Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Astrofizikçi zaman makinesi yapmak için denklemleri çözdüğünü iddia ediyor ama bir sorun var

Astrofizikçi zaman makinesi yapmak için denklemleri çözdüğünü iddia ediyor ama bir sorun var

Profesör kariyerini kara delikler ve genel görelilik teorileri üzerinde çalışarak geçirdi.

Yıllar süren araştırmalardan sonra, Connecticut Üniversitesi'nden fahri fizik profesörü Ronald Mallett, zamanda yolculuk denklemini geliştirdiğini iddia ediyor: Earth.com adı geçen. Astrofizikçinin zaman yolculuğu ve denklemine olan tutkusunun köklerinin çocukluğuna dayandığını belirtmekte fayda var. Bay Mallett, babası aniden kalp krizinden öldüğünde 10 yaşındaydı; dünya, bu olayın hayatının gidişatını sonsuza dek değiştirdiğini söylüyor.

Daha sonra zamanda yolculuğun mümkün olup olmadığını bulmayı hayatının görevi haline getirdi. H.G. Wells'in klasik bilim kurgu romanı da dahil olmak üzere okumakta teselli buldu 'Zaman makinesi.'

“Kitap hayatımı değiştirdi. Hayatımı değiştiren ilk paragraf oldu. 'Bilim adamları zamanın sadece bir çeşit boşluk olduğunu çok iyi biliyor' sözünü hala hatırlıyorum. Neden başka bir boyutta hareket ederken zamanda hareket edemiyoruz? Uzayın boyutları?

Profesör daha sonra kariyerini Albert Einstein'ın kara delikler ve genel görelilik hakkındaki teorilerini araştırarak geçirdi. Ancak ilham anı, kalp rahatsızlığı nedeniyle hastanede yatarken geldi. “Kara deliklerin, zamanda geriye gitmemizi sağlayacak zaman döngüleri yaratabilen bir çekim alanı yaratabildiği ortaya çıktı” diye açıkladı.

Zaman makinesine ilişkin vizyonu, yerçekimini manipüle eden “yoğun, sürekli dönen ışık huzmesi” olarak adlandırdığı şeye odaklanıyor. Cihazı, bir kara deliğin uzay-zamanı bozan etkilerini taklit etmek için bir lazer halkası kullanacak.

''Şu anda önünüzde bir fincan kahve olduğunu varsayalım. Kahveyi kaşıkla karıştırmaya başlayın. Etrafında dönmeye başlıyor, değil mi? Dönen bir kara deliğin yaptığı budur. Einstein'ın teorisinde uzay ve zaman birbiriyle ilişkilidir. Bu yüzden buna uzay-zaman deniyor. Kara deliğin dönmesinin zamanın değişmesine neden olacağını açıkladı.

Ancak “muazzam miktarda enerjiye” ihtiyaç duyacağını ve bu “zaman makinesinin” ne kadar büyük çalışacağını bilmediğini söyledi. Ayrıca bunun ne zaman gerçekleşeceğinden ya da gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinden emin değil ancak şunu ekledi: “Bunu nasıl yapacağımı buldum. Teorik olarak mümkün.”

READ  Yeni ve geliştirilmiş saniyeye hazır olun

Eleştirmenler, cihazının çok büyük olması gerektiğini söylüyor ancak Mallett, bunun bir gün gerçekleştirilebileceği konusunda iyimser.