Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa piyasaları düşüyor ve Çin salgın önlemlerini gevşetiyor

Avrupa piyasaları düşüyor ve Çin salgın önlemlerini gevşetiyor

LONDRA (Reuters) – Avrupa hisse senedi endeksleri, Cuma günü ABD’de yayınlanan istihdam verilerinin kalıcı enflasyon korkularını artıran piyasa duyarlılığını zedelemesinin ardından, Çin’deki yerel salgınlar üzerindeki kısıtlamaların gevşetilmesinden çok az destek bularak Pazartesi günü çoğunlukla düştü.

Asya borsaları, Çin’in koronavirüs politikasını gevşetme adımlarının küresel büyümeyi destekleyeceği ve emtia talebini artıracağı umuduyla Pazartesi günü erken saatlerde yükseldi.

Daha fazla Çin şehri, geçen hafta sonu kısıtlamalara yönelik protestoların ardından Pazar günü COVID-19 önlemlerini hafiflettiğini duyurdu. Haber Çin hisse senetlerini yükseltti ve yuanı dolar karşısında 7’nin altına itti. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi %1,7 yükseldi. (.MIAPJ0000PUS).

Ancak yatırımcıların yeniden açılmanın boyutu konusunda temkinli davranması ve merkez bankasının faiz artırımı beklentilerine odaklanması nedeniyle Avrupa piyasaları üzerindeki etki sınırlı kaldı. 47 ülkedeki hisse senetlerini takip eden MSCI Dünya Hisse Senedi Endeksi, gün içinde sadece %0,3 yükseldi. (.MIWD00000PUS).

Avrupa STOXX 600 %0,3 düştü. (.STOXX)Alman DAX %0.6 düştü. (.GDAXI) Ancak Londra’da FTSE 100 %0,2 yükseldi. (.FTSE).

Allspring Çoklu Varlık Portföy Yönetimi Başkanı Eddie Cheng, “Sanırım bir süreliğine sıfır COVID’in gerçek tanımını bilemeyeceğiz çünkü son birkaç hafta içinde çok, çok hızlı bir şekilde değişiyor ve gelişiyor” dedi. küresel yatırım.

Cheng, yeni tesislerin “hammaddelere yönelik güçlü talebe katkıda bulunabileceğini, ancak bunun nasıl geliştiğini de görmemiz gerektiğini” söyledi.

Çin’in “COVID yok” politikaları dünyanın en büyük ikinci ekonomisini sert bir şekilde vurdu. Hizmetler faaliyeti Kasım ayında altı ayın en düşük seviyesine geriledi.

Cheng, Avrupa’daki piyasa duyarlılığının, başta bölgenin enerji krizi olmak üzere “bazı enflasyonist güçler” tarafından hâlâ baskı altında olduğunu söyledi.

Nihai PMI verileri, avro bölgesindeki ticari faaliyetin Kasım ayında beşinci ayda da gerilediğini gösterdi ve bu da ekonominin hafif bir durgunluğa doğru kaydığını gösteriyor.

READ  Ukraynalı tahıllarla büyük rahatlama, ancak gıda krizi hiçbir yere gitmiyor

ABD’nin Kasım ayına ilişkin güçlü istihdam raporu, Federal Rezerv’in daha az agresif duruşuna yönelik umutlara meydan okurken Cuma günü Wall Street’i vurdu.

S&P 500 ve Nasdaq vadelileri, yatırımcıların Fed’in bir sonraki hamlesine dair ipucu sağlamak için daha fazla veri beklemesiyle yaklaşık %0,5 düştü.

Euro, dolar karşısında %0,3 yükselerek 1,05735 dolar civarında yer alırken, ABD dolar endeksi, Çin’deki tecritlerin gevşetilmesine ilişkin iyimserliğin seansın başında beş ayın en düşük seviyesine göndermesinin ardından toparlandıktan sonra %0,1 düşerek 104,31’e geldi.

Euro bölgesi devlet tahvili getirileri düştü ve Almanya’nın 10 yıllık gösterge getirisi %1,837 oldu.

Fransa merkez bankası başkanı François Villeroy de Gallo Pazar günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın 15 Aralık’ta faiz oranlarını 50 baz puan artırması gerektiğini söyleyerek, AMB’nin art arda 75 baz puanlık artışlarının ardından parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi.

Yatırımcıların dikkati, merkez bankalarının faiz artırım döngülerini sona erdirme hızına odaklanmış durumda. Avustralya Merkez Bankası Salı günü toplanıyor ve faiz oranlarını yalnızca 25 baz puan artırması bekleniyor. Kanada Merkez Bankası Çarşamba günü toplanıyor ve faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor.

Pimco portföy yöneticisi Geraldine Sundstrom e-posta ile yaptığı açıklamada, “Çok uzak olmayan bir gelecekte, büyümenin piyasanın ana odak noktası olarak enflasyonun yerini almasını bekliyoruz” dedi.

“Merkez bankasının retoriği bu yönü işaret etmeye başlıyor, ancak inceleme aynasında enflasyon sert bir şekilde zirve yapana kadar kesin olarak bilemeyeceğiz.”

Petrol fiyatları, OPEC+ ülkelerinin üretim hedeflerini sabit tutmasının ardından yükseldi.

Batı, Moskova’nın Ukrayna’daki savaşını finanse etme kabiliyetini sınırlamaya çalışırken, Yedi Sanayileşmiş Ülkeler Grubu, Pazartesi günü deniz yoluyla taşınan petrol fiyatlarına üst sınır getirdi. Rusya, üretimi kısmak zorunda kalsa bile tedbire uymayacağını söyledi.

READ  Rishi Sunak ve Sajid Javid, İngiltere hükümetinden Boris Johnson'a darbeyle istifa etti

(Elizabeth Hocroft tarafından bildiriliyor) Kurgu: Peter Graf ve Jane Merriman

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.