Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa piyasaları kapanmaya açık, İngiltere Merkez Bankası ve İsviçre merkez bankası faiz kararları

Avrupa piyasaları kapanmaya açık, İngiltere Merkez Bankası ve İsviçre merkez bankası faiz kararları

İsviçre frangı, faiz artırımının ardından dolar, euro ve sterlin karşısında önemli ölçüde değer kaybetti.

İsviçre frangı, merkez bankasının faiz oranlarını 75 baz puan artırarak %0,5’e yükseltme kararının ardından ABD doları, euro ve İngiliz sterlini karşısında önemli ölçüde değer kaybetti.

Londra saatiyle 09:30’da dolar İsviçre para birimine karşı %0,9 yükselirken, euro ve İngiliz sterlini frangı karşısında yaklaşık %1.4 yükseldi.

Bu haftanın başlarında, İsviçre frangı, ekonomistlerin olası bir 75 baz puanlık artış hakkında spekülasyon yapmaya başlamasıyla Ocak 2015’ten bu yana euro karşısında en güçlü seviyesine ulaştı.

– Hannah Ward Glinton

Norveç merkez bankası gösterge faiz oranını %2,25’e yükseltti

Norges Bank, faiz oranını %1,75’ten %2,25’e yükseltti ve bu yıl içinde faiz oranlarını daha da artırmayı planladığını belirtti.

Norveç merkez bankası yaptığı açıklamada, “yavaşlayan bir ekonominin açık işaretleri” olduğunu ve “ekonomideki baskıların hafifletilmesinin enflasyonu daha da azaltacağını” söyledi.

MPC’nin mevcut değerlendirmesine göre, bankaya göre politika faizinin Kasım ayında daha da yükseltilmesi muhtemel.

– Hannah Ward Glinton

İsviçre Ulusal Bankası gösterge faiz oranını %0,5’e yükseltti

İsviçre Ulusal Bankası Gösterge faiz artırıldı bana göre %0,5, Avrupa’da negatif oranlar çağına son veren bir kayma.

75 baz puanlık artış 16 Haziran’da -%0.25’e, 15 yıl içinde oranındaki ilk artış. Bundan önce, İsviçre Merkez Bankası 2015’ten bu yana faiz oranlarını -%0,75’te sabit tutmuştu.

İsviçre’nin enflasyon oranı şu anda otuz yılın en yüksek oranında ve geçen ay %3,5’e ulaştı.

– Hannah Ward Glinton

İtalya Pazar günü sandık başına gidiyor ve işte ne bekleniyor?

İtalyan seçmenler, aşırı sağcı bir partinin liderliğindeki bir hükümetin iktidara gelmesi muhtemel olan erken genel seçim için Pazar günü sandık başına gidiyor.

READ  Çin ekonomisi ikinci çeyrekte sert fren yapıyor ve küresel riskler görünümü kasvetli hale getiriyor

Bu gerçekleşirse, halihazırda devam eden ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkla uğraşan bir ülke için büyük bir siyasi değişim oluşturacaktır.

9 Eylül’den önceki (kesintilerin başladığı zaman) kamuoyu yoklamaları, sağcı bir koalisyonun koltukların çoğunluğunu kolayca kazandığını gösterdi. Ev ve Senato mini.

Giorgia Meloni’nin 2 Eylül 2022’de İtalya’nın Cagliari kentinde yapılacak bir sonraki genel seçimler için kampanyasını başlatmak üzere Cagliari’deki mitingi sırasında hava. İtalyanlar 25 Eylül 2022’de yapılacak genel seçimler için sandık başına gidiyor.

Emmanuel Peroni | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

İttifak, Giorgia Meloni (İtalya Kardeşleri) liderliğindeki aşırı sağ Fratelli d’Italia tarafından yönetiliyor ve diğer üç sağ partiyi içeriyor: Matteo Salvini liderliğindeki Lega, Silvio Berlusconi liderliğindeki Forza Italia ve ikincil bir koalisyon ortak, Noe Modrati.

İtalya’nın Kardeşleri partisi kalabalığın arasından sıyrılıyor ve bir partinin en büyük oyu alması bekleniyor. Oyların neredeyse yüzde 25’ini aldığı kaydedildi. Anket toplayıcısına göre Politiche 2022oyların yaklaşık %12’sini alması beklenen en yakın sağcı müttefiki Lega’nın çok önünde.

Yaklaşan seçimler hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun

– Holly Eliat

Pazar açılışı: Fortum %4 arttı, Accor %6 düştü

hisseler fortum Finli şirketin ardından Perşembe günü erken işlemlerde tekrar yükseldi %56 hissesini satmayı kabul etti Alman hükümetinin Alman Uniper hizmetinde. Devlete ait enerji şirketi, kamulaştırma anlaşmasındaki hissesini devretti.

Fransız ağırlama şirketi Accor JP Morgan’ın hisse notunu nötrden düşük ağırlığa düşürmesinin ardından, piyasa açılışında hisseleri %6,3 düştü. Yatırım bankası, grubun eski kârlılık düzeyine geri dönemeyeceği yönündeki endişelerini dile getirerek, “Korkularımız artık sevme nedenlerimizi aşıyor” dedi.

– Hannah Ward Glinton

Credit Suisse, yatırım bankasını üçe bölmeyi planlıyor: Financial Times

Kredi Suisse Yatırım bankasını bölmeyi planlıyor Financial Times’a göre üçe.

READ  Temyiz Mahkemesi, SpaceX uydusunu yerleştirme planını onayladı

İsviçreli borç veren, kendisini kurtardığında yalnızca riskli varlıklar için ayrı bir “kötü banka”ya sahip olmak istiyor. Birkaç yıllık skandallar ve gaflar.

Financial Times’ın haberine göre, yeni teklifler, Credit Suisse’in bazı kârlı birimlerini radikal düzenlemenin bir parçası olarak satacağını ve bankanın 27 Ekim’deki üçüncü çeyrek sonuçlarında tam planların açıklanmasının beklendiğini gösteriyor.

– Hannah Ward Glinton

FED’in faiz artırmasının ardından petrol fiyatları yükseliyor, talep endişeleri devam ediyor

Petrol fiyatları, Fed’in art arda üçüncü faiz artırımının ardından yükseldi.

Reuters ayrıca Çin rafinerilerinden bahsettim Konuya aşina olan insanlara atıfta bulunarak, ülkenin yılın geri kalanında 15 milyon tona kadar petrol ürünü ihracat kotasını serbest bırakmasını bekliyorlar.

Brent petrol vadeli işlem sözleşmeleri %0,45 artışla varil başına 90,24$’a ulaştı. Batı Teksas Orta Düzey ABD Ayrıca %0,45 artışla varil başına 83,3 dolara yükseldi.

– Lee Ying Shan

JPMorgan, Fed’in artırımının Asya risk varlıklarını baskı altında tutacağını söyledi

JPMorgan Asset Management Asya Pasifik baş piyasa stratejisti Tai Hui’ye göre, Asya risk varlıkları, özellikle ihracata yönelik şirketler, Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltmesinden sonra kısa vadede baskı altında kalacak.

Tai, güçlü ABD dolarının devam etmesinin muhtemel olduğunu, ancak Çin ve Japonya hariç çoğu Asya merkez bankasında para politikasının sıkılaştırılmasının Asya para birimindeki düşüşün boyutunu sınırlamaya yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

bu ABD dolar endeksiDoları bir grup emsaline karşı ölçen , keskin bir şekilde yükseldi ve son kez 111.697’ye ulaştı.

– Abigail Ng

CNBC Pro: Bu fon yöneticisi piyasadan daha iyi performans gösteriyor. Bahsettiği şey bu

CNBC Pro: Morgan Stanley’den Mike Wilson, hisse senetleri hakkında sevdiği temel özelliği adlandırıyor

Morgan Stanley’den Mike Wilson, bu yıl devam eden piyasa oynaklığı nedeniyle savunmada kalmaya devam ediyor. Bir hisse senedinde aradığı ana özelliği adlandırır.

Wilson’a göre, bu özelliğe sahip hisse senetleri bu yıl “ödüllendirildi” ve trend muhtemelen piyasa daha fazla yükselişe geçene kadar devam edecek.

Profesyonel aboneler şunları yapabilir: Daha fazlasını buradan okuyun.

– Xavier Ong

Avrupa Piyasaları: İşte açılış çağrıları

Yatırımcıların en son ABD enflasyon verilerine tepki vermesiyle Avrupa hisselerinin Çarşamba günü kapılarını negatif bölgede açması bekleniyor.

IG’den alınan verilere göre, Birleşik Krallık FTSE’nin 7341’de 47 puan düşmesi, Alman DAX 86’nın 13106’da, Fransız CAC 40’ın 28 puan düşmesi ve İtalyan FTSE MIB’nin 22010’da 132 puan düşmesi bekleniyor.

Küresel piyasalar beklenenden yüksek düştü ABD Tüketici Fiyat Endeksi Çalışma İstatistikleri Bürosu Salı günü, fiyatların ay için %0,1 ve Ağustos ayında yıllık %8,3 arttığını gösteren bir Ağustos raporunun, ekonomistlerin manşet enflasyonun aylık bazda %0,1 düşeceği beklentilerini karşıladığını bildirdi.

Uçucu gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan Çekirdek TÜFE, Temmuz ayına göre %0,6 ve Ağustos 2021’e göre %6,3 arttı.

İngiltere enflasyon rakamları Ağustos ayı için açıklanacak ve Temmuz ayı için Euro Bölgesi sanayi üretimi yayınlanacak.

– Holly Eliat