Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna, Rusya’ya karşı savaşı savaş alanında bitirmeyecek: Zelensky

zelesnky russia ukraine diplomacy

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Cumartesi günü, barış görüşmeleri aksamaya devam etse bile Rusya’nın ülkesini işgalini sona erdirmenin tek yolunun diplomasi olduğu konusunda ısrar etti.

Ukraynalı bir haber kanalına verdiği röportajda Zelensky, “Yalnızca müzakere masasında ulaşılabilecek şeyler var” dedi.

Ukrayna şimdiye kadar Rusya’nın başlangıçtaki askeri hedeflerine ulaşmasını engelleyebildi, başkent Kiev ve kuzeydeki Harkov kentinden gelen işgalci güçleri yendi. Çatışma, birkaç yıldır Rus yanlısı ayrılıkçı güçler tarafından kontrol edilen doğu Donbass bölgesine odaklanmış durumda. Zelensky de yorumlarını Cumartesi günü yaptı.o İsrail Zamanları adı geçen Rus kuvvetleri, müttefik ülkelerden Ukrayna’ya gönderilen bir silah sevkiyatını imha etti.

Zelensky, savaşın diplomatik çözüm arandığı sürece devam edeceğini, bunun “kanlı” olacağını ve “sadece diplomasi yoluyla kesin olarak sona erebileceğini” vurguladı. Lider, hükümetinin Ukrayna için yalnızca “adil” ateşkes şartlarını kabul edeceğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkesindeki çatışmanın ancak “nihayet” Rusya ile diplomasi yoluyla sona ereceğini vurguladı. Yukarıda, Zelensky Mart ayında bir basın toplantısında konuşuyor.
Getty Images aracılığıyla Sergey Sobinsky/AFP

Ukrayna ve Rusya arasındaki çok sayıda barış görüşmesi, yaklaşık üç aydır devam eden askeri çatışma boyunca durdu ve her iki ülke de diğerinin öne sürdüğü şartları kabul etmeye isteksizdi. Özellikle Ukrayna, toprak taleplerini ve ulusal egemenliğini müzakere etmeyeceğini söyledi.

Zelensky röportajda “Her şeyi geri istiyoruz” dedi. Rusya hiçbir şeyden vazgeçmek istemiyor.

“Ukrayna ve Rusya arasındaki tartışmalar kategorik olarak gerçekleşecek. Ve hangi biçimde bilmiyorum – arabulucularla, onlarsız, daha geniş bir grupta, başkanlık düzeyinde.”

Zelensky de röportajı fırsat bildi Ukrayna ordusuna haraç ödemek için Rusya’ya karşı verdikleri mücadele için, “dünyanın en güçlü ordularından birinin” “omurgasını” kırdıklarını iddia ettiler.

READ  İngiliz liderler Prens Charles'ı siyasetten uzak durması konusunda uyardı

“Bunu zaten yaptık” diye ekledi. “Psikolojik olarak dahil. Önümüzdeki yıllarda bir daha ayağa kalkamayacaklar. Ama unutmayalım ki tüm askerlerimiz de yaşamak istiyor.”

Halefi eski Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko’nun zıt görüşleri Cumartesi günü bir röportajda söyledi. şimdiki zamanla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Sadece zorla halledilebilir.

Putin sadece güçten anlar, [and he] Poroshenko, dünyanın izin verdiği kadar ileri gidecek” dedi. Bir ülkenin zorla değişebileceği dünya için – ve dahası Avrupa için – bir emsal yaratamayız. [borders]. “