Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Starliner motor sorunlarına ilişkin NASA güncellemesi: Bu iyi

Starliner motor sorunlarına ilişkin NASA güncellemesi: Bu iyi
Yakınlaştır / Boeing’in Starliner uzay aracı geçen ay Uluslararası Uzay İstasyonu’na son yaklaşımını gerçekleştirdi.

Boeing’in Starliner mürettebat kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonundan ayrılıp Dünya’ya gitmesine izin vermeden önce NASA yöneticileri, uzay aracının sorunlu kontrol aktüatörlerinin geminin iki kişilik mürettebatını eve yönlendirmeye yardımcı olabileceğinden emin olmak istiyor.

5 Haziran’da Starliner uzay aracının ilk insanlı test uçuşuna çıkan iki astronot, yöneticilerle anlaştı ancak Çarşamba günü, alanın boşaltılmasını gerektirebilecek herhangi bir acil durumda kapsülü Dünya’ya geri gönderme konusunda rahat olduklarını söylediler. istasyon.

Starliner Servis Modülündeki 28 Reaksiyon Kontrol Sistemi iticisinden beşi, uzay aracı geçen ay uzay istasyonuna yaklaştığında çalışmayı durdurdu. Starliner’ın uçuş yazılımı, aşırı ısınmaya ve itme gücünü kaybetmeye başladığında beş kontrol motorunu devre dışı bıraktı. Motorlardan dördü daha sonra kurtarıldı, ancak Starliner yanaşmak için geldiğinde bazıları tam güç seviyelerine ulaşamadı. Haziran ortasında Starliner astronotları motorları tekrar ateşlediler ve itme seviyeleri normale yaklaştı.

NASA astronotu olarak görev yapan Sonny Williams, “Bilmek istediğimiz şey, iticilerin çalışabildiğidir; itme oranları her ne ise, bunu bize yörüngeden çıkış yanmasına neden olacak bir pakete koyabiliriz” dedi. bir Starliner pilotu. “İhtiyacımız olan asıl amaç bu [for] Servis Modülü: Geri dönebilmemiz için bizi yörüngeden çıkaracak iyi bir yanma sağlamak.

Bu küçük motorlar, Starliner’ın yörüngeden çıkıp inişe geçmesine yetecek kadar yavaşlatılması için farklı bir motor seti kullanacak olan yörünge içi yangın süreci için gerekli değildir. Ancak Starliner’ın yörüngeye ateş etmek için doğru yönde manevra yapabilmesi için yeterli sayıda kontrol jetine ihtiyacı var.

Bu test uçuşu, yıllarca süren gecikmeler ve aksaklıklardan sonra astronotların Boeing’in Starliner aracıyla uzaya uçtuğu ilk sefer olacak. Starliner, NASA’nın ikinci ticari insan mürettebat kapsülüdür ve on yılın geri kalanında astronotları uzay istasyonuna götüren bir dizi görevde SpaceX’in Crew Dragon uzay aracına katılmaya hazırlanıyor.

READ  900.000 yıl önce nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan insan ataları: ScienceAlert

Ancak öncelikle Boeing ve NASA’nın Starliner test uçuşunu güvenli bir şekilde tamamlaması ve operasyonel mürettebat rotasyon görevlerine geçmeden önce uzay aracının yakıt sorunlarını ve helyum sızıntılarını çözmesi gerekiyor. Bir Crew Dragon uzay aracı şu anda istasyona kenetlenmiş durumda, ancak NASA’nın Ticari Mürettebat Programı direktörü Steve Stich Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, Williams ve Starliner komutanı Butch Wilmore’un şimdilik Starliner ile eve dönmeyi planladıklarını söyledi.

Stitch, “Ticari mürettebat programının güzel yanı, mürettebatı geri getirmek için kullanabileceğimiz iki farklı araca ve iki sisteme sahip olmamızdır” dedi. “Böylece verileri incelemek ve sonra ihtiyacımız olup olmadığına karar vermek için daha fazla zamanımız var. farklı bir şey yapın. Ancak bugün ana seçenek Butch ve Sonny’yi tekrar işe almak.” “Şu anda bunun olmaması için herhangi bir neden görmüyoruz.”

Boeing’in Starliner program yöneticisi Mark Nappi, yetkililerin beş “küçük” helyum sızıntısını ve Starliner’ın servis modülündeki iticilerle ilgili sorunları araştırmak için 30’dan fazla eylem tespit ettiğini söyledi. Nabi, “Tüm bu unsurların önümüzdeki hafta sonuna kadar tamamlanması planlanıyor” diye ekledi.

Stitch, “Bu bir test uçuşu, mürettebatla yaptığımız ilk uçuş ve yörüngeden ayrılmadan önce her şeyi anladığımızdan emin olmak için biraz daha fazla çaba harcıyoruz” dedi.