin duvarlarının ve tabanlarının kenarlarına ve yamaçlarına dağılmış halde bulundu.
Bu yılın başlarında Uluslararası Gezegenler, Ötegezegenler ve Yaşanabilirlik Konferansı’nda sunulan yeni sonuçlar ilginç bir eğilim gösteriyor: uzay aracı iniş yerinden yaklaşık 39 metre batıya doğru ilerledikçe kaya parçalarının hem sayısı hem de boyutu arttı.
Chandrayaan misyonu sırasında keşfedilen iki kaya parçasında bozulma belirtileri görülüyordu, bu da onların uzaydaki hava koşullarına maruz kaldıklarını gösteriyordu. Sonuçlar, ay toprağı içindeki kaya parçalarının kademeli olarak pürüzlendiğini öne süren önceki çalışmaları desteklemektedir. Yeni keşif, Ay’daki kaynakların potansiyel olarak kullanılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesine yardımcı olacak.
Chandrayaan 3 misyonu Hindistan için önemli bir dönüm noktasıydı; Hindistan, dünyada Ay’ın güney kutbuna yumuşak iniş yapan ilk ülke ve Sovyetler Birliği, ABD ve ABD’den sonra aya başarıyla uzay aracı indiren dördüncü ülke oldu. Çin.