Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bu sıcak dış gezegende gökten sıvı taşlar yağsın

Bu sıcak dış gezegende gökten sıvı taşlar yağsın

Yeni araştırmaya göre, Dünya’dan yaklaşık 855 ışıkyılı uzaklıkta bir yıldızın yörüngesinde dönen devasa bir gaz devi olan WASP-121b, mineral bulutları ve sıvı değerli taşlardan yapılmış yağmur içerebilir.

Pazartesi günü dergide, gezegenin iki tarafı arasındaki atmosferde suyun nasıl dolaştığını gösteren bir çalışma yayınlandı. doğal astronomi.

İlk olarak 2015 yılında keşfedilen gezegen, güneş sistemimizdeki en büyük gezegenden çok daha sıcak ve daha büyük bir kütleye ve çapa sahip olduğu için Jüpiter’e benzer çok sıcak bir gezegen olarak kabul ediliyor.

O zamandan beri araştırmacılar, WASP-121b’nin öğrendikçe daha egzotik hale geldiğini gösteren keşifler yaptılar.

ötegezegen var parlayan atmosfer su buharı Ve etrafında dönen yıldızın güçlü yerçekimi kuvveti nedeniyle şekli bir futbol şeklinde bozulur.

Her 30 saatte bir, WASP-121b bir yörüngeyi tamamlar ve tıpkı Ay’ın Dünya’ya sahip olması gibi kademeli olarak kilitlenir. Bu, gün dışında gezegenin bir tarafının her zaman yıldıza dönük olduğu anlamına gelir. Diğer taraf ise uzaya bakan sürekli gece yaşıyor.

MIT’de astrofizik alanında doktora sonrası araştırma görevlisi olan ortak yazar Tansu Dilan yaptığı açıklamada,

Şimdi gökbilimciler, atmosferi ve egzotik havayı daha iyi anlamak için Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak gezegenin her iki tarafını da incelediler.

şiddetli su döngüsü

Yeryüzünde su buharlaşır ve buharı bulutlarda yoğunlaşır, ardından yağmur bırakır. WASP-121b’de su bir kısır döngüden geçer.

Gezegenin gün boyunca maruz kaldığı yüksek sıcaklıklar nedeniyle su atomları parçalanır. Bu atomlar, saatte 11.000 milden (saatte 17.703 kilometre) fazla rüzgarlarla gece tarafına taşınır. Orada, moleküller tekrar gün tarafına itilmeden önce su oluşturmak için tekrar birleşirler.

Dylan, “Bu rüzgarlar bizim jet akışımızdan çok daha hızlı ve bulutları yaklaşık 20 saat içinde tüm gezegende hareket ettirebilirler.” Dedi. Daha önce NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite görevinden gelen verileri kullanarak gezegeni inceledi.

READ  James Webb Uzay Teleskobu, ölü yıldızların etrafında dönen iki dış gezegenin nadir bir keşfini yapıyor

Gezegenin iki tarafı arasındaki sıcaklık farkları aynı zamanda gece tarafının demir ve korundumdan oluşan mineral bulutları oluşturacak kadar soğuk olduğu anlamına gelir. Korindon, safir ve safirde bulunan bir mineraldir.

WASP-121b’de dolaşan su buharı gibi, bu mineral bulutları da mineraller buharlaşarak gazlara dönüşürken gün boyunca itilebilir. Ancak bulutlar geceyi terk etmeden önce sıvı taşlardan oluşan yağmuru serbest bırakabilirler.

Almanya’daki Max Planck Astronomi Enstitüsü’nün araştırma grubunun başkanı olan kıdemli yazar Thomas Michal Evans, “Bu gözlemle, dış gezegenlerin gerçekten küresel bir meteorolojik görüntüsünü elde ediyoruz” dedi.

“Binlerce ötegezegen keşfedilmiş olmasına rağmen, gözlemlerin zorlu doğası nedeniyle atmosferlerini yalnızca küçük bir kısmı üzerinde çalışabildik” dedi. “Artık ötegezegenin atmosferinin belirli bölgelerinin izole edilmiş anlık görüntülerini almanın ötesine geçerek, onları gerçekte oldukları gibi üç boyutlu sistemler olarak incelemeye geçiyoruz.”

Michal Evans, MIT’deki Kavli Astrofizik ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nde doktora sonrası öğrenciyken araştırmaya öncülük etti.

dünya dışı hava

Sonuçlar ayrıca, ekibin WASP-121b’deki su döngüsünü izleyerek belirlediği, gezegendeki gece ve gündüz arasındaki büyük sıcaklık farklarını da ortaya koyuyor.

Demir yağmuru olan bir gezegen, bilim adamlarının düşündüğünden daha aşırıdır

Gün boyunca sıcaklıklar atmosferin en derin katmanında 4.040 Fahrenheit (2.227 santigrat derece) ile başlar ve üst katmanda 5.840 Fahrenheit (3227 santigrat derece) değerine ulaşır. Geceleri, işler daha serin ve tersine dönüyor, en sıcak sıcaklık 2,780 derece Fahrenheit’e (1,527 santigrat derece) ulaşıyor ve üst atmosferde 2,240 derece Fahrenheit’e (1,227 santigrat derece) düşüyor.

Gökbilimciler, bu yıl içinde James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanarak WASP-121b’yi gözlemleyecekler.

İngiltere’deki The Open University’de araştırma görevlisi olan ortak yazar Joanna Barstow yaptığı açıklamada, dedi.