Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Webb, antik evrende rekor kıran bir kara delik birleşmesini keşfetti

Webb, antik evrende rekor kıran bir kara delik birleşmesini keşfetti

Son teknoloji ürünü Webb Uzay Teleskobu, evrenin yalnızca 740 milyon yaşında olduğu dönemde meydana gelen bugüne kadarki en uzak kara delik birleşmesini keşfetti. Gökbilimciler evrenin tarihinde ilk kez bu kadar erken bir birleşmeye tanık oluyor ve bu da rekor kırıyor.

Kara delikler evrene dağılmış devasa nesnelerdir. Yerçekimi alanları o kadar güçlüdür ki ışık bile olay ufuklarından kaçamaz. Kara delik birleşmeleri tam olarak kulağa nasıl geliyorsa öyledir: genellikle ilgili galaksilerin merkezinde bulunan ve sonunda tek bir nesnede birleşen iki nesne arasındaki yavaş, korkutucu danslar.

Birleşmeye ilişkin son gözlem, Mayıs 2023’te bir astronomi ekibi tarafından Webb Telescope’un NIRSpec-IFU cihazı kullanılarak yapıldı. Kozmik delik yakınsaması, ZS7 adı verilen bir galaksi sisteminde, evren yaklaşık bir milyarın dörtte üçü yaşındayken (referans olarak, evren şu anda bundan 13 milyar yıl daha yaşlı!) meydana geldi.

Birleşme, yer tabanlı teleskoplarla görülemeyen, aktif olarak malzeme alan kara deliklerin biriken spektroskopik özellikleri sayesinde gözlemlendi. Neyse ki Webb, evrenin daha derinlerine inebileceği, Dünya’dan bir milyon mil uzaktaki bir uzay bölgesi olan L2’de bulunuyor.

Soldan sağa: ZS7'yi, alanda daha küçük bir alanı ve ZS7'yi içeren bir alan.

Cambridge Üniversitesi’nden gökbilimci ve çalışmanın başyazarı Hannah Opler, ESA Bülteninde şunları söyledi: “Bulgularımız, birleşmenin, kara deliklerin kozmik şafakta bile hızla büyüyebileceği önemli bir yol olduğunu gösteriyor.” öğle yemeği. “Webb’in uzak evrendeki aktif, büyük kütleli kara deliklerle ilgili diğer keşifleriyle birlikte, sonuçlarımız aynı zamanda büyük kara deliklerin başlangıçtan beri galaksilerin evrimini şekillendirdiğini gösteriyor.”

Webb’in görüşü o kadar keskin ki ekip, iki kara deliği mekansal olarak ayırmayı başardı ve bazı fiziksel özelliklerini ortaya çıkardı. Deliklerden biri Güneş’in kütlesinin yaklaşık 50 milyon katı büyüklüğündeyken diğeri yoğun bir gaz bulutu tarafından gizleniyor. Ekibin keşifle ilgili tam makalesi: yayınlanan Bugün Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimlerinde.

Kara delikler birleştiğinde… Yerçekimi şok dalgaları gönderme Bu da uzay-zamanı milyarlarca ışık yılı boyunca sıkıştırıp genişletiyor. Bu dalgalar, LIGO-Virgo-KAGRA işbirliğiyle işletilen gözlemevleri gibi gözlemevleri tarafından tespit ediliyor. Yerçekimi dalgaları ilk kez 2015’te tespit edildi.

Ancak evrenin yerçekimini anlamak için ufukta daha parlak bir gelecek var. Avrupa Uzay Ajansı tarafından resmi olarak kabul edildi Uzay tabanlı bir yerçekimsel dalga gözlemevi olan Lazer Girişimölçer Uzay Anteni (LISA), Ocak ayında kuruldu ve uzay aracının nihai fırlatılması ve çalıştırılmasının önünü açtı.

ESA’daki LISA projesinde baş bilim insanı olan Nora Loitzgendorf, aynı açıklamada “Webb’in sonuçları bize, LISA tarafından tespit edilebilen daha hafif sistemlerin önceden varsayıldığından çok daha sık olması gerektiğini söylüyor” dedi. “Bu muhtemelen modellerimizi bu genel aralıktaki LISA oranlarına göre ayarlamamıza neden olacak. Bu buzdağının sadece görünen kısmı.”

Yeni nesil uzay teleskopları hep birlikte, evrendeki en eski kara deliklerin yanı sıra frekanslarını da ortaya çıkarıyor. Kara deliklerin gizemlerini (nasıl büyüdüklerini, çevreleriyle nasıl etkileşime geçtiklerini ve çevrelerini nasıl oluşturduklarını) çözmek, astrofizikçilerin evrenin bazı temel gizemlerini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Daha: Kara delikler hakkında bilmediğiniz 9 şey

READ  Geminid göktaşı gizemi çözüldü mü? Bu bir çarpışmaydı!