Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avustralya dokuz yıl sonra Muhafazakarları devirdi ve Albany Başbakan olarak devraldı

Avustralya dokuz yıl sonra Muhafazakarları devirdi ve Albany Başbakan olarak devraldı
  • Kentsel banklarda muhafazakarların cezalandırılmasıyla ilgili temel iklim sorunu
  • Morrison, kaybettikten sonra Liberal Parti lideri olarak istifa etti
  • Yeşiller ve bağımsızlar “Teal” sağlam bir gösteri yaptı
  • Sayman Frydenberg koltuğunu kaybetmeye hazır gibi görünüyor

SYDNEY (Reuters) – Avustralya’da İşçi Partisi, hükümetin iklim değişikliği konusunda daha fazla eylem için kampanya yürüten ve bir dengeye sahip olabilecek adaylara yönelik bir destek dalgasıyla Cumartesi günü yapılan seçimleri silip süpürmesinin ardından yaklaşık on yıllık Muhafazakar yönetimi sona erdirmeye ayarlandı. gücün.

Kısmi sonuçlar, İşçi Partisi küçük kazanımlar elde ederken, Başbakan Scott Morrison’ın ulusal liberal koalisyonunun Batı Avustralyalı seçmenler ve özellikle zengin kentsel koltuklar tarafından cezalandırıldığını gösterdi.

Yeşiller ve toplumsal cinsiyet politikaları ve iklim değişikliğiyle mücadele için kampanya yürüten bir grup sözde “deneyimli bağımsızlar”, en kötü sel ve yangınlardan bazılarının ardından çevre konusunda harekete geçmeme konusunda seçmenlerin öfkesinden yararlanarak güçlü bir gösteri yaptı. Avustralya. Daha fazla oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Morrison, “Bu gece muhalefet lideri ve yeni gelen Başbakan Anthony Albanese ile görüştüm. Bu akşamki seçim zaferinden dolayı onu tebrik ettim.” dedi.

Partisinin kutlamalarına giden Albanese, ülkeyi birleştirmek ve “iklim savaşlarını sona erdirmek” istediğini söyledi.

“Bence insanlar bir araya gelmek, ortak çıkarımızı gözetmek ve bu ortak amaç duygusuna talip olmak istiyorlar. Bence insanlar yeterince bölünmeye sahipler ve istedikleri şey bir ulus olarak birleşmek ve buna öncülük etmek niyetindeyim. “

Albanese, Salı günü Tokyo’daki Dörtlü Güvenlik Grubu toplantısına katılabilmek için bir an önce yemin etmeyi hedeflediğini söyledi. Yerli nüfusa anayasal tanınma ve parlamentoda temsil edilmenin yanı sıra bir yolsuzlukla mücadele komisyonu kurulması sözü verdi.

READ  Putin, Ukrayna'nın işgali bataklığında 100'den fazla FSB ajanını bariz bir misilleme olarak akladı

Azınlık hükümeti mümkün

Şimdiye kadar elde edilen sonuçlara göre, İşçi Partisi, kendi başına bir hükümet kurmak için gereken Temsilciler Meclisi’ndeki 151 sandalyeden 76’sına henüz ulaşamadı. Rekor sayıda posta oyları sayıldığından, nihai sonuçlar zaman alabilir.

Oyların %60’ının sayılmasıyla, İşçi Partisi 72 sandalye ve Morrison’ın koalisyonu 55 sandalye kazandı. Avustralya Yayın Kurumu, Bağımsızlar ve Yeşiller’in 11 sandalye alacağını öngördü. 13 koltuk daha şüpheli kaldı.

Anketler, ulusal liberal hükümetin altı haftalık bir kampanyanın son aşamasında farkı kapattığını gösterse de, merkez sol İşçi Partisi seçim öncesi kamuoyu yoklamalarında iyi bir öndeydi.

zambak dönüşür

Hükümetin en büyük darbelerinden birinde, Hazine Bakanı Josh Frydenberg, Melbourne’deki Koyung’un uzun süredir Liberal koltuğunu bağımsız bir yeni gelene karşı almanın “zor” olacağını söyledi. Daha fazla oku

Frydenberg’e meydan okuyan bağımsız Monique Ryan için çalışan üç gönüllü, Ryan’ın kampanyasına, çocukları ve torunları için iklim konusunda endişe duydukları için katıldıklarını söyledi.

Charlotte Forwood, üç yetişkin çocukla Reuters’e verdiği demeçte, “Bana göre bu seçim aslında çok umut verici görünüyor” dedi.

Morrison’ın parti liderliğinden istifa etmesi ve Frydenberg’in muhtemelen koltuğunu kaybetmesi ile birlikte, eski bir Queensland polis memuru olan Savunma Bakanı Peter Dutton, Liberallere liderlik etmek için bir aday olarak şekilleniyordu.

Erken dönüş, Greens’in başarılı olduğunu ve üç adede kadar Queensland koltuğu almak istediğini gösteriyor.

Melbourne’deki iç koltuğunu koruyan Yeşiller Partisi lideri Adam Bandt, iklimin seçmenler için önemli bir sorun olduğunu söyledi.

READ  İtalya, Rus milyarder Melnichenko'nun yelkenli yatına el koydu

“İşçi ve Liberaller onu gömmek için bir girişimde bulundu ve iklimi kömür ve gazı arıtarak ele alma gereği konusunda çok nettik.”

Morrison ve Albanese daha önce, artan yaşam maliyeti, iklim değişikliği ve adaletin hakim olduğu bir kampanyanın son iki gününde marjinal banklarda muhbirlik gezileri yaptıktan sonra oylarını Sydney’de kullandılar. Daha fazla oku

İşçi Partisi, yükselen enflasyona ve ücret artışını yavaşlatmaya odaklanırken, Avustralya kömür endüstrisinin sadık bir destekçisi olan Morrison, kampanyasının son saatlerinde ülkenin yaklaşık yarım yüzyıldaki en düşük işsizlik oranını bir mihenk taşı haline getirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Arnavutları tebrik etti.

“Ülkemizin uzun bir tarihi ve birlikte parlak bir geleceği var. Gelişen, benzer düşünen demokrasiler olarak, dünyayı daha iyi, daha güvenli, daha yeşil ve daha müreffeh bir yer haline getirmek için her gün çalışıyoruz.”

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Sidney’de Ringo Jose, John Mayer ve Byron Kay ve Melbourne’de Sonali Paul tarafından ek raporlama.

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.