Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonunun Dışına Yeni Bir Güneş Paneli Kuruyor – Spaceflight Now

Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonunun Dışına Yeni Bir Güneş Paneli Kuruyor - Spaceflight Now
Kırmızı çizgili bir uzay giysisi giyen NASA astronotu Josh Cassada, Cumartesi günü uzay istasyonunun robot koluna binerken ISS Roll-Out Solar Array’i tutuyor. Kredi: NASA TV/Şimdi Uzay Uçuşu

NASA astronotları Josh Casada ve Frank Rubio, bir SpaceX kargo gemisinde yakın zamanda tanıtılan yeni bir güneş panelini kurmak ve fırlatmak için Cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışına çıkarak yedi saatlik bir uzay yolculuğuna çıktılar.

Her ikisi de ilk uzay yürüyüşlerinde olan Casada ve Rubio, uzay yürüyüşüne Cumartesi sabah 7:16 EDT’de (1216 GMT) başladı. Astronotlar uzay kıyafetlerini pil gücüne çevirdiklerinde uçuşun başlangıcı resmi olarak kutlandı.

Astronotlar, uzay istasyonunun hava kilidindeki Quest’ten sancak tarafına veya laboratuvarın güneş enerjisi sisteminin sağ tarafına taşındı; burada istasyonun robotik kolu, bu hafta başlarında iki yeni ISS Roll-Out Solar Array veya iROSA modülü yerleştirdi. o. . SpaceX Dragon kargo kapsülünün gövdesi. Dragon uzay aracı, güneş panellerini 27 Kasım’da birkaç ton malzeme ve deneyle birlikte uzay istasyonuna teslim etti.

Yeni güneş paneli battaniyeleri kasnakların etrafına sarıldı ve uzay istasyonunun elektrik kirişinin uçtan uca bir futbol sahası uzunluğundan daha uzun olan sağ taraftaki 4 veya S4 bölümündeki bir montaj braketine yapıştırıldıktan sonra bir yoga matı gibi kıvrıldı. – sonuna kadar.

Astronotlar önce cıvataları ve kısıtlamaları serbest bırakarak yeni teslim edilen iki iROSA modülünden birini yuvasından çıkarmak için çalıştılar. Cassada, Kanada robotik kolunun ucunda bir dayanak noktası aldı ve kol onu S4 kirişine taşırken güneş paneli silindirlerini elle tuttu.

İki uzay pilotu, önceki bir uzay yürüyüşü sırasında iROSA modülünü önceden konumlandırılmış bir montaj braketine yerleştirdi. iROSA birimini menteşesine oturttular, ardından yerinde tutmak için vidaları taktılar. Yeni iROSA modülünü uzay istasyonunun elektrik sistemine bağlamak için Casada ve Rubio elektrik konektörleri. Ardından, hem yeni güneş paneli hem de orijinal S4 güneş paneli tarafından üretilen gücü laboratuvarın elektrik şebekesine yönlendirmek için bir Y kablosu döşediler.

READ  'Ölümsüz' denizanası DNA'sı insan ömrünü nasıl uzatabilir?
Bu dosya fotoğrafında, NASA astronotları Josh Casada (solda) ve Frank Rubio (sağda), 15 Kasım’da Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışında bir uzay yürüyüşüne hazırlanıyorlar. Kredi bilgileri: NASA

Bir stabilizasyon braketi, yeni dizileri istasyonun güç kanallarına ve uzay aracı Dünya’nın etrafında saatte 17.000 milin üzerinde hızla yarışırken güneş kanatlarını güneşe doğrultmuş halde tutan döner eklemlere bağlar.

Uluslararası Uzay İstasyonu, her biri istasyonun omurgasından uzanan tek bir güneş paneli kanadından üretilen elektrik enerjisi ile beslenen sekiz güç kanalına sahiptir. Cumartesi günü konuşlandırılan yeni güneş dizisi, uzay istasyonunun 3A güç kanalı için elektrik üretecek.

Orijinal güneş panelleri, 2000’den 2009’a kadar dört uzay mekiği görevinde fırlatıldı. Beklendiği gibi, istasyonun orijinal güneş panellerinin verimliliği zamanla kötüleşti. NASA, uzay istasyonunun güç sistemini, istasyonun sekiz orijinal güneş panelinden altısını kısmen kapsayacak olan 103 milyon dolarlık yeni güneş dizileri ile yükseltiyor.

Altı iROSA modülünün tamamı istasyona konuşlandırıldığında, güç sistemi en az bir on yıllık daha bilim operasyonlarını desteklemek için 215 kilovat elektrik üretebilecek. Güçlendirici ayrıca uzay istasyonunda fırlatılması planlanan yeni ticari modülleri de barındıracak.

Geçen yıl uzay istasyonuna dağıtılan ilk yeni güneş panelleri çifti, ileri merkez güç desteğinin en sol ucunda yer alan P6 kiriş bölümündeki istasyonun en eski orijinal güneş paneli dizisine yerleştirildi. Önümüzdeki yıl SpaceX’in ikmal görevinde iki iROSA modülünün daha fırlatılması planlanıyor.

Yeni güneş dizileri NASA’ya Boeing, Red Wire ve bir taşeron ekibi tarafından sağlandı.

Yeni iROSA modülü, istasyonun S4 dişlilerine mekanik ve elektriksel olarak entegre edildikten sonra, astronotlar güneş dizisini fırlatma konfigürasyonunda sarmalamak için klipsleri serbest bıraktı. Bu, güneş battaniyesini destekleyen kompozit bomların stres enerjisini kullanarak battaniyelerin kademeli olarak genişlemesine izin verdi. Yerleştirme mekanizması tasarımı, güneş dizisini sürmek için motor ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bir radyo görev kontrol pilotu, “Harekete geçiyor,” diye seslendi ve Houston’daki destek personeli arasında alkışlara yol açtı.

READ  Dramatik görüntüler, bir asteroit ile çarpışan bir uzay aracını gösteriyor

Casada, “Bu inanılmaz,” dedi. Rubio, “Evet, gerçekten harika,” dedi.

iROSA’nın yeni kanatlarının her biri, uzay istasyonunun güneş panellerine göre 10 derecelik bir açıda konumlandırılacak. Kredi bilgileri: NASA

Karbon fiber destek kolları, fırlatma sırasında depolama için doğal şekline geri taşındı.

Güneş dizisinin, 63 fit uzunluğa ve 20 fit genişliğe (19’a 6 metre) yayılan tamamen genişletilmiş konfigürasyonuna yayılması yaklaşık 10 dakika sürdü. Bu, istasyonun mevcut güneş panellerinin uzunluğunun ve genişliğinin yaklaşık yarısı kadar. Küçük boyutlarına rağmen, yeni dizilerin her biri, istasyonun mevcut güneş panellerinin her biri ile kabaca aynı miktarda elektrik üretiyor.

Battaniye açıldıktan sonra astronotlar, iROSA battaniyesini yerinde sabitlemek için germe vidalarını ayarladılar.

Astronotlar daha sonra, geçici olarak 19 Aralık’ta yapılması planlanan bir uzay yürüyüşü için P4 kiriş bölümünün sol tarafına kurulacak olan başka bir iROSA modülünü kurmak üzere uzay istasyonunun kirişine geri döndüler.

Görevleri tamamlandıktan sonra Cassada ve Rubio, Quest hava kilidine geri döner ve kapağı kapatır. Hava odasını 14:21 EDT’de (1921 GMT) yeniden basınçlandırmaya başladılar ve 7 saat 5 dakika süren uzay yürüyüşünü tamamladılar.

Cumartesi günkü uzay yürüyüşü, Casada ve Rubio’nun kariyeri için ikinci ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun montajını ve bakımını desteklemek için 1998’den bu yana 256. uzay yürüyüşü oldu.

Yazara e-posta gönderin.

Stephen Clark’ı Twitter’da takip edin: @çalışan.