Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Uzay Ajansı, Ukrayna’nın işgali nedeniyle ExoMars misyonunda Rusya ile işbirliğini askıya aldı

Avrupa Uzay Ajansı, Ukrayna’nın işgali nedeniyle ExoMars misyonunda Rusya ile işbirliğini askıya aldı

Sanatçının Avrupa Uzay Ajansı’nın ExoMars gezgini (önde) ve Rus bilim platformu (arka planda) Mars üzerindeki izlenimi. Kredi: ESA/ATG medialab

Avrupa değerlerine tam saygı göstererek uzay programları geliştirmek ve uygulamakla görevli hükümetler arası bir kuruluş olarak, Ukrayna’ya yönelik saldırganlığın insani bedellerini ve trajik sonuçlarını şiddetle kınıyoruz. Uzayın bilimsel keşfi üzerindeki etkiyi kabul eden Avrupa Uzay Ajansı, üye devletlerin Rusya’ya dayattığı yaptırımlarla tamamen uyumludur.

ExoMars

16-17 Mart tarihlerinde Paris’te toplanan Avrupa Uzay Ajansı Yönetim Konseyi, Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan durumu ExoMars ile ilgili olarak değerlendirdi ve oybirliğiyle:

  • 2022’de piyasaya sürülecek olan ExoMars gezici görevinde Roscosmos ile sürekli işbirliğinin uygulanmasının mevcut imkansızlığını kabul ettiler ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Genel Direktörüne işbirliği faaliyetlerini buna göre askıya almak için uygun adımları atması talimatını verdiler;
  • Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Genel Direktörü, ExoMars gezici misyonu ile ilerlemek için mevcut seçenekleri daha iyi belirlemek için hızlı bir endüstriyel çalışma başlattı.

ışınlanmak

Roscosmos’un Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndaki personelini geri çekme kararının ardından, Soyuz tarafından fırlatılması planlanan tüm görevler askıya alındı. Bu, öncelikle, ESA’nın fırlatma hizmetleri tedarik kuruluşu olduğu (Galileo M10, Galileo M11, Euclid ve EarthCare) dört kurumsal misyon ve bir ek kurumsal lansman ile ilgilidir.

Buna göre, ESA Genel Direktörü, ilk Ariane 6 kullanım uçuşlarının bir incelemesini içerecek olan bu görevler için potansiyel alternatif fırlatma hizmetlerine ilişkin bir değerlendirme başlattı. Başlangıçta Soyuz tarafından Kourou’dan üye ülkelere fırlatılacak olan uzay aracı.

Uluslararası Uzay istasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu programı sembolik olarak işlemeye devam ediyor. Ana hedef, mürettebatın güvenliğini sağlamak da dahil olmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonunun güvenli operasyonlarını sürdürmektir.

ileriye giden yol

Ukrayna’daki savaştan etkilenen diğer tüm faaliyetlerin teknik ve programatik etkilerinin ilk analizine dayanarak, Genel Müdür, Üye Devletlerin karar vermesi için özel teklifler sunmak üzere önümüzdeki haftalarda Konseyin olağanüstü bir oturumunu toplamayı planlıyor.

READ  Bilim adamları görünmez bir fenomen keşfetti

Avrupa Uzay Ajansı Hakkında

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Avrupa’nın uzaya açılan kapısıdır.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), misyonu Avrupa’nın uzay kapasitesinin gelişimini şekillendirmek ve uzaya yapılan yatırımın Avrupa ve dünya vatandaşlarına fayda sağlamasını sağlamak olan, 1975’te kurulan hükümetler arası bir organizasyondur.

ESA’nın 22 üye ülkesi vardır: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık. Slovenya, Letonya ve Litvanya ortak üyelerdir.

Avrupa Uzay Ajansı, Avrupa Birliği’nin altı üye devleti ile resmi işbirliği kurdu. Kanada, bir işbirliği anlaşması kapsamında bazı ESA programlarına katılmaktadır.

Avrupa Uzay Ajansı, üyelerinin mali ve entelektüel kaynaklarını koordine ederek, herhangi bir Avrupa ülkesinin kapsamının ötesinde programlar ve faaliyetler yürütebilir. Galileo ve Copernicus programlarının uygulanması konusunda Avrupa Birliği ile ve ayrıca meteorolojik misyonlar geliştirmek için Eumetsat ile birlikte çalışmaktadır.