Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avustralya’da bir kasabanın yakınındaki bir nehre milyonlarca ölü balık vurdu.

(CNN) Milyonlarca ölü balık yıkanıp gitti Küçük bir Avustralya kasabası yakınlarındaki bir nehirde, eyalet yetkililerinin söylediğine göre ülkeyi kasıp kavuran “sıcak hava dalgası koşulları” ile bağlantılı bir fenomen.

CNN üyesi 9News Australia’nın bildirdiğine göre, bu hafta ortaya çıkan bir video Broken Hill yakınlarındaki Menindee Weir havuzunda yüzen ölü balık sürülerini gösteriyor.

NSW Birincil Sanayiler Departmanına (DPI) göre, kemiksiz sazan ve ringa balığı da dahil olmak üzere “büyük miktarlarda” balık, sel yatağından gelen besinler ve organik maddelerle birlikte sıcak hava nedeniyle nehre geri dönmek zorunda kaldı. Kuyular.

Bu hafta yaptığı açıklamada, “Balık ölümleri, sel suları çekildikçe sudaki oksijen seviyelerinde azalma (hipoksi) ile ilişkilidir” dedi.

DPI, “Bu olay bir sıcak hava dalgası olarak devam ediyor… yaygın sel nedeniyle ciddi koşullar yaşayan bir sistem üzerinde daha fazla baskı oluşturmaya devam ediyor” dedi.

“Bölgedeki mevcut sıcak hava da hipoksiyi şiddetlendiriyor, çünkü daha sıcak sular daha soğuk sulardan daha az oksijen içeriyor ve balıklar daha yüksek sıcaklıklarda daha fazla oksijene ihtiyaç duyuyor” diye ekledi.

İklim değişikliği kötüleştikçe ve küresel sıcaklıklar yükselmeye devam ettikçe, Avustralya genelinde sıcak hava dalgaları daha sık ve yoğun hale geliyor.

Uzmanlar ve devlet kurumları, uyardı Avustralya, şiddetli yağış ve sıcakta ani artışların yanı sıra daha ciddi yangınlar görmeye devam edecek.

Menende’deki nehir ölü balıklarla doldu.

Yeni Güney Galler’in uzak batısındaki kırsal bir kasaba olan Menindi, nüfus sayımı rakamlarına göre yaklaşık 500 kişilik bir nüfusa sahip.

Bu hafta bir banliyö bölgesi ve milli park olan Macquarie Vadisi’nde de ölü balık görüldüğü bildirildi.

Bu, Menindee halkının toplu balık ölümlerine ilk kez tanık olması değildi.

READ  Çin, 10 Pasifik ülkesinin kapsamlı bir anlaşmayı onaylamasını istiyor

Bölgede Şubat ayında binlerce ölü balık olduğu bildirildi ve 2019 yılında bölgede benzer bir olay meydana geldi.