Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX bir yılda 100 fırlatma yürüyüşüne devam ediyor

SpaceX bir yılda 100 fırlatma yürüyüşüne devam ediyor

Cumartesi gecesi geç saatlerde, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi 40’tan bir Falcon 9 roketi havalandı ve diğer 23 Starlink uydusu da yörüngeye gönderildi.

Fırlatma, Grup 6 Starlink kabuğunun inşaatına devam etmek için 23:00 ET’de (04:00 UTC) gerçekleşti ve bu görev Grup 6-31’di.

Yirmi üç küçük Starlink V2 uzay aracı, önceki Grup 6 görevleriyle aynı şekilde, 43 derecelik bir yörünge eğimine yerleştirildi. Uydular, fırlatıldıktan sadece bir saat sonra ikinci aşamadan ayrıldı.

Bu, SpaceX için yılın 89. yörünge misyonuydu çünkü bir yılda 100 fırlatmaya ulaşma yolunda ilerlemeye devam edecek gibi görünüyor ve fırlatmaların çoğunluğunun SLC-40’tan gelmesi nedeniyle, fırlatmalar arasındaki ortalama tepki süresi biraz daha düşüktü. günler önce SpaceX ekipleri arkadan hızlı bir fırlatma ritmi sağlamak için yetenekleri artırmaya çalışıyor.

Ayın geri kalanına baktığımızda, LC-39A’dan Falcon Heavy de dahil olmak üzere şu anda 14 Aralık’ta beş SpaceX fırlatması daha planlanıyor. 14 Aralık’tan sonra, programların sürdürülmesi durumunda en az sekiz fırlatma daha şansı olabilir, ancak bunlar sabit değildir ve hava koşullarından teknik sorunlara kadar çeşitli gecikmeler ortaya çıkabilir ve bunlardan birkaçı yeni yıla ertelenebilir. .

Bu hafta sonu gerçekleştirilen lansmana dönersek, bu göreve atanan Falcon 9 roketi, altıncı kez uçan Booster 1078 oldu. B1078’in altıncı uçuşu en son 78 gün önce gerçekleştiği için biraz daha uzun sürdü. Takviyelerin donatılması için gereken ortalama süre, Falcon Heavy yan çekirdekleri veya mürettebat görevlerine atanan Falcon’lar gibi bazı istisnalar dışında 45 gün civarında seyrediyor.

B1078, fırlatıldıktan yaklaşık sekiz buçuk dakika sonra “A Shortfall of Gravitas” drone’una başarılı bir iniş yaptı ve SpaceX, her zamanki gibi, başka bir görevde kullanılmak üzere yükün kaplamalarını kurtarmaya çalışacak.

READ  SpaceX Falcon 9 Intelsat 40e (TEMPO)

SpaceX’in bundan sonra biri Florida’dan en geç 6 Aralık’ta ve diğeri Kaliforniya’dan en geç 8 Aralık’ta olmak üzere iki Starlink fırlatması planlanıyor ve ardından hafif bir gecikmenin ardından şu anda 10 Aralık’ta yapılması planlanan Falcon Heavy fırlatması geliyor.

Sorularınız veya yorumlarınız mı var? [email protected] adresinden bana e-posta gönderin veya tweet atın @RDAnglePhoto.

SpaceX bir yılda 100 fırlatma yürüyüşüne devam ediyor