Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa, iddialı Merkür sondasının gezegene ulaşıp ulaşamayacağından emin değil

Avrupa, iddialı Merkür sondasının gezegene ulaşıp ulaşamayacağından emin değil

ESA ve JAXA’nın ortak projesi olan ve iki uzay aracını Merkür’ün ekstrem ortamına götürecek olan BepiColombo misyonunun bir sanatçı tarafından çizimi.

Avrupa Uzay Ajansı

Bu hafta Avrupa Uzay Ajansı, Merkür’e giden iki yörünge aracından oluşan BepiColombo uzay aracı hakkında biraz kaygı verici bir not yayınladı.

the Çevrimiçi basın bülteni Uzay aracında, itiş gücü üretme yeteneğini zayıflatan bir “kusur” olduğuna dikkat çekti. Sorun ilk olarak 26 Nisan’da uzay aracının ana tahrik sisteminin yörünge manevrası gerçekleştirmesi planlandığında fark edildi. O zamanlar güneş enerjili elektrik tahrik sistemi için yeterli elektrik gücü sağlanmıyordu.

Uzay ajansına göre, mühendisleri ve endüstriyel ortaklarından gelen mühendislerden oluşan bir ekip bu konu üzerinde çalışmaya başladı. 7 Mayıs’a gelindiğinde, uzay aracının itme kuvvetini orijinal seviyesinin yaklaşık yüzde 90’ına getirerek bir miktar ilerleme kaydettiler. Ancak trendin tamamı bu değil ve sorunun temel nedeni hâlâ tam olarak anlaşılamadı.

Bu, yaklaşık 2 milyar dolara mal olacağı tahmin edilen iddialı bir görev. BepiColombo Operasyonu, Ekim 2018’de Japon uzay ajansı JAXA tarafından Ariane 5 roketiyle ortaklaşa gerçekleştirildi. Dolayısıyla, bu itişlere bağlı pek çok şey var. Buradaki kritik soru şu; BepiColombo, bu enerji seviyesinde Merkür etrafındaki yörüngeye ulaşma şeklindeki birincil görevini gerçekleştirebilecek mi?

Bu sorunun cevabı çok açık değil.

Üç parçalı bir uzay aracı

Uzay aracı üç bileşenden oluşur. “Ulaştırma birimi” mevcut sorunların ortaya çıktığı yerdir. Avrupa Uzay Ajansı tarafından inşa edilmiş olup, Ekim 2025’e kadar uzay aracının diğer iki bileşenine güç vermesi planlanıyor. Uzay aracının Merkür çevresinde yörüngeye girecek şekilde konumlandırılması gerekiyor. Görevin diğer iki bileşeni Avrupa MPO yörünge aracı ve Japon Mio yörünge aracıdır. Aralık 2025’te Merkür’ün yörüngesine planlı varışlarından sonra, iki sonda ayrılacak ve küçük gezegenin manyetik alanının karakterizasyonu da dahil olmak üzere en az bir yıl boyunca gözlemler yürütecek.

READ  Bu ünlü kara delik giderek kararıyor

Basın bülteni, BepiColombo’nun tahrik sistemine tam güç kazandıramaması durumunda akıbeti konusunda belirsiz.

Ars, Avrupa Uzay Ajansı’na ulaştı ve BepiColombo’nun bu durumda hâlâ Merkür’ün yörüngesine ulaşıp ulaşamayacağını sordu. Uzay ajansının görev operasyonları şefi Elsa Montagnon’un verdiği yanıt tam olarak net değil.

Montagnon, “Mevcut belirsizlikle ilgili meşru sorularınız için teşekkür ederiz” dedi. “Bu şüpheleri gidermek için çok çalışıyoruz.”

Delta-V’ye sahip olmalısınız

Açık olanın, mevcut itme seviyesinin bir sonraki kritik olayı, bu yıl 5 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan BepiColombo’nun Merkür’ün dördüncü salınımını destekleyebileceği olduğunu söyledi. Bu, uzay aracını Merkür’e göre yavaşlatacak, Eylül’den Ocak’a kadar hızlı bir şekilde art arda gerçekleşmesi planlanan üç salınımdan ilkidir.

Montagnion, “Bu salınım dizisi saniyede 2,4 kilometrelik bir frenleme deltası sağlıyor ve yörüngenin 2025’teki sonu için gerektiği gibi Güneş’e göre hız vektörünün yönünde bir değişiklik sağlıyor” dedi.

Şu anda uzmanlardan oluşan bir ekip, 2025’teki bu değişim dizisinin diğer iki kısmına ve diğer ödeme ihtiyaçlarına yönelik ödemelerin azaltılmasının sonuçları üzerinde çalışıyor.

Bu transfer modülünün Ekim 2025’te düzeneğin geri kalanından çıkarılması planlanıyor, ardından geri kalan Merkür yaklaşma ve yörüngeye yerleştirme manevraları Avrupa uzay aracının MPO kimyasal itiş alt sistemi kullanılarak gerçekleştirilecek.