Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kızıl Gezegendeki Mars iniş aracının son özçekimi, görevinin neden sona erdiğini gösteriyor

This is the last time we'll ever see a selfie from NASA's InSight lander on Mars. And judging by the amount of dust coating the lander's solar panels, it's easy to see why.

Bu, NASA’nın Mars’taki InSight iniş aracından bir özçekim gördüğümüz son zaman. Çıkarma aracının güneş panellerini kaplayan toz miktarına bakılırsa nedenini görmek kolay. (NASA, Jet Propulsion Laboratory-Caltech)

Tahmini okuma süresi: 3-4 dakika

Pasadena, CA – Bu, NASA’nın Mars’taki Insight iniş aracından bir özçekim gördüğümüz son zaman. Çıkarma aracının güneş panellerini kaplayan toz miktarına bakılırsa nedenini görmek kolay.

Sabit uzay aracı, bu ay “emeklilik modu” olarak adlandırılan son dinlenme konumuna yakında yerleştirilecek olan robotik koluyla 24 Nisan’da görüntüyü yakaladı. Selfie çekmek için kolun birkaç kez hareket etmesi gerekecekti ve bu artık mümkün olmayacaktı.

InSight hesabı “Daha fazla güneş enerjisi kaybetmeden önce, biraz zaman ayırıp çevremi inceledim ve son selfie’yi çektim, ardından kamera kapalı konumdayken kolumu kalıcı olarak dinlendirmeden önce,” InSight hesabı cıvıldamak Salı günü.

Azalan enerji kaynakları nedeniyle, misyon yaz sonunda bilimsel çalışmaları durduracak. Kasım 2018’deki inişinden bu yana Mars’ın gizemli içini açığa çıkarıyor.

InSight’ın güneş panelleri, Dünya’daki görev ekibinin yaratıcı çabalarına rağmen, giderek artan bir şekilde kırmızı Mars tozuyla kaplanıyor. Bu birikim, Mars’ın kışa girdiği ve atmosfere daha fazla tozun yükseleceği zaman daha da kötüleşecek.

Bu yüzen parçacıklar, şu anda Aralık ayına kadar sürmesi beklenen genişletilmiş bir görevde olan InSight’a güç sağlayan güneş panellerini şarj etmek için mevcut olan güneş ışığını azaltır. Misyon, Mars yüzeyindeki ilk iki yılının ardından birincil hedeflerine ulaştı.

Son selfie, Aralık 2018 ve Nisan 2019’daki önceki selfie’lerden çok daha fazla tozla kaplı araziyi gösteriyor.

İniş aracı, 7 Mayıs’ta enerji seviyeleri düştüğünde güvenli moda girdi ve temel işlevler dışındaki tüm işlevleri durdurmasına neden oldu. Ekip, toz seviyeleri arttıkça bunun gelecekte daha sık olmasını bekliyor.

Sabit arazi aracı, Kasım 2018’de Mars’a indikten sonra, mevcut güç kaynağının ancak onda birini toplayabiliyor. InSight ilk indiğinde, Mars’ta günde yaklaşık 5.000 watt-saat üretebiliyordu, bu da eskiden çalıştırmak için gereken miktara yakındı. 1 saat 40 dakika elektrikli fırın.

Şimdi, prob günde 500 watt üretiyor, bu da bir elektrikli fırını sadece 10 dakika çalıştırmak için yeterli. Güneş panellerinin %25’i temizlenirse, InSight çalışmaya devam etmek için yeterli gücü görecektir. Uzay aracı birkaç toz şeytanı veya kasırga gördü, ancak hiçbiri güneş panellerini kaldıracak kadar yakın değildi.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda InSight baş araştırmacısı Bruce Banerdt yaptığı açıklamada, “Spirit and Opportunity uzay aracında defalarca gördüğümüz gibi tozu temizlemeyi umuyorduk” dedi. “Hala mümkün, ancak enerji yeterince düşük, odak noktamız hala toplayabileceğimiz bilimden en iyi şekilde yararlanmaya odaklanıyor.”

Yaz sonunda ekip sismometreyi kapatacak, bilimsel işlemleri sonlandıracak ve sondada kalan enerji seviyelerini izleyecek. Yıl sonunda InSight görevi sona erecek.

Ancak InSight ekibi, uzay aracından gelen olası iletişimi dinlemeye ve yeniden açılıp açılmayacağını belirlemeye devam edecek.

İç yapının sismik deneyi olarak adlandırılan son derece hassas sismometreyi keşfedin 1300’den fazla bataklık Yüzlerce ve binlerce mil öteden. Içgörü 4 Mayıs’ta bugüne kadarki en büyük 5’i keşfedin.

Banerdt, “Görevimizin sonuna yaklaşmış olsak bile, Mars bize hala gerçekten harika şeyler görmemizi sağlıyor” dedi.

Şimdiye kadar InSight tarafından toplanan veriler Bilinmeyen hakkında yeni ayrıntıları ortaya çıkarın Mars’ın çekirdeği, iç katmanları ve kabuğu. Ayrıca hava durumu verilerini kaydetti ve bir zamanlar Mars’ta var olan manyetik alanın kalıntılarını analiz etti.

InSight’tan Dünya’daki bilim insanlarına sürekli veri akışı, güneş pilleri yeterli güç üretemediğinde duracaktır. Ancak araştırmacılar, gizemli gezegen komşumuz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için InSight’ın onlarca yıldır yaptığı keşifleri inceleyecek.

İlgili Öyküler

İlginizi çekebilecek daha fazla hikaye

READ  NASA: Güçlü bir güneş fırtınası bugün Dünya'ya çarpıyor ve göz kamaştırıcı auroralar salıyor