Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Astronotlar, başarısızlıklara rağmen Boeing’in uzay kapsülünün kendilerini güvenli bir şekilde Dünya’ya geri getirebileceğinden emin

Astronotlar, başarısızlıklara rağmen Boeing’in uzay kapsülünün kendilerini güvenli bir şekilde Dünya’ya geri getirebileceğinden emin

CAPE CANAVERAL, Fla. (AP) — Haftalar önce Dünya’ya dönmesi beklenen iki astronot, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Boeing tarafından inşa edilen bir uzay kapsülünün arızalara rağmen kendilerini güvenli bir şekilde geri getirebileceğinden emin olduklarını söyledi.

NASA test pilotları Butch Wilmore ve Sonny Williams Başlatıldı Geçtiğimiz ayın başında Boeing’in yeni Starliner kapsülüne binen ilk kişi oydu. Helyum sızıntıları ve motor arızası neredeyse yolculuklarını raydan çıkarıyordu. Erişim Uluslararası Uzay İstasyonu’nda onları planlanandan çok daha uzun süre orada tuttu.

Yörüngeden yaptıkları ilk basın toplantısında, iticilerin Dünya üzerindeki testleri tamamlandıktan sonra geri dönmeyi beklediklerini söylediler. Yörüngede fazladan vakit geçirmekten şikayetçi olmadıklarını ve istasyon ekibine yardım etmekten keyif aldıklarını söylediler.

Williams gazetecilere verdiği demeçte, “Kalbimde uzay aracının bizi evimize getireceğine dair gerçekten güzel bir his var, sorun yok” dedi.

Test uçuşunun sekiz gün sürmesi planlandı ve 14 Haziran’da sona erdi.

NASA ve Boeing, bu hafta Starliner aracının yaşadığı itiş sorunlarını, ABD Batı Çölü’ndeki ana iniş alanlarından biri olan New Mexico’daki White Sands Füze Menzilindeki yepyeni bir birimde kopyalamaya çalışıyor. Sorun, uzay aracını manevra etmek için kullanılan tahrik sisteminde yatmaktadır.

Kapsül, fırlatıldıktan bir gün sonra, 6 Haziran’da uzay istasyonuna yaklaşırken beş itici başarısız oldu. O zamandan beri dört motor yeniden etkinleştirildi. Wilmore, kendisini ve Williams’ı yörüngeden çıkarmaya yetecek kadar çalışan motorun olması gerektiğini söyledi. Gerekirse diğer motorların yerini alabilecek daha büyük motorlar da vardır.

Wilmore, “Başarısızlığın bir seçenek olmadığı sloganını duydunuz ve biz de bu yüzden buradayız” dedi. “Çalıştırdığımız testlerin, doğru yanıtları almamız ve bize geri dönmemiz için gereken verileri sağlaması için ihtiyacımız olan testler olduğuna inanıyoruz.”

Boeing ve NASA, kapsülün servis modülü inişten önce fırlatıldığı için neyin yanlış gittiğini belirlemek için yer testlerinin gerekli olduğunu düşünüyor. Bu tek kullanımlık bölümde de sızıntılar var.

READ  SpaceX, kötü hava koşulları nedeniyle NASA'nın Crew-8 lansmanını 2 Mart'a erteledi

NASA, on yıl önce astronotların uzay istasyonuna gidip gelmeleri için Starliner ve SpaceX Dragon kapsülleri sipariş etti ve her iki şirkete de milyarlarca dolar ödedi. SpaceX’in astronotlarla ilk taksi uçuşu 2020 yılında gerçekleşti. Boeing’in ilk mürettebatlı uçuşu, yazılım ve diğer sorunlar nedeniyle defalarca ertelendi.

___

Associated Press Sağlık ve Bilim Departmanı, Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nün Bilim ve Eğitim Medya Grubu’ndan destek alıyor. Associated Press tüm içerikten tek başına sorumludur.