Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Astrofizikçiler “gezegensel zekanın” var olduğunu söylüyorlar… ama Dünya’nın zekası yok

Astrofizikçiler "gezegensel zekanın" var olduğunu söylüyorlar... ama Dünya'nın zekası yok

Zekayı yalnızca bir kişiyi tanımlayan bir şey olarak düşünme eğilimindeyiz. Ancak her tür grup da zeki olarak tanımlanabilir – ister sosyal insan gruplarından, böcek ceplerinden veya hatta sümüksü küfün gizemli davranışından bahsediyor olalım. virüsler.

Ek olarak, zeka çok daha büyük bir ölçekte – belki de tüm bir gezegende – gözlemlenebilir mi? Yeni yayınlanan bir araştırma makalesinde, bir uzay bilimcisi ekibi bu kafa karıştırıcı soruyu araştırıyor ve Dünyamız hakkında bazı şaşırtıcı sonuçlara varıyor.

“Açık soru, zekanın gezegen ölçeğinde çalışıp çalışamayacağı ve eğer öyleyse, gezegen ölçeğinde zekaya geçişin nasıl gerçekleşebileceği ve zaten gerçekleşmiş olup olmadığı veya yakın vadeli ufkumuzda olup olmadığıdır.” takım yazıyor.

Bu soruyu anlamanın gezegenimizin geleceğini yönlendirmemize yardımcı olabileceğini belirtiyorlar; Ancak, kendi standartlarına göre, henüz orada değilmişiz gibi görünüyor.

“Henüz gezegenin çıkarları doğrultusunda toplu olarak yanıt verme kapasitesine sahip değiliz.” o diyor Rochester Üniversitesi’nden astrofizikçi Adam Frank.

“Dünyada zeka var ama gezegensel zeka yok.”

Araştırmacılara göre, astrobiyoloji araştırmalarında ortak bir referans noktası olan bir gezegende teknolojik zekanın ortaya çıkışı, muhtemelen olan bir şey olarak görülmemelidir. üzerine gezegen ama ile gezegen.

Böyle bir yorumda, gezegensel zekanın gelişimi, aynı anda ve tüm biyosferden yararlanan veya destekleyen uyumlu bir şekilde farklı türlerdeki karmaşık bir sistem boyunca çalışan kolektif bir bilgi bütününün edinilmesini ve uygulanmasını temsil edecektir.

Ne yazık ki – ve açıkçası – insanlar ve Dünya henüz orada değil.

Aslında, Frank ve meslektaşları, gezegensel zeka geliştirmek için varsayımsal zaman çizelgesinin yalnızca üçüncü aşamasına ulaştığımızı söylüyorlar.

Çok erken dönem Dünya’nın özelliği olan ilk aşamada, “olgunlaşmamış biyosfere” sahip bir gezegen yaşam geliştirir, ancak farklı yaşam türlerinin birlikte evrimi için yaşam ve jeofizik süreçler arasında yeterli geri besleme döngüsü yoktur.

READ  Denizanaları ve sinekler, yeterince yediklerinde aynı hormonu kullanırlar - Ars Technica

İkinci aşamada, “olgun biyosfer” ortaya çıktı.

Bundan sonra, gezegen üçüncü aşama olabilir: şu anda Dünya’nın içinde bulunduğu “olgunlaşmamış teknik zarf”. Bu noktada, gezegende teknolojik aktivite gelişmiştir, ancak fiziksel çevre gibi diğer sistemlerle sürdürülebilir bir şekilde entegre edilememiştir.

Bununla birlikte, bu gerilimler çözülebilirse, olgunlaşmamış teknolojik alanın son aşamaya dönüşme şansı vardır: maksimum stabilite ve maksimum stabilite sağlamak için teknolojik aktivite ve diğer biyojeokimyasal ve biyofiziksel durumlar arasındaki geri besleme döngülerinin aynı anda çalıştığı “olgun teknik alan”. üretkenlik komple sistemi.

Araştırmacılar, bu ideal durumun Dünya’nın ulaşmaya çalışması gereken yer olduğunu savunuyorlar.

“Gezegenler olgunlaşmamış ve olgun aşamalardan geçerek gelişir ve gezegensel zeka, olgun bir gezegene ulaştığınız zamanı gösterir.” Frank diyor.

“Milyon dolarlık soru, gezegensel zekanın neye benzediği ve pratikte bizim için ne anlama geldiğidir, çünkü henüz olgun bir teknosfere nasıl geçeceğimizi bilmiyoruz.”

Araştırmacılara göre, şu anda kolektif eylemlerimizin küresel sonuçlara sahip olduğunun açık olduğu bir uçurumun kenarında oturuyoruz, ancak bu sonuçları henüz kontrol etmiyoruz.

Bu gezegendeki diğer güçlerle birlikte, bu sonuçların kontrol edildiği bir denge geliştirebilirsek, sonunda – bir gezegen olarak – bir sonraki seviyeye gelişebiliriz.

“Burada tanımladığımız gibi gezegensel zekaya geçiş, gezegen ölçeğinde işleyen zekanın damgasını taşıyacaktır.” Araştırmacılar makalelerinde yazıyor.

“Bu tür gezegensel zeka, gezegen sistemleriyle uyum içinde çalışarak ve bu sistemlerin derinlemesine anlaşılmasıyla yönlendirilerek, Dünya’nın gelecekteki gelişimine rehberlik edebilecektir.”

Kağıt şurada yayınlandı: Uluslararası Astrobiyoloji Dergisi.