Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asteroit Apophis, kayıtlı tarihte türünün ilk karşılaşmasıyla Dünya'nın yakınından geçiyor

Asteroit Apophis, kayıtlı tarihte türünün ilk karşılaşmasıyla Dünya'nın yakınından geçiyor

NASA, Dünya'nın yörüngesine yaklaşmaya başlayan “Kaos Tanrısı” asteroitini inceleme görevini yeniden başlattı.

NASA, yakın zamanda üç çalışma yürütmek üzere derin uzaydan dönen bir uzay aracını geri getirdi.

NASA, OSIRIS-APEX olarak adlandırılan OSIRIS-REx uzay aracının, 2029 yılında asteroit Apophis'in son derece yakın geçişini incelemek üzere gönderileceğini ve bunun “kayıtlı tarihin başlangıcından beri benzeri görülmemiş” olduğunu duyurdu.

Uzay aracı, yedi yıl boyunca Bennu uzay kayasından örnekler topladıktan sonra Eylül ayında Dünya'ya döndü.

“Kaos Tanrısı” olarak da adlandırılan Apophis, muhtemelen 13 Nisan 2029'da Dünya'nın yanından uçacak. Sadece 20.000 mil uzakta olacak, bu da bazı insan yapımı uydulara kıyasla daha yakın olacak ve Doğu Yarımküre'de görülebilecek. .

Yaklaşık 370 metre çapındaki bu uzay kayası, her 7.500 yılda bir Dünya'ya yaklaşıyor.

Misyonun proje bilimcisi Amy Simon'a göre, Dünya'nın yerçekimi uzay kayasını yörüngeye yaklaştıkça etkileyecek ve OSIRIS-APEX “yüzeyinin nasıl değiştiğini” görmenin sonuçlarını anlayacak.

Dünya bir asteroitte günün uzunluğunu değiştiriyor

Dünya'nın etkilerinin, şu anda günde yaklaşık 30,6 saat olan asteroit gününün uzunluğunu değiştirmesi muhtemeldir. Ayrıca Kaos Tanrısı üzerinde heyelanları ve depremleri tetikleyebilir.

Tucson'daki Arizona Üniversitesi'nden OSIRIS-APEX'in baş araştırmacısı Danny Mendoza Dellagiostina, yaptığı açıklamada, “Gelgit kuvvetlerinin ve moloz yığını malzemesinin birikmesinin gezegen oluşumunda rol oynayabilecek temel süreçler olduğunu biliyoruz” dedi.

Della Giustina, “Güneş sisteminin ilk dönemlerindeki enkazlardan dolu gezegenlere nasıl geçtiğimizi bize öğretebilirler” diye ekledi. 13 Nisan 2029'da uzay aracı S-tipi asteroitle karşılaşacak ancak yüzeyine inmeyecek ve önümüzdeki 18 ay boyunca “yakın mesafede görev yapacak”.

İzle: WION Hindistan'ın Görkemli Anlarını Yeniden Oynatıyor: Hindistan, Chandrayaan-3 ile ay tarihini yazıyor

NASA, uzay aracının yalnızca yüzey değişikliklerini izlemekle kalmayıp aynı zamanda yüzeyin haritasını çıkaracağını ve kayaların kimyasal bileşimini analiz edeceğini söyledi.

READ  Bilim adamları kozmik ışın radyo navigasyon sisteminin ilk testini gerçekleştirdiler - Ars Technica

Uzay aracı aynı zamanda kayanın yüzeyinin 16 feet yakınında hareket edecek, böylece iticileri ateşlenerek onu neyin ateşlediğini görebilir ve bilim insanlarına “aşağıdaki malzemeye bir göz atma” olanağı sunabilecek.

Kayanın Dünya'ya yaklaşmasına hala beş yıl olmasına rağmen, bilim insanları Güneş'ten altı yakın geçişinden ilkini yaptığında onu takip etmeye devam edecekler.

(Kurumlardan gelen girdilerle)