Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Silahlı Kuvvetler: Ukrayna bir günde 80’den fazla Rus saldırısını püskürttü

Silahlı Kuvvetler: Ukrayna bir günde 80’den fazla Rus saldırısını püskürttü

Ukrayna ordusu Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkesinin bir günde 80’den fazla Rus saldırısını püskürttüğünü söyledi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, Pazar günü Facebook’ta yaptığı operasyonel güncellemede, Rusya’nın Limansky, Pakhmutsky, Avdev, Mariinsky ve Shakhtar da dahil olmak üzere büyük Ukrayna şehirlerine karşı çok sayıda saldırı başlattığını yazdı. Ancak bu saldırıların çoğu başarısız oldu ve 83 Ukraynalı kuvvet Cumartesi günü Rusya’nın ilerleyişini durdurdu.

Püskürtülen saldırılar, Başkan Vladimir Putin’in Şubat ayında Ukrayna’da “özel askeri operasyonunu” başlatmasından bu yana Rusya’daki savaşın durgunluğunun son işareti. Ukrayna’nın hızla düşeceğine dair ilk korkulara rağmen, kuvvetleri beklenenden daha güçlü savunma çabalarıyla karşılık vererek Rusya’nın askeri kazanımlarını azalttı.

Bir yılı aşkın süredir devam eden çatışmaların ardından çatışmalar hâlâ Doğu Avrupa ülkesinin en doğu bölgelerinde yoğunlaşıyor. Askeri analistler, bocalayan işgalin ardındaki nedenler olarak Putin’in kuvvetleri içindeki mobil kuvvetlerin eksikliğini ve emir komuta zinciri sorunlarını gösterdiler.

Ukraynalı askerler, 10 Mart’ta Ukrayna’nın Bakhmut kenti yakınlarındaki bir tankı izliyor. İlk olarak Perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüldü. Pazar günü, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, kuvvetlerinin bir günde 80’den fazla Rus saldırısını püskürttüğünü söyledi.Getty Images aracılığıyla Anatoly Stepanov/AFP; Katılımcı/Getty Images

Ukrayna Pazar günü yaptığı açıklamada, ordusunun çok sayıda askeri, savaşın en şiddetli çatışmalarından bazılarının görüldüğü Bakhmut da dahil olmak üzere kilit alanlarda ilerlemesini engellediğini iddia etti.

“İnsani kayıplara rağmen Rusya Federasyonu saldırı savaşına liderlik etmeye devam ediyor. Düşmanın ana çabaları Donetsk ve Luhansk bölgelerinin ele geçirilmesini tamamlama girişimlerine odaklanıyor. Hedeflerine ulaşmak için Limansky’de saldırı eylemleri devam ediyor, Pakhmutsky, Avdev, Mariinsky ve Shakhtar yönleri Geçen gün savunmacılarımız cephenin bu bölgesindeki 83 saldırıyı püskürttüler.Çatışmanın merkezi hala Bakhmut.

READ  Gouryeong Köyü, Güney Kore: Seul'ün son kenar mahallelerinden birinde çıkan büyük bir yangında 500 kişi tahliye edildi

Rusya bu yasaklı saldırıları doğrulamadı ve Haber haftası Ukrayna’nın iddialarını bağımsız olarak doğrulayamadı. Dahası, Rus askerleri tarafından tam olarak kaç saldırı düzenlendiği ve kaçının başarılı olduğu bilinmiyordu.

Genelkurmay ayrıca, Rusya’nın Avrupa’nın en büyük nükleer santraline ev sahipliği yapan Zaporozhye’deki sivil altyapıyı hedef alan dördü olmak üzere 11 füze saldırısı düzenlediğini bildirdi. Ukrayna’ya göre Rusya ayrıca uçak yangın sistemlerinden 16 hava saldırısı ve 99 füze gerçekleştirdi.

Buna ek olarak Ukrayna, geniş çapta kınanan işgal sırasında İran’ın en yakın müttefiklerinden biri olan Rusya’ya sağladığı bir silah olan en az bir Shahed-136 insansız hava aracı da dahil olmak üzere “işgalcilerin yoğunlaştığı bölgelere 10 saldırı” düzenlediğini söyledi.

Ukrayna savaş güncellemesi: Analistler, Rusya’nın Bakhmut saldırılarının yavaşladığını söylüyor

Ukrayna’nın iddiaları, analistlerin bu hafta Bakhmut’taki Rus saldırılarının yavaşladığını söylemesinin ardından geldi. İki ordu, bazılarının Rusya’ya sembolik bir stratejik zaferden fazlasını sunacağını söylediği Ukrayna şehrinin kontrolü için zorlu bir savaşa girdi. Rusya, şehirdeki ilerlemelerini, başka yerlerde çatışma raporları arasında lanse etti ve paramiliter birlik olan Wagner Grubu ile birlikte savaştı.

Bakhmut, Ukrayna’nın hafta sonu bazı Rus ilerlemelerini engellemeyi başardığını iddia ettiği şehirlerden biriydi.

İngiltere Savunma Bakanlığı Cumartesi günü, Rus askerlerinin “konuşlandırılmış oluşumların” savaş gücünün yerel taarruz operasyonlarının bile şu anda sürdürülebilir olmayacağı ölçüde geçici olarak tükenmesine atıfta bulunarak Ocak ayından bu yana kentte en düşük sayıda saldırı gerçekleştirdiğini yazdı. . . “

Haber haftası E-posta yoluyla yorum için Rusya Savunma Bakanlığına ulaştım.