Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Arz kıtlığı yeniden odaklandıkça petrol yükseliyor

Arz kıtlığı yeniden odaklandıkça petrol yükseliyor

Cushing, Oklahoma’daki Cushing Oil Center’da yukarıdan ham petrol depolama tankları, 24 Mart 2016. REUTERS/Nick Oxford

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • OPEC +, kesintiler de dahil olmak üzere zorlukların üstesinden gelmek için seçeneklere sahip
  • ABD’li yetkili İran nükleer anlaşma taleplerinin bir kısmını terk etti
  • Sonraki: API Petrol Tedarik Raporu, 2030 GMT

LONDRA (Reuters) – Suudi Arabistan’ın fiyatları ve ABD ham petrol stoklarında olası bir düşüşü desteklemek için OPEC+ üretim kesintileri fikrini gündeme getirmesiyle petrol, Salı günü varil başına 1 dolar yükseldi ve daralan arz yeniden odaklandı.

Pazartesi günü, Suudi Basın Ajansı, Suudi enerji bakanının, bir röportajda Abdulaziz bin Salman’ın Bloomberg’e yaptığı yorumlardan alıntı yaparak, OPEC+’nın üretim kesintileri de dahil olmak üzere zorluklarla başa çıkma araçlarına sahip olduğunu söylediğini bildirdi. Devamını oku

Küresel gösterge olan Brent ham petrolü, 0814 GMT itibarıyla 77 sent veya yüzde 0.8 artarak varil başına 97.25 dolara yükseldi. ABD West Texas Intermediate ham petrolü 94 sent veya %1.0 artarak 91.30$’a yükseldi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

BVM petrol komisyonculuğundan Tamas Varga, “Eylül sonrası OPEC veya OPEC+ üretim kesintisi haklı olsun ya da olmasın. Enflasyonun neden olduğu son zamanlardaki zayıflığa rağmen, petrol piyasası son zamanlarda dip bulmuş görünüyor.”

Petrol 2022’de yükseldi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 147$’a yaklaştı ve arz endişelerini artırdı. O zamandan beri, küresel bir durgunluk endişesi, artan enflasyon ve zayıf talep fiyatlara ağırlık verdi.

Ayrıca, İran ile dünya güçleri arasında İran’ın petrol ihracatını artırmasına izin verecek bir nükleer anlaşmanın imzalanması olasılığını da vurguluyor. Üst düzey bir ABD’li yetkili Pazartesi günü Reuters’e verdiği demeçte, İran’ın anlaşmayı yeniden canlandırma konusundaki bazı önemli taleplerinden vazgeçtiğini söyledi. Devamını oku

READ  Metaverse: Bu arazide yürüyemez veya bir ev inşa edemezsiniz, ancak arsalar hala binlerce sterline satılmaktadır | bilim ve teknoloji haberleri

Brent tipi ham petrol vadeli işlemlerinin fiyatı bu yılın en yüksek seviyesinden keskin bir şekilde düşerken, piyasa yapısı ve fiili petrol piyasasındaki fiyat farklılıkları hala arzın kısıtlı olduğunu gösteriyor.

Pazartesi günü bildirilen yorumlarda Suudi bakan, kağıt ve doğal petrol piyasalarının “ayrı” hale geldiğini söyledi.

Sıkı arzı teyit etmek için, en son haftalık ABD stok raporunun ham petrol stoklarında 1,5 milyon varil düşüş göstermesi bekleniyor. Bu haftanın ilk iki raporu Amerikan Petrol Enstitüsü’nden 2030 GMT’de yayınlandı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Stephanie Kelly ve Moyo Shaw’un ek raporları); Kurgu Simon Cameron Moore ve Clarence Fernandez

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.