Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asya borsaları tökezledi, siyasi belirsizlik euroyu sarstı

Asya borsaları tökezledi, siyasi belirsizlik euroyu sarstı

kaydeden Ray Wee

SİNGAPUR (Reuters) – Asya borsaları Pazartesi günü düştü; tüccarlar, ABD işgücü piyasasındaki sıkılaşmanın devam etmesi nedeniyle Fed’in bu yıl faiz indirimine gideceği yönündeki bahislerini önemli ölçüde azaltırken, Fransa’da erken seçim çağrıları da endişeleri artırdı Daha geniş siyasi sorunlar euronun yükünü artırdı.

Avustralya, Çin, Hong Kong ve Tayvan’ın resmi tatil nedeniyle uzakta olması nedeniyle Asya’da ticaret zayıftı, ancak MSCI’nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi hâlâ %0,33 kayıptaydı.

ABD vadeli kontratları hafif yükseldi; S&P 500 vadeli kontratları ve Nasdaq vadeli kontratları yaklaşık %0,03 oranında yükselerek seans başında yaşanan küçük kayıpları tersine çevirdi.

Dolar yeniden liderliğe dönerken, ABD Hazine tahvili getirileri yüksek kalmayı sürdürdü.

Küresel risk artışındaki duraklama, Cuma günkü tarım dışı istihdam raporunun ardından geldi; bu rapor, ABD ekonomisinin Mayıs ayında beklenenden çok daha fazla istihdam yarattığını ve yıllık ücret artışlarının hızlandığını göstererek işgücü piyasasının dayanıklılığını vurguladı.

Vadeli kontratlar şu anda Fed’in fiyatlandırdığı kesintilerin geçen haftaki 50 baz puandan yaklaşık 36 baz puana düştüğünü gösteriyor. Eylül ayında başlayacak bir gevşeme döngüsünün olasılığı da arttı.

Son gelişmeler, Fed’in Çarşamba günkü politika kararı öncesinde geldi ve bunun hemen öncesinde Mayıs ayına ait ABD enflasyon rakamları açıklandı.

ING’nin Asya Pasifik bölgesel araştırma başkanı Rob Carnell, “Fed’in bu yıl üç faiz indirimi öngörmeye devam etmesi çok zor olacak” dedi.

“Birkaç Fed sözcüsü sadece bir kesinti olasılığından bahsediyor. En muhtemel sonuç üçünün de ikiye gideceği yönünde olsa da, sadece bir kesintiye gitmemiz de mümkün.”

ABD Hazine tahvili getirileri de Pazartesi günü benzer şekilde yükseldi; bu da uzun vadeli ABD faiz oranlarının yükseleceği beklentilerini yansıtıyor. [US/]

READ  Elon Musk bir sonraki Twitter güncellemesini açıkladı

İki yıllık tahvil getirisi ve 10 yıllık gösterge getirisi yaklaşık iki baz puan artarak sırasıyla %4,8931 ve %4,4512’ye yükseldi.

Dolar karşısında yen %0,2’den fazla düşüşle 157,09’a geriledi. ABD para birimini altı para biriminden oluşan bir sepete karşı ölçen dolar endeksi 105,29’a yükseldi.

Japonya’nın Nikkei endeksi zayıf yenin desteğiyle %0,9 yükseldi.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) da bu hafta iki günlük bir para politikası toplantısı düzenliyor ve büyük tahvil alımlarını nasıl azaltmayı planladığı konusunda yeni rehberlik sağlayabilir.

Erken seçimler

Fransa’da, Başkan Emmanuel Macron, Marine Le Pen’in aşırı sağ partisinin Avrupa Birliği oylamasında aldığı yenilginin ardından bu ayın sonunda erken yasama seçimleri yapılması çağrısında bulundu.

Macron’un şok edici kararı, aşırı sağa yıllar süren marjinalleşmenin ardından gerçek bir siyasi güç kazanma fırsatı sunması ve başkanlığının sona ermesinden üç yıl önce etkisiz hale getirilmesiyle tehdit etmesi nedeniyle Fransa’da siyasi bir depreme neden oldu.

Euro, duyurunun ardından Avrupa’nın gelecekteki siyasi yönüne ilişkin artan belirsizlik nedeniyle bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Son işlemlerde %0,5 düşüşle 1,0749 dolara geriledi.

Vadeli kontratlar da benzer şekilde düşüktü; EUROSTOXX 50 vadeli kontratları %0,42 kayıpla Fransız tahvil vadeli kontratları %0,3 düştü. FTSE vadeli işlemleri yüzde 0,7 düştü.

Convera’nın kıdemli Asya-Pasifik döviz piyasası analisti Cher-Li Lim, “Macron’un hesaplanmış bir risk olarak görülen kararı, parlamentoda çoğunluk elde etme mücadelesi verdiği ve yasama sürecini zorlaştırdığı bir dönemde geldi” dedi.

“Kısa vadede euroda hala düşüş bekliyoruz.”

Emtialarda, bu yaz yakıt talebinin artacağı umutlarının desteğiyle petrol fiyatları en son yükseldi, ancak yükselişleri güçlenen dolarla sınırlı kaldı.

Brent ham vadeli işlemleri yüzde 0,26 artışla varil başına 79,83 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham vadeli işlemleri yüzde 0,24 artışla varil başına 75,71 dolara yükseldi. [O/R]

READ  Twitter, ihbarcıyla 7 milyon dolarlık anlaşmaya ulaştı

Altının spot fiyatı yüzde 0,13 artışla ons başına 2.295,29 dolara yükseldi. [GOL/]

(Düzenleyen: Sonali Paul ve Sam Holmes)