Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Astronotlar alet çantalarını uzayda kaybettiler. Artık Dünya’nın etrafında dönüyor

Astronotlar alet çantalarını uzayda kaybettiler.  Artık Dünya’nın etrafında dönüyor

1 Kasım’da bakım amaçlı uzay yürüyüşü sırasında astronotlardan uzaklaşan bir çanta dolusu alet, yavaş Dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışında bulunuyor ve şimdilik, yıldız gözlemcilerine gece gökyüzünde arayacakları ekstra bir yapay nesne veriyor.

Altı saat 42 dakika süren uzay yürüyüşü sırasında NASA astronotları Yasmine Moghbeli ve Loral O’Hara, uzay yürüyüşünün hedeflerinden birini tamamladılar: limanın Alfa güneş dizisinin güneşi takip etmesine ve istasyon için elektrik üretmesine yardımcı olan makaralı rulman düzeneğinin değiştirilmesi.

Uzay yürüyüşü fotoğraflarında, astronotlar çalışırken NASA’nın “mürettebat kilit çantası” dediği alet çantası görülüyordu.

Astronotlar, iletişim kutusunu saklamaya yönelik bir sonraki görevi gerçekleştirirken, görevi tamamlamak için yeterli zaman olmadığına karar verdiler. Görev değerlendirmesi sırasında alet çantası sürüklendi ve artık geri alınamadı. Bu uzay yürüyüşünde ek çalışma yapmak için hiçbir alete ihtiyaç duyulmadı.

Aynı gün, “ilgisiz Dünya gözlem faaliyetleri” sırasında Japon astronot Satoshi Furukawa, sürüklenen çantanın fotoğrafını çekti.

Uzay çantanızda neler var?

NASA’ya göre mürettebat kilit çantasında askı, donanım taşıma yardımcıları ve bir lokma anahtar bulunuyor. Bir NASA temsilcisi, bugün satın alınırsa çantanın ve içindekilerin değerinin “yaklaşık 100.000 $” olacağını tahmin etti.

Çanta ve aletler toplamda 42,9 pound ağırlığındaydı.

Mürettebat çok uzun süredir aletsiz olarak uzay istasyonunda bulunmuyor – NASA’nın SpaceX 29. ticari ikmal misyonunda 11 Kasım’da uzay istasyonuna yedek bir çanta teslim edildi ve NASA, istasyon operasyonları üzerindeki etkinin minimum düzeyde olduğunu söyledi.

Mürettebat kilit çantası şimdi nerede?

Çantanın yolunu analiz ettikten sonra görev kontrolü, çantanın yavaş yavaş yörüngeden çıktığını ve mevcut yolunda uzay istasyonu ve gemideki mürettebat için tehlike oluşturmadığını doğruladı. Çantanın 2024 ilkbaharına ve yaz ortasına kadar yörüngede kalacağı ve Dünya yüzeyinden 70 mil yüksekliğe ulaştığında parçalanacağı tahmin ediliyor.

READ  Okyanuslar, Venüs cehennemden bir gezegen olmadan önce ısınmış olabilir: ScienceAlert

Bu arada, mürettebat kilitli çantaların görüldüğüne dair raporlar zaten var. Astronomi haber sitesi EarthSky, çantanın boyutunun +6 olduğunu bildirdi. Bu da çıplak gözle görülemeyecek kadar karanlık olmasına rağmen nereye bakılacağını biliyorsanız dürbünle görülebilmesini sağlar. Çanta, uzay istasyonuyla aynı yörüngeyi paylaşıyor ve birkaç dakika ileri gidiyor, ancak çanta yavaş yavaş yörüngeyi kaybettikçe zaman aralığı artıyor.

Uzay istasyonunun bölgenizden ne zaman geçeceğini öğrenmek için… NASA’nın Spot The Station cihazı İstasyonun yörüngesini ve gökyüzündeki konumunu belirlemek.

NASA kaynakları; DünyaGökyüzü