Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yaklaşan solucan deliği ay tutulmasını nasıl göreceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Yaklaşan solucan deliği ay tutulmasını nasıl göreceğiniz aşağıda açıklanmıştır

AFP/Getty Images

Solucan ay, Mart 2022'de Moskova'nın üzerinde görünecek. 2024 solucan ayında, Dünya'nın gölgesinin dış kenarının ayın üzerine düşeceği ve parlayan kürenin normalden biraz daha karanlık görünmesine neden olacak şekilde yarı gölgeli bir ay tutulması yaşanacak.

CNN'in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Parlayan bir solucan deliği ayı, Pazartesi günü gökyüzünü aydınlatacak ve sabahın erken saatlerinde dışarı çıkan insanları bekleyen göksel bir performansla yarı gölgeli bir ay tutulması gerçekleştirecek.

Solucan ay olarak adlandırılan Mart ayındaki dolunay Çiftçiler Almanağı İlkbahar ekinoksuna yakınlığı nedeniyle sabah saat 3'te zirveye çıkacak.

Birkaç saat önce, 12:53 ET'den başlayarak, Earth Sky'a göreAy, Güneş ve Dünya ile neredeyse mükemmel bir hizada olacak ve Dünya'nın yarı gölge olarak bilinen gölgesinin dış kenarının parlayan küreyi oluşturmasına neden olacak.

Shaider Mohieldin/AFP/Getty Images

Endonezya'nın Banda Aceh kentinde 2023'te gerçekleşecek yarı gölgeli ay tutulması sırasında ay biraz daha koyu görünüyor. Ay etkinliği Pazartesi günü saat 12:53'te (ET) başlayacak.

En büyük tutulma yarın gerçekleşecek… sabah 3:12. Ayın normalden biraz daha karanlık göründüğü Doğu saati Dr.Shannon SchmollMichigan State Üniversitesi'ndeki Abrams Planetaryumu'nun yöneticisi.

Schmuhl, “Ay'ın bir tarafından diğer tarafına neredeyse karanlıkta bir geçiş olacak. Ay'da gördüklerimizde büyük bir dramatik değişiklik olmayacak” dedi. “Ama orada oturup onu izlerseniz parlaklıkta bazı ince farklılıklar fark edebilirsiniz.”

Kızılderili kabileleri tarafından ilkbaharda kış uykusundan çıkan böcek larvaları ve diğer canlılar için adlandırılan solucan ayı, dolunay görüneceği için dünyadaki herkes tarafından görülebilecek. Bir kaç gün için.

Ancak yarı gölgeli tutulma yalnızca Ay yüzeyindekiler tarafından görülebilecek Dünyanın gece tarafı Etkinlik gerçekleştiğinde Avrupa, Kuzey ve Doğu Asya, Avustralya, Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika dahil. EarthSky'a göre ay tutulması 05:33 ET'de sona erecek.

READ  Himalaya buzulu erimesi %6,5 azaldı | Hindistan haberleri

Yarı gölgeli tutulma, 8 Nisan'da Meksika, ABD ve Kanada'yı geçecek olan tam güneş tutulmasından yaklaşık iki hafta önce gerçekleşecek. Schmoll, Güneş, Dünya ve Ay'ın aynı çizgide kaldığı süre nedeniyle ay ve güneş tutulmalarının her zaman çift olarak gerçekleştiğini söyledi. . Bu yarı gölgeli tutulma sırasında dolunay Dünya'nın gölgesine girecekken, Ay'ın takip eden yeni ay evresi güneş tutulması için gerekli koşulları sağlayacak, Ay Güneş ile Dünya arasına girecek ve dolayısıyla Ay'ın yüzünü kapatacak. . Görünümden güneş.

“Tutulma mevsimi”, her altı ayda bir, ekinoksa yakın bir zamanda meydana gelen yaklaşık 35 günlük bir dönemdir. Tutulma için gerekli olan üç gök cisminin mükemmele yakın hizalanması meydana geldiğinde, NASA'ya göre.

Schmoll, ayın yörünge düzleminin yaklaşık 5 derece eğik olması nedeniyle ay tutulmalarının her dolunayda aylık olarak gerçekleşmediğini, dolayısıyla çoğu dolunayda Dünya'nın gölgesinin ayın doğrudan altında veya üstünde olacağını söyledi.

Schmuhl, yarı gölgeli bir tutulmanın, ayın garip bir şekilde kırmızı göründüğü tam ay tutulması kadar dramatik olmasa da, güneş tutulmasını izlemek için gereken gözlükler gibi ay tutulmasını görüntülemek için özel bir ekipmana gerek olmadığını söyledi. . Çıplak gözle görmek için.

Schmuhl, “Tek yapmanız gereken dışarıda olmak ve bu gerçekleştiğinde ayı net bir şekilde görebilmek.” diye ekledi. “(Tutulma) her zaman dışarı çıkıp gökyüzüne bakmak ve evrendeki yerimizi ve gezegenimizden neler gözlemleyebildiğimizi takdir etmek için iyi bir bahanedir.”

Güneş ve ay tutulması

2024 yılında gerçekleşecek dört tutulma olayı arasında en çok beklenen olay ise… 8 Nisan'da tam güneş tutulması2 Ekim'de Güney Amerika'nın bazı bölgelerinde halkalı bir güneş tutulması meydana gelecek. Bu tür tutulma, tam güneş tutulmasına benzer; ancak Ay, yörüngesinde Dünya'dan en uzak noktada yer alır ve bu nedenle Güneş'i tamamen engelleyemez. Bunun yerine halkalı bir güneş tutulması, ateşli güneş ışığının ayın gölgesini çevrelediği gökyüzünde bir “ateş halkası” yaratır.

Bu arada, Dünya'nın mükemmel bir şekilde hizalanmadan güneş ve ay arasında hareket ettiği kısmi bir ay tutulması, 17-18 Eylül tarihleri ​​arasında Avrupa'nın yanı sıra Asya, Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika'nın büyük bir kısmında görülecek.

Çekler Konum saati ve tarihi Bu tutulmaların her birinin ne zaman görüneceğini öğrenmek için.

EarthSky'a göre, 2024'teki 12 dolunaydan Eylül ve Ekim aylarındaki ay olayları süper ay olarak sayılacak.

Süper Ay'ın tanımları farklılık gösterebilir ancak bu terim genellikle Dünya'ya normalden daha yakın olan ve bu nedenle gece gökyüzünde daha büyük ve parlak görünen dolunayı ifade eder. Bazı gökbilimciler bu olgunun, Ay yerberi noktasına %90 yakınlıktayken, yani yörüngede Dünya'ya en yakın konumdayken meydana geldiğini söylüyor.

İşte 2024 yılının kalan dolunayları:

• 23 Nisan: Pembe Ay

• 23 Mayıs: Venüs Ayı

• 21 Haziran: Çilek Ayı

• 21 Temmuz: Pac Ayı

• 19 Ağustos: Mersin Balığı Ayı

• 17 Eylül: Hasat Ayı

• 17 Ekim: Avcı Ayı

• 15 Kasım: Kunduz Ayı

• 15 Aralık: Soğuk Ay

Gökyüzü gözlemcileri bu yıl çok sayıda meteor yağmurunu sabırsızlıkla bekleyebilirler. Amerikan Meteor Topluluğu. İşte bu yıl meteor olaylarının zirveye ulaşmasının beklendiği tarihler.

• Gitarlar: 21-22 Nisan

• Eta Kova: 4-5 Mayıs

• Deltanın güneyindeki Buckeyes: 29-30 Temmuz

• Alfa Oğlak: 30-31 Temmuz

• Perseidler: 11-12 Ağustos

• Ejderha: 7-8 Ekim

• Al-Jabariyat: 20-21 Ekim

• Güney Malzemeleri: 4-5 Kasım

• Kuzey devrimleri: 11-12 Kasım

• Leonidler: 17-18 Kasım

• İkizler: 13-14 Aralık

• Ursidler: 21-22 Aralık