Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tüm Rus kozmonot ekibi Uluslararası Uzay İstasyonuna gidecek

Tüm Rus kozmonot ekibi Uluslararası Uzay İstasyonuna gidecek
Soyuz MS-21 uzay aracındaki kozmonotlar Oleg Artemyev, Denis Matveev ve Sergey Korsakov, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden ET 11:55 civarında fırlatılacak. Mürettebatın üç saatten biraz fazla sürmesi beklenen uzay istasyonuna fırlatılması ve uçuşu, NASA’nın web sitesinde canlı olarak yayınlanacak. İnternet sitesi.

Bu Matveyev ve Korsakov’un ilk uzay uçuşu ve üçlü önümüzdeki altı buçuk ayı uzay istasyonunda geçirecek.

Astronotların uzay istasyonuna 15:05 ET’de kenetlenmeleri bekleniyor ve kapak 17:30 ET’de açılacak ve burada Uluslararası Uzay İstasyonunda iki Rus kozmonot, dört NASA astronotu ve bir NASA kozmonotu tarafından karşılanacaklar. Avrupa alanı. .

Bu, istasyonun mürettebat sayısını 10’a çıkaracak.

Rus Soyuz lansmanları genellikle iki kozmonot ve NASA’dan en az bir kozmonot veya Roscosmos ve diğer ajanslar arasındaki mürettebat değişim anlaşması nedeniyle başka bir uluslararası ortaktan oluşur.

Bu, tüm Rusya’yı kapsayan bir misyon ilk kez gerçekleşmiyor – bir Rus ekip, uzaydaki ilk filmi çekmek için Ekim ayında istasyona uçtu.

Bu kozmonotun fırlatılışı, yükselen jeopolitik gerilimlerin olduğu bir zamanda gerçekleşse de, diğer ulusların katılımının olmaması tesadüftü ve NASA ile Roscosmos arasında, 2022’de gelecekteki görevler için mürettebat değişimini ertelemek için önceden yapılan bir anlaşmaya dayanıyor.

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu program yöneticisi Joel Montalbano Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “Hala mürettebat değişimi üzerinde çalışmayı planlıyoruz” dedi. “Yani Rocosmos’un Houston ve Hawthorne’a gelmesi ve ekibimizin Star City’e gitmesi ve Soyuz’da antrenman yapması için hala bir eğitim programımız var.

“Beyaz Saray ile etkileşim açısından – bu süreçlere devam ettiğimizi anlıyorlar. Zaman zaman sorular alıyoruz ve cevaplıyoruz, ancak bugün bu anlaşmalar üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.”

Montalbano, ISS’nin Rusya ile ortaklığını 2030’a kadar uzatmaya ilişkin bir soruya yanıt vermedi.

READ  Göktaşı çarpması sonucu nadir sarı çöl camı oluştu

Montalbano, Dünya’daki mevcut gerilimlerin uzay istasyonundaki mürettebata yansıyıp yansımadığı sorulduğunda, “Uzaydayken sınır yoktur. Eyalet çizgilerini veya eyalet çizgilerini görmüyorsunuz.”

“Ekipler birlikte çalışmaya devam ediyor. Dünya’da neler olup bittiğinin farkındalar mı? Elbette. Astronotlar ve kozmonotlar, görebileceğiniz en profesyonel gruplardan bazıları. Gerçekten iyi çalışmaya devam ediyorlar ve ekipte gerçekten hiçbir gerginlik yok. Bunun için eğitildiler ve orada bu işi yapıyorlar.”

dünyaya dönüş

30 Mart’ta NASA astronotu Mark Vande Hee’nin Rus kozmonotları Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov ile Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

Nisan 2021’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçan Vande Hei, 15 Mart’ta NASA astronotu Scott Kelly’nin uzayda 340 günlük rekorunu aştı ve Kazakistan’a indiğinde, zaman miktarı için yeni bir rekor kırmış olacak. bir insan harcar. Uzayda geçirilen süre: 355 gün.

Uzay ajansı Pazartesi günü, artan jeopolitik gerilimlere rağmen, Uluslararası Uzay İstasyonunda Rusya’nın Rokosmos uzay ajansıyla hala yakın çalıştığını teyit etmeye çalıştı.

Montalbano’ya göre, Kazakistan’ın Baykonur kentindeki Rus tesislerinde NASA ve Roscosmos arasındaki ortak operasyonlar “hala iyi gidiyor.” “Sana kesinlikle söyleyebilirim, Mark [Vande Hei] Montalbano Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “bir Rus Soyuz uzay aracında” eve döneceğini söyledi. Rus meslektaşlarımızla temas halindeyiz, bu konuda bir sis yok. “

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonundaki Amerikalıların kesinlikle bir Rus roketiyle geri döneceklerini söyledi.

NASA yetkilileri, Vande Hee’yi indikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne iade etme planlarında önemli bir değişiklik olacağını belirtmedi. Kendisinden önceki diğer Amerikan astronotlarının yaptığı gibi, Gulfstream üzerinden evine gidecek.

Yaklaşık on yıl boyunca, Rus Soyuz araçları, astronotları uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan taşımanın tek yoluydu. Ancak bu bağımlılık, SpaceX’in 2020’de Crew Dragon kapsülünü piyasaya sürmesinden ve Amerika Birleşik Devletleri’nin insanlı uzay uçuşu yeteneklerini restore etmesinden sonra sona erdi.

CNN Montalbano’dan Kristen Fisher’a ABD ve Rusya arasındaki ilişkilerin bozulması durumunda NASA’nın acil durum planları olup olmadığı sorulduğunda, “Uluslararası Uzay İstasyonu, size söyleyeceğim, uluslararası işbirliği için önde gelen modeldir. Biz” dedi. Amerikan ve Rus tarafı arasındaki karşılıklı bağımlılıktan daha önce (hakkında) bahsetmiştim.İşte bu yüzden iş yapabiliyoruz ve nasıl iş yapıyoruz… Şu anda Rus ortaklarımızdan yapmak istediklerine dair bir işaret yok. bu farklı bir şey. Bu yüzden bugün olduğu gibi operasyonlara devam etmeyi planlıyoruz.”

READ  Juno, Io'nun şimdiye kadarki en iyi ve en net görüntülerinden bazılarını çekti: ScienceAlert