Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol fiyatları, OPEC+’nın üretim kesintisi hedeflerini sürdürmesi ve Çin’in COVID kısıtlamalarını hafifletmesinin ardından yükseldi

Petrol fiyatları, OPEC+'nın üretim kesintisi hedeflerini sürdürmesi ve Çin'in COVID kısıtlamalarını hafifletmesinin ardından yükseldi
  • Brent ham petrolü 0430 GMT’de %0,8 arttı ve WTI %0,9 arttı.
  • OPEC +, üretimi günde 2 milyon varil azaltma planlarına bağlı kalıyor
  • Daha fazla Çin şehri COVID-19 kısıtlamalarını hafifletiyor

MELBOURNE (Reuters) – Petrol fiyatları, OPEC+ ülkelerinin Avrupa Birliği ambargosu ve Rus ham petrol fiyatlarına üst sınır getirilmesi öncesinde üretim hedeflerini değiştirmemesinin ardından Pazartesi günü yüzde 2’ye kadar yükseldi.

Bu arada, akaryakıt talebi için olumlu bir işaret olarak, hafta sonu daha fazla Çin şehri COVID-19 kısıtlamalarını hafifletti, ancak politikalardaki düzensiz gevşeme Pazartesi günü ülke genelinde kafa karışıklığına neden oldu.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 72 sent veya %0,8 artışla 86,29 ABD Doları’na yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham vadeli işlemleri 70 sent veya %0,9 artışla 80,68 ABD Doları’na yükseldi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ topluluğu olarak adlandırılan Rusya’nın da dahil olduğu müttefikleri, Pazar günü Ekim’in Kasım’dan 2023’e kadar üretimi günde iki milyon varil kısma planına bağlı kalma konusunda anlaştılar.

Analistler, OPEC+ kararının beklendiğini, büyük üreticilerin AB’nin ithalat yasağının ve G7’nin Rus deniz petrolünün varil başına 60 dolarlık tavanının etkisini görmeyi beklediğini ve Rusya’nın anlaşmaya uyan herhangi bir ülkeyi arzı kesme tehdidinde bulunduğunu söyledi. şapka.

National Australia Bank emtia araştırma başkanı Baden Moore, “OPEC hafta sonu boyunca üretimde yatay seyrederken, piyasayı dengelemeye devam etmesini bekliyorum” dedi.

ABD stratejisine atıfta bulunarak, “(a) Piyasanın bu beklentileri zaten belirlediğini ummamıza rağmen, Stratejik Petrol Rezervi ihraçlarını başlatmak, AB yaptırımlarını ve piyasayı sıkılaştırmak için fiyat tavanı yasasını uygulamak” dedi. Petrol rezervleri.

Wood Mackenzie Başkan Yardımcısı Anne-Louise Hettle, AB’nin Rus ham petrolünü Orta Doğu, Batı Afrika ve ABD’den gelen petrolle değiştirmesi gerekeceğini ve bunun da en azından yakın vadede petrol fiyatlarına taban yapması gerektiğini söyledi. Bir not. .

READ  Sallantılı Rusya ateşkesi sona yaklaşırken Ukrayna'da çatışmalara ara verilmiyor | Haberler

Hettle, “Avrupa Birliği’nin Rus ham petrolünü ithal etme yasağına ve G7 üst sınırına rağmen, fiyatlar şu anda daha yavaş talep büyümesi beklentilerinden etkileniyor. Avrupa ambargosu ve üst fiyat üst sınırının ayarlanması muhtemelen fiyatları geçici olarak destekleyecektir” dedi.

Talebi etkileyen önemli bir faktör, Çin’in koronavirüsten arındırılmış politikası oldu, ancak Pekin ve Şangay da dahil olmak üzere birçok şehirdeki protesto sonrası protestoların kısıtlamaları değişen derecelerde hafifletmesinin ardından bu durum şimdi hafifliyor gibi görünüyor.

Hettle, 5 Şubat’tan itibaren AB’nin ham petrole ek olarak Rus petrol ürünlerine yönelik yaklaşan yasağının, piyasada dizel ve kalorifer yakıtı olmadığı için 2023’ün ilk çeyreğinde ham petrol talebini destekleyeceğini de sözlerine ekledi.

(Melbourne’den Sonali Paul ve Singapur’dan Emily Chow tarafından bildirildi; Cynthia Osterman ve Kenneth Maxwell tarafından düzenlendi.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.