Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Juno uzay aracı Jüpiter'in işkence gören ayına daha yakından bakmaya hazırlanıyor

Juno uzay aracı Jüpiter'in işkence gören ayına daha yakından bakmaya hazırlanıyor

NASA'nın Jüpiter Merak Sondası, gezegenin en değişken ayı Io ile daha dost canlısı hale geliyor. Juno uzay aracı, herhangi bir misyonun 20 yılı aşkın süredir volkanik ay ile yaptığı en yakın karşılaşmayı gerçekleştirecek ve onun gizemli aktivitesi hakkında değerli ipuçları toplayacak.

Juno, 30 Aralık Cumartesi günü Jovian ayının cehennemi yüzeyinden 930 mil (1.500 kilometre) uzaklıkta Io'nun yanından uçacak. NASA. Uzay aracı, Mayıs ve Temmuz aylarındaki önceki uçuşlar sırasında Io'yu 6.830 mil (11.000 kilometre) ila 62.100 mil (100.000 kilometre) arasında değişen mesafelerden gözlemledi. Yaklaşan bu yakın uçuş, güneş sistemindeki volkanik açıdan en aktif cisim olan Io'ya yakın ve kişisel olarak yaklaşmak için nadir bir fırsattır.

Juno'nun baş araştırmacısı Scott Bolton yaptığı açıklamada, “Bu uçuştan elde edilen verileri önceki gözlemlerimizle birleştirerek Juno bilim ekibi, Io'nun yanardağlarının nasıl farklılaştığını araştırıyor” dedi. “Ne sıklıkta patladıklarına, ne kadar parlak ve sıcak olduklarına, lav akışının şeklinin nasıl değiştiğine ve Io'nun aktivitesinin Jüpiter'in manyetosferindeki yüklü parçacıkların akışıyla nasıl ilişkili olduğuna bakıyoruz.”

Jüpiter'in büyük uydularının en derini olan Io, Jüpiter'in muazzam çekim kuvveti ile kardeş uyduları Europa ve Ganymede'nin çekim kuvveti arasında sıkışmış durumda. Sonuç olarak Ay, volkanik faaliyetine katkıda bulunan sürekli bir genişleme ve sıkışma halindedir. Jovian ayının yüzeyinde yüzlerce volkan ve erimiş silikat lav gölleri bulunuyor.

NASA'nın Juno uzay aracı 2016'dan beri Jovian sistemini inceliyor ve Jüpiter ile onun buzlu uyduları Ganymede ve Europa'nın bazı dikkat çekici görüntülerini yakaladı. Ekim ayında Juno, Io'nun uğursuz bir görüntüsünü yakaladı ve gökyüzündeki kömürleşmiş yüzeyini ortaya çıkardı Ayın en yakın görünümü Bu boyut. Juno da Jüpiter ve Io'nun rahat bir aile fotoğrafını çektim Eylül ayında gaz devi ve uydusu yan yana ortaya çıktı.

READ  NASA'nın James Webb Teleskobu patlayan yıldızın görüntüsünü yakaladı

Io'nun bir sonraki uçuşu sırasında uzay aracı, kameralarının üçünü de genç aya odaklayacak. Kızılötesi görüntüler yakalayan Jovian Kızılötesi Auroral Haritalayıcı (JIRAM), Ay'ın yüzeyindeki volkanlardan yayılan termal imzaları toplarken, uzay aracının yıldız referans modülü (bir navigasyonel yıldız kamerası), Io'nun yüzeyinin şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü görüntüsünü yakalayacak. alınmış. JunoCam görüntüleyici, ayın görünür ışığının renkli görüntülerini çekecek.

Juno'nun, uzay aracının ay yüzeyinin yaklaşık 930 mil (1.500 kilometre) yakınına geleceği 3 Şubat 2024'te Io'ya ikinci bir yakın uçuş yapması planlanıyor. Yaklaşan yakın uçuşlar sırasında bilim insanları, Juno'nun sağladığı verileri bir araya getirme fırsatına sahip olacak Hubble ve Webb uzay teleskoplarıyla uzaktan gözlemler.

“Aralık ve Şubat aylarındaki uçuşlarımız aracılığıyla Juno, Io'nun devasa volkanik aktivitesinin kaynağını, kabuğunun altında bir magma okyanusu olup olmadığını ve bu işkence görmüş aya acımasızca baskı yapan Jüpiter'den gelen gelgit kuvvetlerinin önemini araştıracak.” Bolton dedi.

Hayatınızda daha fazla uzay yolculuğu için bizi takip edin X (eski adıyla Twitter) ve özel yer imi Gizmodo Uzay uçuşu sayfası.